Peavalu
Hiljutised lisatud artiklid
Glükeemilist koormust arvestav toitumine – minu elustiil
Varem harva esinenud migreenihood olid muutunud järjest sagedasemaks, kuni lõpuks kannatas Laura tugevat peavalu juba igapäevaselt. Laura otsis abi toitumisest ning praeguseks on glükeemilist koormust arvestavast ehk GK toitumisest saanud tema jaoks elustiil. Vahel muidugi juhtub, et mingitel põhjustel ei õnnestu niisugust söömisviisi ideaalselt järgida, aga Laura on tänu GK toitumisele vabanenud peavaludest ja tema energiatase on stabiliseerunud.
Loe edasiPeavalu ja toitumine
Laias laastus võib peavalusid jagada pingepeavaludeks ja migreeniks. Migreeni esinemissagedus on erinevate allikate järgi naiste hulgas 15-18%, meestel aga ainult 8%. Pingepeavalu ning haigustest tingitud peavalusid on vist küll tundnud kõik inimesed, kuid mõni on teistest õnnelikum seetõttu, et kogeb peavalusid kergemal kujul ning harva.
Loe edasiElu ilma migreenita
Jane lugu, kes elas aastaid teadmisega, et paar korda kuus esinevad tugevad peavalud tuleb lihtsalt ära kannatada. Kirjeldamatult tugevatele peavaludele lisandusid iiveldus, oksendamine, valgus- ja müratundlikkus, nõrkustunne ja kõnehäired. Valud kestsid 2-3 päeva ning migreeniravimitest abi polnud. Loe edasi, et näha, millest Jane abi sai.
Loe edasiHistamiinitalumatuse juhtum
Minu talumatus on arenenud küllaltki pika aja vältel. Kuni umbes 30. eluaastani olin ma enda arvates täiesti allergiatevaba inimene, kuigi tagantjärele mõeldes oli mind terve elu saatnud kinnine nina. Esimest korda seostasin oma seisundit võimaliku allergiaga siis, kui avastasin reaktsiooni punasele veinile.
Loe edasiSuguhormoonid ja peavalu
Peavalu, iseäranis migreenitüüpi peavalu, esineb naistel oluliselt sagedamini kui meestel, USA-s näiteks on migreeni esinemissageduseks reproduktiivses eas naistel 37%. Umbes 20%, mõnede uuringute järgi isegi kuni 60% migreeni põdevaist naistest kurdab peavalusid just menstruatsiooni ajal. Seda nimetatakse menstruatsiooniga seotud migreeniks, mille esinemissagedus tõuseb 20-30. aastates ning väheneb taas menopausi eas.
Loe edasiPeavalu ja gluteenitalumatus
Gluteen põhjustab närvisüsteemiga seotud probleeme nii tsöliaakiahaiguse kui tsöliaakiaga mitteseotud gluteenitundlikkuse korral. Tsöliaakia on autoimmuunne soolehaigus, mida põhjustab gluteenitalumatus tuues kaasa soole limaskesta atrofeerumise, põletiku ning toitainete imendumise häired. Paljudel tsöliaakiahaigetel esinevad lisaks soolesümptomitele ka neuroloogilised häired.
Loe edasiPeavalu ja kohv
Kohvijoomine on iidne traditsioon, mis on levinud üle terve maailma, ning see on paljude inimeste jaoks igapäevane nauding. Kofeiini tarbimist seostatakse krooniliste peavaludega, kuid teisalt on ka leitud, et see aitab peavalude vastu. Vaatleme lähemalt, mis juhtudel kofeiini tarbimine kasuks tuleb, ning millal peaks sellest hoiduma.
Loe edasiToiduained ja alkohol migreeni vallandajatena
Mitmetel toiduainetel on täheldatud seost peavaludega. Näiteks selgus Inglismaal kahe aasta jooksul (1989-1991) peavaluga haiglasse saabunute küsitlemisel, et 429-st migreenihaigest 16,5%-l on peavalud seotud juustu ja/või šokolaadiga, 18,4% olid tundlikud alkohoolsetele jookidele üldse, 11,8% aga punasele veinile ning 28% õllele.
Loe edasiPeavalule vastu teistmoodi
Need, kes on kogenud peavalu, teavad, kui palju see võib häirida normaalset tegutsemist. Peavaludel võib olla erinevaid põhjusi, kuid levinumad on niinimetatud pingepeavalud. Nagu nimest võib välja lugeda, peitub nende põhjus meie kehas tekkinud pingetes. Niisugused peavalud võivad kesta poolest tunnist mitme päevani, esineda episoodiliselt või olla kroonilised.
Loe edasiMigreeni toitumisteraapia juhtum
50ndates eluaastates naisterahvas räägib oma loo, kuidas leidis aastakümneid kimbutanud migreenitüüpi peavaludele abi t6oiduvaliku kontrollimisest. Peavaluhooge näisid soodustavat suurem pinge ja koormus ning sellele järgnev lõõgastus (näiteks töönädala lõpp), menstruatsioonitsükli teatud faasid, kuid paljudel juhtudel ei olnudki võimalik põhjusi tuvastada.
Loe edasi