Keha puhastumine

Hiljutised lisatud artiklid

Goitrogeenid – kilpnäärme funktsiooni mõjutajad

Goitrogeenid on üldnimetus ühenditele, millel on võime takistada kilpnäärmel hormoonide sünteesimist, mis viib kilpnäärme suurenemise ehk struumani (goiter on inglise keeles kilpnäärme suurenemine). Goitrogeenid leiavad kasutamist kilpnäärme ületalitlust vähendavates ravimites. 

See sisu on nähtav ainult liitunud kasutajatele.
Logi sisse Liitu
Loe edasi

Aflatoksiinid – terviserisk meie toidus

Toidul hallitust märgates (kui just tegu pole eesmärgipäraselt toidule lisatud hallitusega nagu hallitusjuustude puhul) jagunevad inimesed üldjoontes kaheks. Ühed viskavad saastunud toidu ilma igasuguse kõhkluseta prügikasti, teised lõikavad hallitunud osa ära või eemaldavad muul viisil ja lasevad toidul hea maitsta. Niimoodi võib aga teadmatusest endale karuteene teha, sest toidus arenema hakanud hallitus võib olla ohtlik üsna mitmel moel. 

See sisu on nähtav ainult liitunud kasutajatele.
Logi sisse Liitu
Loe edasi

Tsüanogeensed glükosiidid

Tsüanogeensed glükosiidid on taimede poolt toodetavad mürgised ühendid, mida leidub arvestatavas koguses näiteks mitmete puuviljade kivides (aprikoos, virsik, nektariin, ploom, kirss), linaseemnetes, mandlites, liimaubades, maniokis, sorgos, õunaseemnetes, bambusevõrsetes, sojaubade kestades jne. Tänaseks on kindlaks tehtud rohkem kui poolsada erinevat taimespetsiifilist tsüanogeenset glükosiidi.

See sisu on nähtav ainult liitunud kasutajatele.
Logi sisse Liitu
Loe edasi

Pastinaak, seller ja paljud teisedki toiduained sisaldavad toksilisi psoraleene

Psoraleenid on taimedes leiduvad looduslikud orgaanilised ühendid, millel on teatud ravitoime. Nende suur sisaldus toidus võib aga probleeme põhjustada.

Loe edasi

Saponiinid – raviomadustega pindaktiivsed ained

Esimene saponiin eraldati 1811. a. harilikust seebilillest. Saponiine kirjeldas põhjalikumalt Ludwig Kofler oma 1927. aastal ilmunud raamatus “Die Saponine”. Need on taimedes leiduvad pindaktiivsed ained, mis võivad moodustada seebise vahu isegi väikeses kontsentratsioonis. Oma nime on nad saanudki ladinakeelsest sõnast ”sapo”, mis tähendab seepi. Saponiinid on glükosiidid, mille koostises on polütsükliline aglükoon, mida nimetatakse sapogeniiniks.

Loe edasi

Kas tervislikud toiduained on alati täiesti ohutud?

Kui me ei töötle toitu nõuetekohaselt või tarbime teatud toiduaineid liiga palju, võivad neis sisalduvad mürkained tervist ohustada – näiteks toidumürgituse põhjustada. Kui aga räägime pikaajalisematest toimetest, siis võivad ka tervislike toiduainete mõned komponendid olla suurtes kogustes kantserogeensed või mutageensed või pärssida ensüümisüsteeme jne.

Loe edasi

Hetkel populaarne Meditsiinimeediumi detoksidieet (sellerimahladieet) – kas tervise allikas või ohtlik katse oma tervisega?

Kindlasti on paljud kuulnud sellerimahladieedist, mis väidetavalt puhastab organismi ning aitab erinevate tervisehädade korral. See dieet on tuntud ka Meditsiinimeediumi dieedina. Kõigepealt soovitatakse menüüst välistada gluteen (teravili ja jahutooted), piimatooted, suhkur ja rasvad. Meditsiinimeediumi puhastusdieet keskendub toortoidule, tuues menüüsse rohkelt puu- ja köögivilju.

See sisu on nähtav ainult liitunud kasutajatele.
Logi sisse Liitu
Loe edasi

Saun detoksifikatsiooni soodustajana

Võib tunduda, et eestlastele kui põlisele saunarahvale polegi mõtet sauna tervislikkusest rääkida – selle puhastavat toimet võetakse tõestamist mittevajava tõena. Samas võib olla huvitav lugeda, mida nende piirkondade detoksifikatsioonispetsialistid saunast kirjutavad, kus sauna kasutamine ei ole iseenesestmõistetav, ning kuidas selle tervislikkust põhjendavad. Paljuski meile tuttav jutt, aga ei tee paha üle korrata.

See sisu on nähtav ainult liitunud kasutajatele.
Logi sisse Liitu
Loe edasi

Plastist toidupakendid, pudelid ja säilitamisnõud

Plastmassist ehk plastist toidupakendid, pudelid ja säilitamisnõud on praktilised ja mugavad, kuid mitmes mõttes problemaatilised. Lisaks sellele, et plastijäägid keskkonda saastavad, võib plastpakenditest toiduainetesse kahjulikke kemikaale sattuda, eeskätt nende mittesihipärasel kasutamisel.

Loe edasi

Paastumise kasud ja kahjud

Räägitakse, et paastumine mõjub kehale hästi. Kui mõtleme paastu all toidukoguste mõõdukat piiramist ja toidukaloraaži vähendamist, siis võib seda käsitleda kui liigsöömise vältimist, mis annab tõepoolest häid tulemusi.

Loe edasi

Mida arvata järgmistest puhastuskuuridest: vahtrasiirupidieet, aktiivsöega puhastus ja „Teatox“-kuur

Üsna sageli kuulen inimesi rääkivat, et enesetunne pole kuigi hea ja kehakaal on üle normi, ning et nüüd aitavad vaid paastud või veepäevad või muud puhastuskuurid. See tundub paljudele lihtsa ja efektiivse lahendusena nende terviseprobleemidele. Vaatlen mõningaid Eestis pakutavaid organismi puhastamise võimalusi, püüdes nende positiivseid ja negatiivseid külgi esile tuua.

Loe edasi

Endokriinsüsteemi kahjustavad kemikaalid

Kantuna murest kemikaalide kahjulikest mõjude üle inimestele ja loodusele avaldasid Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni Keskkonnaprogramm (UNEP) ja Maailma Tervishoiuorganisatsioon (WHO) 2013. aastal rahvusvaheliste ekspertide ühistööna valminud raporti „State of the Science of Endocrine Disrupting Chemicals 2012“. See annab teadusliku hinnangu endokriinsüsteemi kahjustavate kemikaalidega seotud olukorrale, mis ka praeguseks pole märgatavalt muutunud. Refereerime lühidalt selle kokkuvõtet „Summary for Decision-Makers“.

Loe edasi