Peavalu ja kohv

Kohvijoomine on iidne traditsioon, mis on levinud üle terve maailma, ning see on paljude inimeste jaoks igapäevane nauding. 

Kofeiini tarbimist seostatakse krooniliste peavaludega, kuid teisalt on ka leitud, et see aitab peavalude vastu.

Vaatleme lähemalt, mis juhtudel kofeiini tarbimine kasuks tuleb, ning millal peaks sellest hoiduma.

Kofeiini tuntakse kui kesknärvisüsteemi stimulanti ja ergutajat

Umbes 30-45 minuti jooksul pärast kohvijoomist on kofeiin imendunud (20% imendub maost ja ülejäänud peensoolest). Vere ja aju vahel ühtlustub kofeiini kontsentratsioon umbes 30 minutiga. Kofeiini poolväärtusaeg inimorganismis on 3-5 tundi – st selle aja jooksul laguneb umbes pool organismi viidud kofeiinist. Ligikaudu tunni aja pärast hakkab kofeiinitase organismis langema. Väike osa omastatud kofeiinist eritub uriiniga muutumatul kujul, 96% aga taasimendub neerutorukestes ja lõhustub ainevahetuses. Põhiosa kofeiini ainevahetusjääkidest eritub samuti uriiniga. Juba 20-40 minuti jooksul pärast kohvi joomist ilmneb kofeiini ergutav toime ajutegevusele. Kofeiin tugevdab ja kiirendab südame kokkutõmbeid, mõjutab hingamist, stimuleerib üldist ainevahetust. Kiireneb ka neerude tegevus ja laienevad skeletilihaste veresooned parandades organismi verevarustust. Mõju tugevus sõltub sellest, kui sageli ja kui suurtes kogustes kohvi tarbitakse, samast kohvikogusest saadava kofeiinidoosi toime sõltub ka inimese kehakaalust.

Kofeiin võib mõjuda inimestele erinevalt

Mitmed uuringud on näidanud, et organismi iseärasuste tõttu tekivad paljudel just kohvijoomisest peavalud, kuna neil on kofeiini suhtes väiksem tolerantsus – nad on sellele stimulandile sünnipäraselt vastuvõtlikumad. On leitud, et kofeiini suhtes tundlikumatel inimestel, kes tarbivad igapäevaselt vähemalt 100 mg kofeiini (umbes üks 150 ml tassitäis lahjemat kohvi või pool tassitäit kangemat kohvi), on kolm korda suurem risk krooniliste peavalude väljakujunemiseks

Uuringud kinnitavad, et pingepeavalud tekivad eeskätt kofeiinist võõrutamisel

Need, kes on harjunud sageli ja rohkesti kohvi jooma, ei pruugi endale teadvustada, et kofeiinipuuduse tõttu nende enesetunne halveneb. Keha on regulaarsete kofeiinidoosidega harjunud, ning uue annuse ärajäämine võib põhjustada peavalusid. Sellisel juhul on tegemist võõrutusnähuga. Näiteks on märgatud, et sageli tekivad peavalud nädalavahetustel, mil magatakse kauem ning hommikukohvigi tarbitakse tavapärasest hiljem.

Migreeni all kannatavatel inimestel võib kohvist abi olla

Migreeni iseloomustavad tugevad pulseerivad peavalud, millega kaasneb tihti ka oksendamine ja üldine halb enesetunne. Selle tervisehäire puhul põhjustavad peavalusid laienenud/lõtvunud veresooned, ning kohvijoomine võib migreenihoogudega inimestel peavalusid leevendada, kuna kohv ahendab veresooni. Uuringud on näidanud, et migreenihoogude vastu aitab just kohvis sisalduv kofeiin.

Tuleb aga arvestada, et kofeiin võib toimida migreenihoogude leevendajana ainult siis, kui kohviga ei liialdata. Igapäevane kohvitarbimine võib viia resistentsuse tekkeni, mistõttu valu leevendavat efekti enam ei saavutata. Seega on migreenihoogusid võimalik kohviga leevendada vaid juhul, kui organismil ei ole kujunenud kofeiini suhtes resistentsust, kui kohvi ei tarbita liiga sageli ega ka liiga suurtes kogustes. Migreenihoogude leevendamiseks soovitatakse kohvi mitte rohkem kui kahel korral nädalas. 

Kuidas kohvijoomisest loobuda

Kui kohvijoomine tekitab vaevusi ning selle tarvitamisest soovitakse vabaneda, siis tuleks suurematel kohvijoojatel selle koguseid vähendada järk-järgult, et piirata võõrutusnähtude ilmnemist. Vastasel juhul võivad tekkida raskekujulised migreenihood, mille kontrolli alla saamine võib osutuda raskeks. 

Neile, kellele kofeiin ei sobi, on leiutatud kofeiinivaba kohv. Siiski tasub kofeiinitundlikel inimestel ka niisuguse kohviga ettevaatlik olla, kuna kofeiinivaba kohv ei ole tegelikult kofeiinist täiesti vaba. Euroopa Liidu regulatsioonide kohaselt võib kofeiinivaba kohv sisaldada kofeiini kuni 0,3%. Kofeiini on lisatud ka paljudele migreeniravimitele, kuna see aitab ravimil paremini imenduda, ning arvatakse, et valuvaigistid, mis sisaldavad kofeiini, leevendavad migreenihoogusid paremini kui ilma kofeiinita variandid.

Kasutatud allikad:

  1. Hering-Hanit, R., Gadoth, N. Caffeine inducted headache in children and adolescents. Department of Neurology, Meir General Hospital, Sapir Medical Centre and Sackler Facullty of Medicine, Tel Aviv University, Tel Aviv, Israel.
  2. Wolpow, E., MD. How can caffeine help migraines? Mount Auburn Hospital, Cambridge, MA.Harvard Health Letter, Harvard Health Publications.
  3. Schart, D. Caffeine. Nutrition Action Healt Letter. Centre Science in the public interest. March 2008. 
  4. Shapiro, R. E., MD, PhD and Cowan, R. Caffeine and Migraine. American Headache Society Committee on Headache Education (ACHE).  
  5. Caffeine. International Coffee Organization. http://www.ico.org/caffeine.asp
  6. Kalda, A. Kohv – midagi enamat kui hommikune ärataja. Horisont, 2011.