Metafoorkaartide kasutamise ABC

LÜHITUTVUSTUS: Metafoorkaardid on universaalsed kaardid, mis annavad võimaluse erinevate assotsiatsioonide ja metafooride kaudu inimese sisemaailmaga tegelemiseks. Tegemist on põneva terapeutilise abivahendiga inimestega tegeleva spetsialisti tööriistakastis.

Metafoorkaardid annavad võimaluse erinevate kujundite ja metafooride abil seoseid leida ning elu rõõmude ja muredega paralleele tõmmata. Lisaks saab nende abil oma probleemidele lahendusi otsida ning ka loovust arendada.  Kindlasti pole tegemist ennustuskaartidega. Metafoorkaardid avavad tee inimese sisemaailma – kaartidel olevate piltidega tekkivad assotsiatsioonid aitavad saada kontakti lapsepõlvemälestuste, teadlike või allasurutud kogemuste ja tunnetega ning enesearengu teel edasi liikuda.  Kursusel saad läbi praktilise tegutsemise võimaluse erinevate kaartidega lähemalt tutvust teha! Koolitusel kasutatakse Saksamaalt päri Oh-sarja kaarte ja Inglismaalt pärit Blob-sarja kaarte. Kaardid sobivad töötamiseks nii laste kui ka täiskasvanutega.

TOIMUMISE AEG JA KOHT: Koolitus toimub 28. septembril kell 10.00-16.00 Pärnu Õppenõustamiskeskuse saalis.

KOOLITUSE MAKSUMUS: Koolituse hind on 85 eurot.

KUIDAS TULLA ÕPPIMA: Kirjuta oma soovist osaleda sirli@tervisekool.ee.

KOOLITAJA: Kursust viib läbi koolitaja ja mänguterapeut Sirli Kivisaar.

Sirli on mitmeid aastaid viinud läbi suhtlemistreeninguid Annely Sootsi Koolituses ja Tervisekoolis. Tema huvi erinevate suhtlemisteooriate ja inimestega töö vastu sai alguse juba Tartu Ülikoolis sotsiaaltööd õppides.

Praeguseks on ta ennast pidevalt täiendanud nii välismaal kui ka kodumaal ning lisaks vägivallatu suhtlemise süvendatud õppimisele on ta lõpetanud OÜ Terviklik Mina koolituse hüpnoterapeudina. 2009 aastal tõi Sirli maale mänguterapeutide koolitused. Tema täiendõpe on hõlmanud pereteraapiat ja mänguteraapiat, kehateraapiatest on ta õppinud hingamisravi ja refleksoloogiat, läbinud mitmeid kursusi suhtlemise, psühho- neuroimmunoloogia ja psühholoogia alal. On tegelnud nii rasedate, laste kui ka täiskasvanute koolitamise ja teraapiaga ning tegelnud lasterühmadega erinevates lasteasutustes. Ta on mänguterapeutide väljaõppe õppejõud ning MTÜ Eesti Mänguterapeutide Assotsiatsiooni asutajaliige ja juhatuse esimees.

Facebookipõhine kursus “Lapsed mänguliselt sööma”

Juba oktoobrikuus (10. – 23. oktoober) on taas algamas Facebookipõhine kursus: “Lapsed mänguliselt sööma”

Grupp sobib nii lapsevanemale, kes on hädas sellega, et laps ei söö piisavalt ja tervislikult, kui ka toitumisnõustajale või -terapeudile, kes tahab laiendada oma teadmisi valiva söömise vallas, et paremini valivate sööjatega peresid nõustada.

 • Kas oled hädas sellega, et lapsed ei söö piisavalt ja tervislikult?
 • Soovid luua lapse ja toidu vahel parema suhte?
 • Soovid teada, kuidas oleks kõige parem lapsi sööma motiveerida?
 • Otsid ideid laste toidulaua mitmekesistamiseks?
 • Soovis laiendada oma teadmisi valiva söömise vallas?

Kui sa vastad kasvõi ühele nendest küsimustest jaatavalt, on see väljakutse mõeldud just sulle ja sinu perele!

Mida võid nendelt kahelt nädalalt oodata?

 • Põnevaid loenguid ja arutelusid laste toitumise teemadel 
 • Vahvaid retsepte, mida katsetada ja millega oma pere ja laste toidulauda mitmekesistada
 • Kaasahaaravaid mängulisi ülesandeid, millega paremini toiduainete maailma tundma õppida, mida saate teha terve perega ning aitavad tekitada suuremat huvi toidu vastu
 • Huvitavaid fakte laste ja toitumise kohta
 • Ja kui veab, näed ekraanil vahel ka lapsi 
Triin Muiste ja Sirli Kivisaar

Väljakutset viivad läbi oma ala parimad spetsialistid – pikaajalise koolitajakogemusega funktsionaalse toitumise ja mänguterapeut Sirli Kivisaar (Tervisekool, MTÜ ETTA, MTÜ EMTA ja Eesti Mänguteraapia Akadeemia) ning toitumisterapeut ja elamuskoolitaja Triin Muiste (Triinu toidumaailm).

Uuri lisainfot väljakutse Triinu Toidumaailma kodulehelt.

NB! Toitumisnõustajatel ja -terapeutidel on võimalik koolituse eest saada ka tunnistus ja täiendkoolituse punkte. Tunnistus väljastatakse koostöös Annely Sootsi Koolituse Tervisekooliga peale vastavasisulise arvestuse sooritamist. Arvestuse sooritamine on tasuline, see ei ole arvestatud kursuse põhihinna sisse. Arvestuse sooritajal tuleb tasuda arve alusel lisaks 60 EUR. Arvestuse saamiseks saab vastata küsimustele jooksvalt kursuse toimumise ajal või maksimaalselt kahe nädala jooksul peale koolituse lõppemist (kuni 6. september). Kui soovid kursuse läbimise eest saada tunnistust ja teha arvestuse, siis registreeri ennast koolitusele Triinu Toidumaailma kaudu järgmises lõigus toodud lingi kaudu ja saada arvestuse tegemise sooviavaldus Sirli Kivisaarele meiliaadressile sirli@tervisekool.ee. Arvestuse ja tunnistusega seotud lisaküsimuste korral kirjuta samuti aadressil sirli@tervisekool.ee .

Savi terapeutiline kasutamine laste ja täiskasvanutega

LÜHITUTVUSTUS:

„Saviga töö vabastab sind kogu maailma raskusest“ Kevin Castro, The Art Junction

Ootame sind kahepäevasele koolitusele, mis keskendub savi terapeutilisele kasutamisele. Kursus sobib kõikidele, kes töötavad laste või täiskasvanutega ning soovivad täiendada oma töövahendite ja -meetodite „tööriistakasti“. Koolitus saad teada rohkem sellest, kuidas seda võimast ja mängulist vahendit kasutada, et enda kliente eneseteadlikkuse teel toetada ning soodustada suhtlemist. Koolitusel ootavad sind ees kaks päeva täis  lõbusaid, inspireerivaid ja praktilisi tegevusi ning ideid. Kursusel osalemiseks ei ole vaja varasemat teadmist terapeutilisest tööst saviga ega varasemat kokkupuudet saviga, vaja on avatud meelt ja valmisolekut käed saviseks teha!

NB! Koolitusel kasutame vahendina vaid savi, mitte teisi voolimismasse.

TOIMUMISE AEG JA KOHT: Koolitus toimub 22.-23. oktoobril 2023 Tartus aadressil Kalevi 108. 22. oktoobril toimub õppepäev kell 10.00-17.00, 23. oktoobril toimub õppepäev kell 9.00-16.00. Kursus on inglise keeles, järeltõlkega eesti keelde.

KOOLITUSE MAKSUMUS: Registreerudes kuni 9. oktoobrini on kursuse hind 195 € (EMTA liikmele 180 EUR), registreerudes pärast 9. oktoobrit on kursuse hind 225 € (210 EUR). Koolituse maht on 16 akadeemilist tundi.

KUIDAS TULLA ÕPPIMA: Registreeri koolitusele kasutades registreerimisvormi.

KOOLITAJA: Koolitaja on Emma Moat Inglismaalt. Emma Moat on hariduselt õpetaja, kes peale õpinguid töötas 14 aastat erinevates kirjastuses. Lõpuks mõistes, et tema tõelised oskused peituvad töötamises lastega, eriti individuaalteraapias rahutute lastega, läbis ta Inglismaa suurima mänguteraapia assostiatsiooni (PTUK) mänguterapeudi väljaõppe. Tal on Warwicki Ülikooli BA kraad draama ja hariduse alal ning hetkel on ta omandamas Mängu- ja Lapsepsühholoogia Akadeemias (Academy of Play and Child Psychology) praktikal põhineva mänguteraapia diplomit. Lisaks sellele on ta läbinud mitmeid kursusi psühho-neuro-immunoloogia ja psühholoogia alal. Emma on töötanud lastega koolides, kodudes ja mitmetel koolitusseminaridel. Ta on läbinud saviga terapeutiliselt töötamise väljaõppe Lynn Souter-Andersoni käe all. 

Õpiväljundid: Osaleja on kuulanud sissejuhatavat loengut savi terapeutilisest mõjust ja kasutamisvõimalustest ja osalenud praktilistes tegevustes

Matrjoškade ehk pesastuvate nukkude kasutamine teraapias

LÜHITUTVUSTUS: Kuigi meie seostame puidust üksteise sisse käivaid nukke e matrjoškasid Venemaaga, siis nende ajalugu ulatub hoopis kaugesse Hiinasse. Üksteise sisse käivad karbid võeti seal esmakordselt kasutusele 1000 a tagasi ning nende funktsioon oli nii dekoratiivne kui ka praktiline. Umbes 18 sajandil valmistati seal esimesed üksteise sisse pandavad nukud, mida inglise keelest tõlgituna nimetatakse ka pesastuvateks nukkudeks. Alates sellest hetkest, kui 19 sajandil Venemaa kunstnik Sergei Malyutin valmistas esimese matrjoška, on need puidust üksteise sisse käivad nukud vallutanud südameid üle maailma ning on kindlasti tuttavad ka kõikidele eestlastele, kellele meeldis nendega lapsepõlves mängida.

Sellel ühepäevasel veebiseminaril pakumegi sulle esmakordse võimaluse teha tutvust nende pika ajalooga nukkude kasutamisvõimalustega teraapiaruumis. Matrjoškad/pesastuvad nukud on heaks loovaks abivahendiks klientide toetamisel eneseavastamise ja emotsionaalse kasvu teel.

See ühepäevane kursus varustab sind erinevate innovatiivsete tehnikatega, mis aitavad avada tundeid, toetada teadvelolekut ja soodustada omavahelise sideme teket. Koolitusel omandatud oskused aitavad sul kiht kihi haaval toetada kliendis muutuste teket.

TOIMUMISE AEG JA KOHT: Koolitus toimub 6. novembril 2023 kell 10.00-17.00 Zoomis. Lingi koolitusega liitumiseks saadame kursusele registreerunutele enne koolituse algust. Koolitusega liitumise eelduseks on koolituse eest tasumine. Kursus on inglise keeles, järeltõlkega eesti keelde.

KOOLITUSE MAKSUMUS: Hind: 120 EUR (NB! Hind sisaldab ühte komplekti värvimata puidust nukke, mis saadetakse koolituse eest tasunud osalejale Omniva postipakiautomaadi abil enne koolitust).

Koolituse maht on 8 akadeemilist tundi.

KUIDAS TULLA ÕPPIMA: Registreeru koolitusele kasutades registreerimisvormi.

KOOLITAJA: Koolitaja on Emma Moat Inglismaalt. Emma Moat on hariduselt õpetaja, kes peale õpinguid töötas 14 aastat erinevates kirjastuses. Lõpuks mõistes, et tema tõelised oskused peituvad töötamises lastega, eriti individuaalteraapias rahutute lastega, läbis ta Inglismaa suurima mänguteraapia assotsiatsiooni (PTUK) mänguterapeudi väljaõppe. Tal on Warwicki Ülikooli BA kraad draama ja hariduse alal ning ta on läbinud Mängu- ja Lapsepsühholoogia Akadeemias (Academy of Play and Child Psychology) praktikal põhineva mänguterapeudi väljaõppe. Lisaks sellele on ta läbinud mitmeid kursusi psühho-neuro-immunoloogia ja psühholoogia alal. Emma on töötanud lastega koolides, kodudes ja mitmetel koolitusseminaridel.


NB! Koolitusel osalemiseks palume varuda selleks päevaks kasutamiseks ka üks komplekt värvitud matrjoškasid.

Vereanalüüside tõlgendamise koolitus toitumisnõustajatele ja -terapeutidele I osa

LÜHITUTVUSTUS: Kursuse eesmärk on õppida toitumisspetsialisti tasemel hindama vereanalüüse, mida kliendid on ise teinud või mida on klientidele tehtud meditsiinitöötajate poolt.

Koolitus koosneb nii teoreetilist kui praktilisest osast ning lõpeb eksamiga. Eksami sooritamine annab loa interpreteerida klientide vereanalüüse oma pädevuse piirides. Koolitus lindistatakse ja seda on võimalik endale sobival ajal kuulata. Arvestuste sooritamiseks lepitakse kokku individuaalsed ajad.

Ainult kursuse tunnistusega lõpetanud/arvestuse sooritanud toitumisnõustajad/-terapeudid saavad õiguse analüüse interpreteerida. Kursuse teoreetilise osa läbimine seda õigust ei anna. 

ÕPIVÄLJUND: Arvestuse sooritanud õpilane oskab analüüsi interpreteerida nii, et ei ületa oma pädevuse piire ning oskab nende alusel anda kliendile nõu toitumise osas ning oskab suunata vastavate spetsialistide juurde. 

KOOLITAJA: Koolitaja on arst ja funktsionaalse toitumise terapeut Annely Soots.

ESIMESES OSAS KÄSITLETAVAD TEEMAD: Erinevad analüüsid tasakaalutuste hindamiseks kehas. Vere analüüside interpreteerimine toitumisnõustamise seisukohalt ja toitumisnõustaja pädevusest lähtuvalt:

 • Hemogramm (sh vere vormelemendid, leukogramm ja hemoglobiin) ja põletikunäitajad
 • Veresuhkur ja glükosüülitud hemoglobiin
 • Verelipiidid: triglütseriidid, üldkolesterool, LDL ja HDL lipoproteiinid
 • Maksa funktsiooni näitajad (bilirubiinid, ALAT, ASAT, GGT)
 • Rauapuudusaneemiale viitavad näitajad
 • D vitamiin 
 • Foolhape ja B12-vitamiin
 • Homotsüsteiin
 • Iseseisev praktika vereanalüüside interpreteerimisel
 • Praktiline eksamitöö: viie kliendi nõustamine õpitud analüüse kasutades.

ÕPPE MAHT: 40 tundi (8 tundi auditoorset teooria- ja 32 tundi praktikaõpet)

ÕPE ON TASULINE: Õppepäevade ja eksamitasu on kokku 240 eurot koos käibemaksuga. Tasuda saab ühes või kahes osas.

KUIDAS TULLA ÕPPIMA: Õppesse asumiseks peab õppuril olema läbitud toitumisnõustaja õpe. Kui oled Tervisekooli lõpetanud õpilane, piisab õppesse astumise sooviavalduse esitamisest silvia@tervisekool.ee. Kui oled lõpetanud mõne teise kooli, saada isiklik avaldus koos CV või vabas vormis eluloo ja tööalase tegevuse kirjeldusega (senine kliendinõustamise kogemus) silvia@tervisekool.ee koos koopiaga Eesti Vabariigis lõpetatud toitumisnõustaja õppe tunnistusest, mis eeldab keskhariduse olemasolu.

TOIMUMISE AEG JA KOHT:

Koolitus toimub zoomi keskkonnas:

 • 19. oktoober 2023 (kell 9.30-12.30)
  Esimene teoreetiline õppepäev
 • 02. november 2023 (kell 9.30-12.30)
  Esimene praktiline õppepäev
 • 23. november 2023 (kell 9.30-12.30)
  Teine praktiline õppepäev
 • 14. detsember 2023 (kell 9.30- 11.00)
  Kolmas praktiline õppepäev

Pärast I osa läbimist saab läbida jätkukoolituse – vereanalüüside koolitus II osa.

ÕPPEMATERJALID:

 • Loengumaterjalid ja materjalid Synlab kodulehelt: Veri. Veresuhkur. Hemoglobiin. Vere vormelemendid. Hemogramm ja leukogramm. Põletikunäitajad. Homotsüsteiin, D- ja B12 vitamiin ning foolhape. ALT, AST, GGT ja bilirubiin. Kolesterooli analüüsid, erinevad LP, TG, apoproteiinid. Raud ja rauaga seotud näitajad. Neerupuudulikkuse näitajad.
 • “Inimkeha põhilised biomolekulid. Inimorganismi metabolism” M. Zilmer, E. Karelson, A. Rehema, K. Zilmer, U. Soomets, 2015 (Tartu). Lipoproteiinide metabolismi peatükk.
 • Synlab infoleht. Erinevad lipoproteiinid ja apovalgud, mida määratakse. 
 • Biokeemik Tiiu Vihalemma artiklid kolesteroolist ja ajakiri Toitumisteraapia “Kolesterool”, nr 29.
 • Loengumaterjal: Neerude ja kuseteede anatoomia-füsioloogia.
 • Erinevad vere analüüsid (25 analüüsi) praktiliseks harjutamiseks.

Toitumisterapeudi õpe jaanuar 2024

TOIMUMISE AEG JA KOHT: Koolitused toimuvad Zoomi vahendusel. Kõikide õppepäevade algus on 9.30. Õppepäeva orienteeruv lõpp on 16.00-16.30. Õppepäeva pikkus on 8 tundi, millele lisandub praktiline nõustamine ja iseseisev töö. 

Õpe koosneb 12 õppetsüklist, 1 tsükkel kestab korraga 1-2 päeva. Õppe maht on 402 tundi.

Õpe toimub NÄDALAVAHETUSTEL.  

Toitumisterapeudi õppe ÕPPEPÄEVAD, NENDE TOIMUMINE & KOOLITAJAD

1. tsükkel
jaanuar 2024 jooksul

 • Endale sobival ajal videoloengute kuulamine: TOITUMISNÕUSTAMINE HAIGUSTE ENNETAMISEL
  Koolitusele registreerudes saab õppija sissepääsu järgmistele toitumisnõustaja tasemel jätkukoolitustele Tervisekoolis, neljandaks tsükliks tuleb need koolitused iseseisvalt läbi töötada ning esitada 2 arvestustööd:
  1. Toitumisnõustamise ja -teraapia protsess, nõustamistehnikad.
  2. Haiguspuhune toitumisnõustamine (iseseisva tööna esitada arvestustöö).
  3. Toitumisnõustamise alused (iseseisva tööna esitada arvestustöö).
 • Iseseisva tööna tuleb esitada ka üks näidismenüü kliendile ja ühe kliendi menüü analüüs nii portsjonipõhiselt kui Nutridata programmiga kontrollitult (toitumisnõustaja taseme tööd, mis on uuesti üle vaadatud ja korrigeeritud vastavalt nõuetele).

2. tsükkel
17. – 18. veebruar 2024

 • 1. õppepäev: TOITUMISTERAAPIA ALUSED JA IGAPÄEVATÖÖ
  Koolitaja: Annely Soots
 • 2. õppepäev: SEISUNDI HINDAMINE TOITUMISTERAAPIAS
  Koolitaja: Pille Javed

3. tsükkel
16. märts 2024

 • 1. õppepäev endale sobival ajal videoloengute kuulamine: PÕHITOITAINETE BIOKEEMIA
 • 16. märtsil toimub 2. õppepäev: RAKUBIOLOOGIA ALUSED, PÕHITOITAINED
  Koolitajad: Eliisa Lukk ja Annely Soots

4. tsükkel
20. aprill 2024

 • 1. õppepäev endale sobival ajal videoloengute kuulamine: ENERGIA TOOTMINE SÜSIVESIKUTEST, RASVHAPETEST JA AMINOHAPETEST ning kontrolltööde kirjutamine põhitoitainetest
 • 20. aprillil toimub 2. õppepäev: PÕHITOITAINETE BIOKEEMIA ja ENERGIA TOOTMISE PRAKTIKUM
  Koolitaja: Annely Soots

5. tsükkel
11. – 12. mai 2024

 • 1. õppepäev: DIABEEDI TOITUMISTERAAPIA
  Koolitaja: Pille Javed
 • 2. õppepäev: BARIAATRILINE KIRURGIA KAALULANGETAMISEL, TOITUMISTERAAPIA
  Koolitajad: Pille Javed ja Jaanika Tapver

6. tsükkel
8. – 9. juuni 2024

 • 1. õppepäev: SÜDAME-VERESOONKONNAHAIGUSTE TOITUMISTERAAPIA
  Koolitaja: Pille Javed
 • 2. õppepäev: ANEEMIAD JA TOITUMINE, TOITUMISTERAPEUDI KOMPETENTS JA KOOSTÖÖ
  Koolitaja: Annely Soots

7. tsükkel
6. – 7. juuli 2024

 • 1. õppepäev:
  • I osa: VAIMSE TERVISE TOETAMINE TASAKAALUSTATUD TOITUMISEGA JA PSÜÜHIKAHÄIRED
   Koolitaja: Annely Soots
  • II osa: SÖÖMISHÄIRED, TÕHUSTATUD TOITUMINE, TOITUMISTERAPEUDI KOMPETENTS JA KOOSTÖÖ.
   Koolitaja: Annely Soots
 • 2. õppepäev: SEEDEELUNDKONNAGA SEOTUD TERVISEPROBLEEMID JA ERIDIEEDID, TOITUMISTERAPEUDI KOMPETENTS JA KOOSTÖÖ.
  Koolitaja: Pille Javed

8. tsükkel
august 2024

 • 1. õppepäev endale sobival ajal ETTA toitumisteraapia juhiseid tutvustavate videoloengute kuulamine
  – Südame-veresoonkonnahaiguste-, söömishäirete ja seedevaevustepuhused juhised.
  – Podagra toitumisteraapia. Haiguse olemus, riskifaktorid, sh toitumuslikud,  tõenduspõhised toitumissoovitused.
  – Osteoporoosi toitumisteraapia. Haiguse olemus, riskifaktorid, sh toitumuslikud ja liikumisega seotud tõenduspõhised toitumissoovitused.
  – Vähki ennetav toitumine, vähihaige toitumine ravi ajal. 
 • 2. õppepäev: TOITUMISTERAAPIA NEERUPUUDULIKKUSE, OSTEOPOROOSI JA VÄHI KORRAL PRAKTIKA
  Koolitajad: Annely Soots, Eliisa Lukk või Pille Javed

9. tsükkel
september 2024

 • 1 õppepäev: PIIRANGUTEGA DIEEDID TOITUMISTERAAPIAS: GLUTEENIGA SEOTUD HÄIRED
  Koolitaja: Annely Soots või PIlle Javed ja Aive Antson
 • 2 õppepäev: PIIRANGUTEGA DIEEDID TOITUMISTERAAPIAS: TOIDUALLERGIA JA LAKTOOSITALUMATUS
  Koolitaja: Annely Soots või PIlle Javed

10. tsükkel
oktoober 2024

 • 1. õppepäev: TOITUMISTERAAPIA ALUSED – TOITUMISTERAAPIA PRAKTIKA, JUHTUMIANALÜÜSID
  Koolitaja: Annely Soots, Pille Javed või Eliisa Lukk
 • 2. õppepäev SEMINAR
  Seminari teema: Õppijad esitavad kaasõpilastele toitumisteraapia teemadel vabalt valitud usaldusväärsete allikatega loengu või teabematerjali.

11. tsükkel
november 2024

 • 2 õppepäeva: TOITUMISTERAAPIA PRAKTIKA. JUHTUMIANALÜÜSID
  Koolitaja: Annely Soots või Pille Javed

12. tsükkel
detsember 2024

 • 2 õppepäeva: TOITUMISTERAAPIA PRAKTIKA. JUHTUMIANALÜÜSID
  Koolitaja: Annely Soots või Pille Javed
 • NB! Kooli lõpetamiseks peavad kõik kohustuslikud tööd olema esitatud ja arvestatud. Esitatud on vähemalt 15 kliendi iseseisva nõustamise kokkuvõte, (sh enamus toitumisteraapia seansid), milles on kirjeldatud vajadusel koostööd nii teiste spetsialistide kui kliendi tugivõrgustikuga.

Jätkukoolitustena on võimalik läbida erinevaid toitumisterapeudi jätkukoolitusi.

Lühiloengud tervisehuvilistele

Oleme pannud kokku koolituste lühisarja, mis on mõeldud kuulajale, kes hindab teaduspõhist lähenemist tervise ja toitumise seostele. Live koolitused toimuvad õhtustel aegadel, et saaksid osaleda ka pärast tööpäeva lõppu. Enamus koolitusi toimub nii läbi zoomi kui ka meie Tartu koolituses kohapeal.

Iga loengu hind: 29€

Iga koolitusega saad kaasa tasuta ligipääsu veebikoolitusele „Tervisliku toitumise alustalad“, milles käsitletavad teemad on aluseks kõikidele teistele loengutele.
Koolituse “Tervisliku toitumise alustalad“ teemad:

 • Toitumise tasakaalustamine (kuidas tasakaalustada menüüs erinevad toitained: süsivesikud, valgud, toidurasvad, vitamiinid ja mineraalained)
 • Menüü planeerimine (lihtsad viisid ja selged nõuanded, kuidas oma toitumist regulaarsemaks ja toidulauda tervislikumaks ning toitaineterikkaks muuta; söögikordade näited)
 • Toiduainete valimine, tervislikumal moel toidu valmistamine.

Koolituste ajaplaan:

 • Toiduga väsimuse vastu (1,5h)
  Kuupäev: 14.09.2023 kell 18.00-19.30
  Koolitajad: Annely Soots ja Hiie Järva

  Asukoht: zoom
  Kuidas oma keha toiduga toetada selliselt, et tõuseks ka energiatase? Peamised väsimuse tekkepõhjused, mis on toitumisega seotud ja teed/viisid, kuidas neid ületada.

 • Miks on oluline söömise regulaarsus? (2h)
  Kuupäev: 21.09.2023 kell 17.30-19.30
  Koolitaja: Annely Soots

  Asukoht: zoom + Tartus Kalevi 108
  Seosed ülesöömise ja ebaregulaarse söömise ning magusaisu, meeleolu, seedimise- ja veresuhkru kõikumise probleemidega. Kuidas neid terviseprobleeme lahendada läbi selle, et planeerid teadlikult oma menüü ja toidukorrad.

 • Suhkrulõksust lahti (3h)
  Kuupäev: 26.09.2023 kell 15.00-18.00
  Koolitajad: Annely Soots ja Sirli Kivisaar

  Asukoht: zoom + Tartus Kalevi 108
  Magusaisu olemus ja sellest vabanemine. Veresuhkru seostest mälu, kognitiivse võimekuse ja meeleoluga. Glükeemiline koormus ja süsivesikute tasakaalustamine toidulaual.

 • Tugevad juuksed, nahk ja küüned (1,5h)
  Kuupäev: 12.10.2023 kell 18.00-19.30
  Koolitaja: Annely Soots
  Asukoht: zoom
  Kas see, mida ma söön, mõjutab mu naha tervist? Terve naha, juuste ja küünte jaoks vajalikud toitained ja tervisliku tasakaalustatud toitumise olulisus. Toitained, mille pidev puudus menüüs võib terviseprobleeme põhjustada. Veresuhkru ja soolestiku mikrofloora  tasakaal – naha, juuste ja küünte iluga seotud? Lühiülevaade enamlevinud nahahaiguste seostest toitumisega – ekseem, akne, psoriaas.

 • Kuidas püsida terve viiruste perioodil? (2h)
  Kuupäev 18.10.2023 kell 17.30-19.30
  Koolitaja: Annely Soots

  Asukoht: zoom + Tartus Kalevi 108
  Toitained, mida meie immuunsüsteem toimimiseks vajab. Lühiülevaade immuunsüsteemi toimimisest. Toitained ägeda infektsiooni perioodil – mida tarbida ja mida vältida? Konkreetsed nõuanded.

 • Toitumise mõju käitumisele ja vaimsele tervisele (2h)
  Kuupäev: 14.11.2023 kell 16.00-18.00
  Koolitaja: Sirli Kivisaar

  Asukoht: zoom + Tartus Kalevi 108
  Kas soolestik ja aju tervis on omavahel seotud? Kuidas need seosed toimivad? Missuguseid toitaineid vajab aju hästi toimimiseks? Kuidas ennast nende toitainetega kindlustada?

Lisaks avame sügisel uue keskkonna meie kodulehel, mille kaudu saate endale mugavalt seoetada ka veebikoolitusi, mida endale sobival ajahetkel kuulata.

Esimesed koolitused, mida sügisest osta saab:

 • VEEBIKOOLITUS: Kaalulangetaja ABC
  Koolitaja: Hiie Järva
 • VEEBIKOOLITUS: Peavalu ja migreen
  Koolitaja: Annely Soots
 • VEEBIKOOLITUS: Rasedusaegne toitumine – terve rase
  Koolitaja: Hiie Järva
 • VEEBIKOOLITUS: Keha puhastamine ehk detox
  Koolitaja: Eliisa Hermlin
 • VEEBIKOOLITUS: Harrastusportlase toitumine
  Koolitaja: Mari-Liis Väli
 • VEEBIKOOLITUS: Toitumine üleminekuajal/menopausi puhul
  Koolitaja: Annely Soots
 • VEEBIKOOLITUS: Selektiivse ehk valiva toitumisega laps
  Koolitaja: Sirli Kivisaar
 • VEEBIKOOLITUS: Depressioon ja ärevus ning toitumine. Kas ja kuidas seotud.
  Koolitaja Annely Soots
 • VEEBIKOOLITUS: ATH ja toitumine. Kas ja kuidas omavahel seotud.
  Koolitaja: Annely Soots

Suhkrulõksust lahti (3h)

LÜHITUTVUSTUS: Koolitus on osa lühisarjast, mis on mõeldud kuulajale, kes hindab teaduspõhist lähenemist tervise ja toitumise seostele. Koolituse “Suhkrulõksust lahti” käigus räägitakse magusaisu olemusest ja sellest vabanemise viisidest. Samuti veresuhkru seostest mälu, kognitiivse võimekuse ja meeleoluga ning glükeemilisest koormusest ja süsivesikute tasakaalustamisest toidulaual. Koolitajateks on funktsionaalse toitumise terapeudid Annely Soots ja Sirli Kivisaar.

Koolitusega saad kaasa tasuta ligipääsu Hiie Järva veebikoolitusele „Tervisliku toitumise alustalad“, milles käsitletavad teemad on aluseks kõikidele teistele koolituste lühisarjas loetavatele loengutele.
Koolituse “Tervisliku toitumise alustalad (2h)“ teemad:

 • Toitumise tasakaalustamine (kuidas tasakaalustada menüüs erinevad toitained: süsivesikud, valgud, toidurasvad, vitamiinid ja mineraalained)
 • Menüü planeerimine (lihtsad viisid ja selged nõuanded, kuidas oma toitumist regulaarsemaks ja toidulauda tervislikumaks ning toitaineterikkaks muuta; söögikordade näited)
 • Toiduainete valimine, tervislikumal moel toidu valmistamine.

TOIMUMISE AEG JA KOHT: Koolitus toimub 26. septembril 2023 kell 15.00-18.00 zoomis ning Tartus, aadressil Kalevi 108.

KOOLITUSE MAKSUMUS: 29 eurot (sh käibemaks). Tasumine toimub arvepõhiselt.

KUIDAS TULLA ÕPPIMA: Kirjuta oma soovist koolitusel osaleda silvia@tervisekool.ee. Lisa, kas soovid tulla kohapeale või eelistad osaleda läbi zoomi.

Teised sama sarja koolitused:
 • 14. septembril 2023 koolitus “Toiduga väsimuse vastu” (1,5h), koolitaja Hiie Järva.
 • 21. septembril 2023 koolitus “Miks on oluline söömise regulaarsus?” (2h), koolitaja Annely Soots.
 • 12. oktoobril 2023 koolitus “Tugevad juuksed, nahk ja küüned” (1,5h), koolitaja Hiie Järva.
 • 18. oktoobril 2023 koolitus “Kuidas püsida terve viiruste perioodil?” (2h), koolitaja Annely Soots.
 • 14. novembril 2023 koolitus “Toitumise mõju käitumisele ja vaimsele tervisele” (2h), koolitaja Sirli Kivisaar.

Rohkem infot SIIT.

Lisaks avame sügisel uue keskkonna meie kodulehel, mille kaudu saate endale mugavalt seoetada ka veebikoolitusi, mida endale sobival ajahetkel kuulata.

Tervisliku toitumise alused ja toidu valmistamine tööpäevadel oktoober 2023 (läbi veebi!)

Kursused toimuvad kahepäevaste tsüklitena läbi Zoomi keskkonna. Kõikide õppepäevade algus on 9.30. Õppepäeva orienteeruv lõpp on 16.00-16.30. Õppepäeva pikkus on 8 tundi. Loe lisa SIIT.

Õppekava

TERVISLIKU TOITUMISE ALUSED JA TOIDU VALMISTAMINE

 • Kokku 48 tunditeooria- ja praktikaõpet (26h/22h vastavalt).
 • Õpilane saab palju lisalugemist ja toiduretsepte.
 • Hind 480 eurot (kolmes osas, kolm korda 160 eurot).

Sobib kõigile, ei pea jätkama toitumisnõustaja õppega. Koolitusel käsitletakse nii tervisliku toitumise aluseid kui õpetatakse neid praktikas rakendama. Soovijad saavad edasi õppida TOITUMISNÕUSTAJAKS.

ÕPPEPÄEVAD, ÕPETAJAD & ÕPPEPÄEVADE SISU LÄHITUTVUSTUS

10. – 11. oktoober 2023
1. TSÜKKEL – TASAKAALUSTATUD TERVISLIKU TOITUMISE ALUSED
1. päev. TEOORIA. Annely Soots. 
2. päev. PRAKTILINE RAKENDAMINE. Triin Muiste.

28. – 29. november 2023
2. TSÜKKEL – TASAKAALUS MENÜÜ RASVADE JA VALKUDE SEISUKOHAST
1. päev. TEOORIA: TOIDURASVAD JA -ÕLID. Annely Soots 
2. päev. PRAKTILINE RAKENDAMINE. Triin Muiste.

5. – 6. detsember 2023
3. TSÜKKEL – TASAKAALUS MENÜÜ SÜSIVESIKUTE SEISUKOHAST. TERVISLIK KEHAKAAL
1. päev. TEOORIA: SÜSIVESIKUD TOIDUS. Triin Muiste.
2. päev. PRAKTILINE RAKENDAMINE. KEHAKAAL. Triin Muiste.

Tugevad juuksed, nahk ja küüned (1,5h)

LÜHITUTVUSTUS: Oleme pannud kokku koolituste lühisarja, mis on mõeldud kuulajale, kes hindab teaduspõhist lähenemist tervise ja toitumise seostele. Koolitusel kuuled toitainetest, mida vajame terve naha, juuste ja küünte jaoks ning kuidas tervisliku tasakaalus toitumisega neid toitaineid kätte saada.

 • Naha, juuste ja küünte tervise ja ilu jaoks vajalikud toitained – vitamiinid, mineraalained. Nende mikrotoitainete puudustest tingitud probleemid.
 • Kuidas tervisliku tasakaalustatud toitumisega oma naha, juuste ja küünte tervist toetada?
 • Veresuhkru ja soolestiku mikrofloora tasakaal – naha, juuste ja küünte iluga seotud?
 • Lühiülevaade enamlevinud nahahaiguste seostest toitumisega – ekseem, akne, psoriaas.

Koolitust viib läbi arst ning funktsionaalse toitumise terapeut Annely Soots.

Koolitusega saad kaasa tasuta ligipääsu Hiie Järva veebikoolitusele „Tervisliku toitumise alustalad“, milles käsitletavad teemad on aluseks kõikidele teistele koolituste lühisarjas loetavatele loengutele.
Koolituse “Tervisliku toitumise alustalad (2h)“ teemad:

 • Toitumise tasakaalustamine (kuidas tasakaalustada menüüs erinevad toitained: süsivesikud, valgud, toidurasvad, vitamiinid ja mineraalained)
 • Menüü planeerimine (lihtsad viisid ja selged nõuanded, kuidas oma toitumist regulaarsemaks ja toidulauda tervislikumaks ning toitaineterikkaks muuta; söögikordade näited)
 • Toiduainete valimine, tervislikumal moel toidu valmistamine.

TOIMUMISE AEG JA KOHT: Koolitus toimub 12. oktoobril 2023 kell 18.00-19.30 zoomis.

KOOLITUSE MAKSUMUS: 29 eurot (sh käibemaks). Tasumine toimub arvepõhiselt.

KUIDAS TULLA ÕPPIMA: Kirjuta oma soovist koolitusel osaleda silvia@tervisekool.ee.

Teised sama sarja koolitused:
 • 14. septembril 2023 koolitus “Toiduga väsimuse vastu” (1,5h), koolitaja Hiie Järva.
 • 21. septembril 2023 koolitus “Miks on oluline söömise regulaarsus?” (2h), koolitaja Annely Soots.
 • 26. septembril 2023 koolitus “Suhkrulõksust lahti” (3h), koolitajad Annely Soots ja Sirli Kivisaar.
 • 18. oktoobril 2023 koolitus “Kuidas püsida terve viiruste perioodil?” (2h), koolitaja Annely Soots.
 • 14. novembril 2023 koolitus “Toitumise mõju käitumisele ja vaimsele tervisele” (2h), koolitaja Sirli Kivisaar.

Rohkem infot SIIT.

Lisaks avame sügisel uue keskkonna meie kodulehel, mille kaudu saate endale mugavalt seoetada ka veebikoolitusi, mida endale sobival ajahetkel kuulata.

Kuidas püsida terve viiruste perioodil? (2h)

LÜHITUTVUSTUS: Koolitus on osa lühisarjast, mis on mõeldud kuulajale, kes hindab teaduspõhist lähenemist tervise ja toitumise seostele. Koolituse “Kuidas püsida terve viiruste perioodil?” (2h) käigus selgitab toitumisterapeut lühidalt immuunsüsteemi toimimisest ja annab nõuandeid, kuidas oma kehale anda neid toitaineid, mida meie keha kaitsesüsteem ägeda infektsiooni perioodil vajab. Lisaks saad teada, missuguseid toitaineid ei tohiks sellel perioodil tarbida ning milliseid toitained üleüldse meie immuunsüsteem efektiivseks toimimiseks vajab. Koolitaja on arst ja funktsionaalse toitumise terapeut Annely Soots.

Koolitusega saad kaasa tasuta ligipääsu Hiie Järva veebikoolitusele „Tervisliku toitumise alustalad“, milles käsitletavad teemad on aluseks kõikidele teistele koolituste lühisarjas loetavatele loengutele.
Koolituse “Tervisliku toitumise alustalad (2h)“ teemad:

 • Toitumise tasakaalustamine (kuidas tasakaalustada menüüs erinevad toitained: süsivesikud, valgud, toidurasvad, vitamiinid ja mineraalained)
 • Menüü planeerimine (lihtsad viisid ja selged nõuanded, kuidas oma toitumist regulaarsemaks ja toidulauda tervislikumaks ning toitaineterikkaks muuta; söögikordade näited)
 • Toiduainete valimine, tervislikumal moel toidu valmistamine.

TOIMUMISE AEG JA KOHT: Koolitus toimub 18. oktoobril 2023 kell 17.30-19.30 zoomis ning Tartus, aadressil Kalevi 108.

KOOLITUSE MAKSUMUS: 29 eurot (sh käibemaks). Tasumine toimub arvepõhiselt.

KUIDAS TULLA ÕPPIMA: Kirjuta oma soovist koolitusel osaleda silvia@tervisekool.ee. Lisa, kas soovid tulla kohapeale või eelistad osaleda läbi zoomi.

Teised sama sarja koolitused:
 • 14. septembril 2023 koolitus “Toiduga väsimuse vastu” (1,5h), koolitaja Hiie Järva.
 • 21. septembril 2023 koolitus “Miks on oluline söömise regulaarsus?” (2h), koolitaja Annely Soots.
 • 26. septembril 2023 koolitus “Suhkrulõksust lahti” (3h), koolitajad Annely Soots ja Sirli Kivisaar.
 • 12. oktoobril 2023 koolitus “Tugevad juuksed, nahk ja küüned” (1,5h), koolitaja Hiie Järva.
 • 14. novembril 2023 koolitus “Toitumise mõju käitumisele ja vaimsele tervisele” (2h), koolitaja Sirli Kivisaar.

Rohkem infot SIIT.

Lisaks avame sügisel uue keskkonna meie kodulehel, mille kaudu saate endale mugavalt seoetada ka veebikoolitusi, mida endale sobival ajahetkel kuulata.

Tervisliku toitumise alused ja toidu valmistamine nädalavahetustel oktoober 2023 (kohapealne/läbi veebi)

Koolitused toimuvad Tallinnas, aadressil Pirita tee 26c-33 VÕI zoomi teel (oleneb, kui palju õpilasi kohapeal toimuvast õppest huvitatud on). Registreerides palun anda infot, kas sooviksite käia koolis kohapeal või eelistate veebiõpet. Õppepäevade algus on 9.30. Õppepäeva orienteeruv lõpp on 16.00-16.30. Õppepäeva pikkus on 8 tundi. 

Vene keelt emakeelena kõnelevatel isikutel on võimalik osaleda venekeelses praktikagrupis (toimub paralleelselt eestikeelse praktikagrupiga). Teooriaõpe Tervisekoolis toimub eesti keeles, kuid õppematerjalid on saadaval nii eesti- kui venekeelsetena. Õppija peab valdama nii palju eesti keelt, et loengutest aru saada. Praktikumid toimuvad vene keeles ja praktikaõppes on õppijatel võimalik küsida küsimusi ning arutada teooriaosas ebaselgeks jäänud teemasid.

TERVISLIKU TOITUMISE ALUSED JA TOIDU VALMISTAMINE

 • Kokku 48 tunditeooria- ja praktikaõpet (26h/22h vastavalt).
 • Õpilane saab palju lisalugemist ja toiduretsepte.
 • Hind 480 eurot (kolmes osas, kolm korda 160 eurot).

Sobib kõigile, ei pea jätkama toitumisnõustaja õppega. Koolitusel käsitletakse nii tervisliku toitumise aluseid kui õpetatakse neid praktikas rakendama. Soovijad saavad edasi õppida TOITUMISNÕUSTAJAKS.

ÕPPEPÄEVAD, ÕPETAJAD & ÕPPEPÄEVADE SISU LÄHITUTVUSTUS

21. – 22. oktoober 2023
1. TSÜKKEL – TASAKAALUSTATUD TERVISLIKU TOITUMISE ALUSED
1. päev. TEOORIA. Annely Soots. 
2. päev. PRAKTILINE RAKENDAMINE. Triin Muiste.

18. – 19. november 2023
2. TSÜKKEL – TASAKAALUS MENÜÜ RASVADE JA VALKUDE SEISUKOHAST
1. päev. TEOORIA. Annely Soots.
2. päev. PRAKTILINE RAKENDAMINE. Triin Muiste.

2. – 3. detsember 2023
3. TSÜKKEL – TASAKAALUS MENÜÜ SÜSIVESIKUTE SEISUKOHAST. TERVISLIK KEHAKAAL
1. päev. TEOORIA: SÜSIVESIKUD TOIDUS. Mari-Liis Väli.
2. päev. PRAKTILINE RAKENDAMINE. KEHAKAAL. Triin Muiste.