Psühholoogia

Hiljutised lisatud artiklid

Teadvustatud söömine ehk mindful eating

Teadvustatud söömise mõtteviis pärineb idamaade meditatsioonipraktikatest. Mindfulness ehk teadvustatus hõlmab teadlik olemist iseenda füüsilistest ja emotsionaalsetest aistingutest, see on täielik kohalolek igas hetkes, sealhulgas söömishetkes. Mindful eating ehk teadvustatud söömine tähendab, et keskendatakse tähelepanu sellele, mida süüakse, tehakse teadlikuid valikuid kuulates oma keha ja sisetunnet. Niisuguseid tehnikaid kasutavad toitumisspetsialistid peamiselt kehakaaluprobleemide ja söömishäirete all kannatavate klientide nõustamisel, häid tulemusi on aga saadud ka stressi ja depressiooni korral.

See sisu on nähtav ainult liitunud kasutajatele.
Logi sisse Liitu
Loe edasi

Stressiga toimetulekuks peame muutma oma mõtlemist ja käitumist

Stressiolukorras tekkivad tunded ja kehalised reaktsioonid sõltuvad sellest, millisena me stressorit näeme ja kuidas endale olukorda ette kujutame. Kas tõlgendame seda ähvardavana või võtame elu paratamatu osana. Kas laseme stressoril ja stressil oma elu juhtida või püüame ohjad enda kätte haarata, tegeldes olukorra muutmise, stressi likvideerimise ja rahuseisundi saavutamisega.

Loe edasi

Mõtteid söömishäiretest

Ainuüksi USA-s kannatab söömishäirete all 30 miljonit inimest ning iga 62 minuti järel sureb seal inimene söömishäire tagajärjel. Söömishäired on psühhiaatriliste häirete seas kõige suurema suremusmääraga. Tegemist on kurva statistikaga ning kindlasti on vaja küsida, mis põhjustab tänapäeval haigestumise kasvu.

See sisu on nähtav ainult liitunud kasutajatele.
Logi sisse Liitu
Loe edasi

Laste käitumishäired, depressioon jt psüühilised häired ning toitumine

Enne toitumisterapeudina praktiseerimist olin psühholoogina kindlalt veendunud, et lapse käitumishäire on reaktsioon sotsiaalsele keskkonnale, et toiduga ei saa sellel mingit seost olla. Siis, saades üha rohkem informatsiooni toitumise seostest vaimsete probleemidega, kippusin kalduma teise äärmusse, nähes probleemide põhjusi peamiselt füsioloogilistena.

See sisu on nähtav ainult liitunud kasutajatele.
Logi sisse Liitu
Loe edasi

Aita kaalulangusele kaasa mõtetega!

Usun, et paljude jaoks on tuttav olukord, kus tahe ennast käsile võtta ja kaalu langetada on suur, kuid ometi see ei õnnestu. Või kui alguses õnnestubki, siis ikka ja jälle tuleb sellel teel ette libastumisi. Oma osa võib mängida kaalu langetamiseks valitud vale dieet. Näiteks kui piirame liialt kaloraaži, võib kehal puudu jääda mõnest olulisest toitainest, ning seetõttu võibki olla raske isudele vastu seista, kuna keha tahab toimimiseks vajalikud ained igal juhul kätte saada.

See sisu on nähtav ainult liitunud kasutajatele.
Logi sisse Liitu
Loe edasi

Lihasdüsmorfia

Soov omada atleetlikku ja heas füüsilises vormis keha on tänapäeval päevakorda toonud uudse psüühilise probleemi – lihasdüsmorfia. Erinevates uuringutes on leitud, et lihasdüsmorfial esineb söömishäiretele omaseid psüühilisi ja füüsilisi tunnuseid.

See sisu on nähtav ainult liitunud kasutajatele.
Logi sisse Liitu
Loe edasi