Mida arvata järgmistest puhastuskuuridest: vahtrasiirupidieet, aktiivsöega puhastus ja „Teatox“-kuur

Üsna sageli kuulen inimesi rääkivat, et enesetunne pole kuigi hea ja kehakaal on üle normi, ning et nüüd aitavad vaid paastud või veepäevad või muud puhastuskuurid. See tundub paljudele lihtsa ja efektiivse lahendusena nende terviseprobleemidele. Samas on oluline silmas pidada, et internetist ja mujaltki leitav info puhastuskuuride mõju kohta ei pruugi tõene olla. Mõni tõhusana reklaamitav ja esmapilgul suurepärasena tunduv sekkumine võib hoopis tervist kahjustada.

Tegelikkuses tähendab organismi puhastamine midagi enamat kui kiirkorras tervise ja enesetunde parandamist, selle sisuks peaks olema keha detoksifikatsioonifunktsioonide järjepidev toetamine. Vaatlen mõningaid Eestis pakutavaid organismi puhastamise võimalusi, püüdes nende positiivseid ja negatiivseid külgi esile tuua.

Vahtrasiirupidieet ehk neera programm

Neera programmi tutvustatakse kui erakordselt efektiivset puhastavat dieeti, mis aitab vabaneda organismi kogunenud toksiinidest ja liigsest kehakaalust. Väidetakse, et seitsmepäevase puhastuskuuriga on võimalik kaotada umbes 4-6 kilogrammi liigset kehamassi. Samuti tuuakse välja, et Neera programm pole lihtsalt dieet, vaid täiuslik tervise taastamise programm, mis aitab kardinaalselt muuta toitumisharjumusi.

Selle dieedi põhiidee seisneb selles, et tahke toit asendatakse Neera joogiga, mis koosneb veest, Madal Bal siirupist (vahtrasiirup ja palmisiirupid), sidrunimahlast ning soovi korral ka Cayenne´i piprast. Päevas tuleb juua 6-12 klaasitäit siirupijooki. Lisaks võib tarbida ka taimeteed ning puhast vett. Soovituslikult võiks dieet kesta 10 päeva.

Madal Bal siirupis väidetakse olevat valku 100 g kohta 1,1 g ja süsivesikuid 64 g, lisaks leidub siirupijoogis selliseid mineraalaineid nagu raud, mangaan, tsink, magneesium, kaltsium, naatrium, kaalium. Mitmed dieedi katsetajad kirjeldavad puhanud olekut, kergus- ja värskustunnet ja loomulikult kaalukaotust.

Mida sellisest dieedist arvata?

Toitumisterapeudina pööran tähelepanu asjaolule, et siirupijoogi tarbimisel on põhitoitainetest võimalik kätte saada küll süsivesikuid ja vähesel määral ka valku, kuid rasvade grupp puudub täiesti. Selline puhastuskuur on madala kaloraažiga, üks klaas siirupijooki sisaldab väidetavasti umbes 109 kcal, mis tähendab, et päevane kalorihulk jääb sõltuvalt klaasitäite arvust vahemikku 654-1308 kcal. Isegi ülemine piir on väiksem kui täiskasvanu normaalne päevane energiavajadus. Pikema aja jooksul aeglustab niisugune enesepiiramine organismi ainevahetust.

Samuti võib tekkida vitamiinide ja mineraalainete puudus. Mingil määral saab organism siirupijoogist küll rauda, mangaani, tsinki, magneesiumit, kaltsiumit, naatriumit, kaaliumit ja C-vitamiini (sidrunimahlast), kuid maks vajab detoksifikatsiooniprotsesside toimimiseks ka B-grupi vitamiine, seleeni, molübdeeni ja väävlit.

Dieet on küll suhteliselt lühiajaline, kuid ka 10 päevaga võib tervisele liiga teha. Näiteks on siirupidieeti pidades täheldatud vererõhu kõikumist, peapööritust, iiveldust ja väsimust. Samuti on sel ajal väga raske, kui mitte öelda võimatu käia sünnipäevadel, tähistada jõule vm tähtpäevi – kuigi siirupijook võtab ära otsese nälja, tekib häiriv kiusatus, kui keegi sööb kõrval midagi maitsvat.

Puhastuskuur aktiivsöega

Ühe meetodina keha puhastamiseks pakutakse puhastuskuuri aktiivsöega. Sööd ja jood nii, nagu ise soovid, aga tarbid ka neli kapslit aktiivsütt (igas kaplis 0,92 g aktiveeritud kookossütt) päevas ühe nädala jooksul. Muide, isegi alkoholi tarbimine pole keelatud, aga selle manustamise järel tuleks võtta täiendavalt 2-4 kapslit. Tundub väga mugav olevat – toitumisharjumusi muutma ei pea, tuleb vaid tarbida puhastavat preparaati.

aktiivsüsi

Kuna konkreetseid tervisliku toitumise soovitusi aktiivsöekuuri juurde pole antud, siis tekitab selline puhastuskuur kahtlusi – kuidas saab organism vaid söepreparaadi toel tõhusamalt puhastuda, kui näiteks harrastame liigsöömist või ei pea piiri probleemsete toitude ja jookidega (nt praetud toidud, alkohol)? Wikipediast leiab informatsiooni, mille kohaselt kasutati aktiivsütt varasemalt tsitrusviljade koore kibeda maitse neutraliseerimiseks, kuid sellest loobuti, kuna süsi imes endasse ka C-vitamiini ning karotenoidid. Tekib küsimus, kuidas on lood teiste vitamiinide ja muudegi kasulike ühenditega?

Aktiivsüsi võib toksiinide koormust organismile vähendada, sidudes soolestikus mürke enne nende imendumist. Söe võimele kahjulikku kasulikust eristada aga loota ei tasu, aktiivsüsi seob nii mürke kui toitaineid, takistades ka viimaste imendumist. Juba imendunud või organismis ainevahetuse käigus tekkivate ebasoovitavate ühendite kahjutustamisel ja väljutamisel aga söest abi ei ole.

Osadel inimestel võib aktiivsöe tarbimine kõhukinnisust põhjustada (kasutatakse seda ju ka kõhulahtisuse likvideerimiseks), kuid just puhastuskuuride juures on ääretult vajalik, et kõht käiks toksiinide väljutamiseks regulaarselt läbi.

Kindlasti ei julgeks ma puhastumiseks niisugust aktiivsöekuuri soovitada – ainult ühe preparaadiga arvestatavaid tulemusi ei saa.

Nii aktiivsütt kui ka spetsiaalset savi (näiteks Montmorrilonite) võib tarvitada detoksifikatsiooniprogrammi ühe komponendina soolestikus toksiinide sidumiseks, kuid väljaspool toidukorda – näiteks õhtul koos veega enne magamaminekut. Kui aga tarbite aktiivsütt või savi koos ravimitega, siis vähendab see ka ravimite toimet.

„TEATOX“-kuur

Nimetus „teatox“ viitab organismi puhastamisele taimeteedega. Koduleht Skinny.ee ütleb, et parim viis keha taaskäivitamiseks on „teatox“-kuur, mis kestab 28 päeva. Tegemist on väidetavasti teekomplektiga, mis hommikuti stimuleerib keha, õhtuti aga takistab kalorite organismi imendumist. Igal hommikul 20-30 minutit enne söömist tuleks juua hommikuteed, ülepäeviti aga 1,5-2 tundi enne uinumist õhtuteed.

Teesegud koosnevad 17 erinevast taimest. Kodulehel tuuakse välja, et seedimist ja ainevahetust elavdavad sellerileht, kadakamari, nõges, sencha, kassinaeris, laimileht ja rabarberijuur. Südame heaolu eest kannavad hoolt lootoseõis, goji- ja viirpuumari. Meliss, kummel, piparmünt ja saialill aga toetavad närvisüsteemi, rahustavad ja aitavad põletiku vastu. Lisaks on teedes ka sidrunheina, mate- ja sennalehti.

Tegu on taas tootega, millele omistatakse imelisi omadusi – organism puhastub, kaal langeb, nahk läheb säravamaks jne, kuid erinevalt näiteks aktiivsöekuurist räägitakse siin veidi ka söömisest. Tuuakse välja, et hommikusöök on päeva olulisim toidukord, mil võiks süüa putru või omletti, seemneleiba avokaado, tuunikala või munaga, mahejogurtit marjadega, või juua smuutit või värskeltpressitud mahla. (Siinkohal olgu märgitud, et kuna tuunikala peetakse üheks raskmetalliderikkamaks kalaliigiks, siis seda võiks puhastuskuuri tehes vältida.) Õhtul soovitatakse süüa kergemalt – näiteks püreesuppe, kergeid salateid, vokiroogi või ahjus küpsetatud köögivilju kala, kana või lihaga.

Teesegudes on kasutatud mõningaid taimi, millel tõepoolest on organismi puhastumist soodustavaid omadusi. Iseküsimus muidugi, kas sellist puhastust ei saa teha muudegi analoogsete taimeteedega. Välja on toodud ka see, et „teatox“- kuur ei ole soovitatav rasedatele, rinnaga toitvatele emadele, lastele või mõne koostisosa suhtes ülitundlikele inimestele.

Leian, et kui eelnimetatud riskigrupid välja jätta, siis tervisele selline kuur otsest ohtu ei kujuta, kui sellega kaasneb tervislik toitumine ning neid teesid ei jääda pidevalt ja suurtes kogustes tarbima.

Kokkuvõte

Mida siis erinevate organismi puhastuskuuride juures tuleks silmas pidada? Kindlasti seda, et kõik reklaamitavad puhastumisviisid ei ole tervislikud. Puhastumiseks peab organism saama piisavalt toitaineid detoksifikatsiooni I ja II faasi toetamiseks, tuleb juua piisavalt puhast vett ja tagada normaalne seedetegevus. Nii-öelda imedieetide ja sensatsiooniliste puhastumisvõtete kasutamine võib põhjustada tõsist toitainetepuudust, ainevahetuse aeglustumist ja muidki tagasilööke, mis viivad tõsiste terviseprobleemideni. Väga oluline on teada ka seda, et intensiivseid puhastuskuure ei soovitata väikelastele, rasedatele ja imetavatele emadele. Tõsisemate terviseprobleemide korral tuleb aga enne puhastumiskuure tingimata konsulteerida arstide ja toitumisspetsialistidega.

Enne puhastumiskuuri tegemist soovitan selle sisusse rahulikult süveneda ja analüüsida, kas konkreetne kuur on hädavajalik ja tervislik. Toitumisnõustajad ja -terapeudid saavad siin abiks olla. Võib-olla on puhastuskuuride asemel parem tervislikult toituda, mõistlikult liikuda ning liigset stressi vältida?

Kasutatud allikad:

1. http://www.neera.ee/
2. https://et.wikipedia.org/wiki/Aktiivs%C3%BCsi
3. https://www.meravita.ee/product/puhastus-aktiivsusi/
4. http://www.liigume.ee/789170/puhastuskuur-aktiivsoega-kuidas-see-kaib-ja-toimib
5. http://skinny.ee