Toitumisterapeut

Uus kursus alustab 2021. aasta kevadel.

ÕPPEPLAAN

LÜHITUTVUSTUS: Toitumisterapeudi õppe tulemusena on õppijal toitumisterapeudi 6. taseme kutseeksami sooritamiseks vajalikud teadmised ja oskused.

TOIMUMISE AEG JA KOHT: Koolitused toimuvad Tervisekooli ruumides Tallinnas Pirita tee 26c-33 ja Tartus Kalevi 108 ning internetikeskkonnas. Kõikide õppepäevade algus on 9.30. Õppepäeva orienteeruv lõpp on 16.00-16.30. Õppepäeva pikkus on 8 tundi, millele lisandub iseseisev töö õppematerjalidega ja klientide nõustamisel. 

ÕPE ON TASULINE: Toitumisterapeudi õppe hind on 1350 eurot, tasumine toimub kuumaksetena (9 kuud 150 eurot kuus).

KUIDAS TULLA ÕPPIMA: Õppe eelduseks on kõrgharidus, Tervisekoolis I ja II mooduli läbimine (või teistes koolides toitumisnõustaja õppe läbimine) ning 15 kliendi toitumisnõustamise kogemus. Esitada tuleb ka toitumisnõustaja taseme tööd (võivad olla toitumisnõustajaõppes esitatud tööd): kahepäevase menüü analüüs, üks kahepäevane menüü kliendile ja toitumisnõustaja tasemel kliendijuhtumi kirjeldus. Need tööd vaadatakse üle esimeses õppetsüklis.

Täpsema info vastuvõtudokumentide kohta leiad ÕPPEKAVAST. Lisainformatsiooni küsi telefonidel +372 7 441 340 ja +372 50 825 96 ning e-kirja teel aadressilt merike@tervisekool.ee

Muu oluline info:

TOITUMISTERAPEUDI õpe

Toitumisterapeudi õpe koosneb 9 õppetsüklist, 1 tsükkel kestab 2 päeva (kokku 18 auditoorse töö päeva) ja õppe maht on 350 tundi, sh:

 • 144 tundi tundi auditoorset tööd (sh 86 tundi teooria- ja 58 tundi praktikaõpet) ja
 • 206 tundi iseseisvat tööd (sh koolitaja poolt superviseeritud iseseisev toitumisteraapia praktika).

Pärast toitumisterapeudiõppe lõpetamist on võimalik edasi õppida TOITUMISTERAPEUDI JÄTKUÕPPE KURSUSTEL.

Toitumisterapeudiõppe ÕPPEPÄEVAD, KOOLITAJAD & ÕPPEPÄEVADE SISU LÜHITUTVUSTUS

1. tsükkel

 • 2 õppepäeva: TOITUMISNÕUSTAMINE HAIGUSTE ENNETAMISEL.
  Koolitaja: Annely Soots, Pille Javed või Mari-Liis Väli.
  Praktikaõppe teemad: Koos koolitajaga erinevate ülesannete lahendamine toitumisnõustaja taseme teemadel:
  – haigusi ennetava toitumise põhimõtted, erinevate klientide menüüde analüüs nii portsjonipõhiselt kui toitumisprogrammiga;
  – toitumisnõustamise protsessi rakendamine nõustamises erinevate juhtumite korral, nõustamise dokumenteerimine, intervjueerimistehnikate kasutamine.
  Iseseisvate toitumisnõustaja taseme tööde nõuetekohane vormistamine: Ühe Eestis pakutava menüü (omal valikul) 2 päeva analüüs. Kliendijuhtum ja kahepäevane menüü kliendile.

2. tsükkel

 • 1. õppepäev: TOITUMISTERAAPIA ALUSED JA IGAPÄEVATÖÖ.
  Koolitaja: Pille Javed, Annely Soots, Mari-Liis Väli või Eliisa Lukk
  Teooriaõppe teemad: Toitumisteraapia (sh dietoloogia) olemus, toitumisterapeudi tööpraktika, seadusandlus, jätkukoolitused ja spetsialistiõpe. Toitumisteraapia individuaalkonsultatsiooni teenuse tõenduspõhisus, sihtgrupid ja näidustused. Koostöö teiste spetsialistidega, nende tööülesanded ja koostöö erialaorganisatsiooniga.
  Iseseisev töö: Toitumisteraapia aluste teooriatöö.
 • 2. õppepäev: SÜSIVESIKUTE BIOKEEMIA PÕHITEADMISED.
  Koolitaja: Eliisa Lukk või Annely Soots
  Teooriaõppe teemad: Süsivesikute biokeemia – toitumisterapeudile vajalikud teadmised: süsivesikute imendumine, nendest moodustunud olulised ühendid inimkehas, vere näitajad. Energia tootmise põhialused ja põhimõisted.

3. tsükkel

 • 1. õppepäev: LIPIIDIDE BIOKEEMIA JA RAKUBIOLOOGIA PÕHITEADMISED.
  Koolitaja: Annely Soots või Eliisa Lukk.
  Teooriaõppe teemad: Toidurasvade imendumine ja kehas kasutamine, lipiidid inimkehas: triglütseriidid, lipoproteiinid, fosfolipiidid, kolesterool; Vere näitajad; Raku ehituse, organellide ja toimimise kordamine. Rakumembraan, selle ehitus ja funktsioneerimine, toitumisterapeudile vajalikud teadmised.
  Iseseisev töö: Lipiidide, süsivesikute ja valkude teooriatöö.
 • 2. õppepäev:
  • I osa: VALKUDE BIOKEEMIA PÕHITEADMISED.
   Koolitaja: Annely Soots või Eliisa Lukk.
   Teooriaõppe teemad: Valkude biokeemia – toitumisterapeudile vajalikud teadmised: valgud ja aminohapped, imendumine ning nendest kehas moodustunud olulised ühendid.
  • II osa: SEISUNDI HINDAMINE TOITUMISTERAAPIAS.
   Koolitaja: Annely Soots või Pille Javed.
   Teooriaõppe teemad: Seisundi hindamine toitumisteraapias, haigustest või ravist tingitud eripärad, toidutõhustamise ja kliinilise toitmise vajaduse hindamine. Kliinilise toitmise olemus ja koostöö kliinilise toitmise spetsialistiga.
   Iseseisev töö: Kliinilise toitmise õpiku läbitöötamine toitumisterapeudi jaoks olulise teabe osas. Teoreetilise töö küsimustele vastamine dopinguainete osas.

4. tsükkel

 • 1. õppepäev: DIABEEDI TOITUMISTERAAPIA.
  Koolitaja: Eliisa Lukk, Annely Soots või Pille Javed.
  Teooriaõppe teemad: I ja II tüüpi diabeet, tekkemehhanismid, haiguste olemus. Diabeet ja toitumine, koostöö arstide ja diabeediõdedega. ohumärgid. Vere analüüside tõlgendamine veresuhkru, triglütseriidide ja lipiidide osas.
  Praktikaõppe teemad: Toitumisteraapiaseansi läbiviimine metaboolse sündroomiga ja diabeedi diagnoosiga isikutele.  
 • 2. õppepäev: BARIAATRILINE KIRURGIA KAALULANGETAMISEL.
  Koolitajad: Pille Javed ja Jaanika Tapver.
  Teooriaõppe teemad: Operatsioonide olemus ja meedikutepoolne nõustamine vahetult enne ja pärast operatsiooni. Toitumisterapeudi roll bariaatrilise operatsiooni ennetamisel. Bariaatrilise operatsiooni järgsed toitumisprobleemid ja toitainetepuuduse väljendused. Toitumisnõustamine ja -teraapia koostöös meditsiinitöötajatega. Vajalikud toidulisandid.
  Praktikaõppe teemad: Erinevate kliendijuhtumite analüüsid.

5. tsükkel

 • 1. õppepäev: SÜDAME-VERESOONKONNAHAIGUSTE ARENEMINE JA SEOSED TOITUMISEGA.
  Koolitaja: Pille Javed, Annely Soots või Eliisa Lukk.
  Teooriaõppe teemad: Terviseprobleemide aluseks olevad biokeemilised mehhanismid, metaboolne sündroom. Südame-veresoonkonnahaiguste preventsioon. Haiguste olemus: kõrgvererõhktõbi, insult, infarkt, krooniline südamepuudulikkus, kroonilised venoossed haavandid. Tõenduspõhised toitumissoovitused haiguste ennetamiseks ja põletikuvastne toitumine. Ohumärgid, toitumisterapeudi pädevus toidulisandite määramisel ja ohud toidulisanditega seoses.
  Praktikaõppe teemad: Toitumisteraapia seansi läbiviimine kõrge südame-veresoonkonnahaiguste riskiga isikule ja kõrgvererõhktõve diagnoosiga isikule.
 • 2. õppepäev: ANEEMIAD JA TOITUMINE.
  Koolitaja: Annely Soots, Eliisa Lukk või Pille Javed.
  Teooriaõppe teemad: Erinevad aneemiad, üldülevaade. Toitumissoovitused. Toitumisterapeudi pädevus ja koostöö teiste spetsialistidega toidulisandite määramisel. Ohud toidulisanditega seoses.
  Praktikaõppe teemad: Rauapuudusaneemiaga kliendile toitumisjuhiste ja kasutatava toidulisandi kohta informatsiooni andmine.

6. tsükkel

 • 1. õppepäev:
  • I osa: VAIMSE TERVISE TOETAMINE TASAKAALUSTATUD TOITUMISEGA JA PSÜÜHIKAHÄIRED.
   Koolitaja: Annely Soots või Pille Javed.
   Teooriaõppe teemad: Stress ja toitumine. Erinevate toitainete puuduse ja tasakaalustamata toitumise mõju vaimsele seisundile (õpi- ja keskendumisvõimele, meeleolule, energiatasemele). Enamlevinud psüühikahäirete kordamine. Koostöö psühhiaatrite jt spetsialistidega. 
   Seminariõppe teemad: Tervisliku tasakaalus toitaineterikka haigusi ennetava toitumise kordamine seostades ajule vajalike toitainete ja füsioloogiaga (neurotransmitterite toimimiseks vajalikud toitained, aju energeetilised vajadused jms). 
  • II osa: SÖÖMISHÄIRED JA TÕHUSTATUD TOITUMINE.
   Koolitaja: Annely Soots või Pille Javed või Mari-Liis Väli.
   Teooriaõppe teemad: Alakaalulise kliendi toitumisnõustamine, erinevad söömishäired, toitumisteraapia koostöös teiste spetsialistidega.
   Praktikaõppe teemad: Kliendijuhtumite analüüs, nõustamise praktika.
 • 2. õppepäev:
  • I osa: SEEDEELUNDKONNAGA SEOTUD TERVISEPROBLEEMID JA ERIDIEEDID.
   Koolitaja: Annely Soots või Pille Javed või Eliisa Lukk.
   Praktikaõppe teemad: Kergete seedevaevuste (kõhukinnisus, puhitused, eemaldatud sapipõis, hemorroidid) korral toitumissoovituste kordamine läbi praktiliste kliendijuhtumite.
   Teooriaõppe teemad: Terviseseisundid, mille toitumisteraapia kuulub jätkukoolitusega toitumisterapeudi kompetentsi, sest vajab eriväljaõpet: maksa ja sapiteede haigused, ärritunud soole sündroom, põletikulised soolehaigused, gastriit, mao- ja duodeenumi haavandid, hea- ja halvaloomulised seedetrakti kasvajad, divertiikulid, laienenud sigmasool, proktiidid, kõhulahtisus jt.
   Üldülevaade haigustest ja nende puhul kasutatavatest eridieetidest, mille juhendamine vajab eriväljaõpet ja spetsiaalseid toitumisteraapia juhiseid.
  • II osa: DIABEEDI TOITUMISTERAAPIA PRAKTIKA. TOITUMISTERAAPIA VÄHI KORRAL.
   Koolitaja: Annely Soots või Pille Javed või Eliisa Lukk.
   Praktikaõppe teemad: Diabeedidiagnoosiga isiku nõustamine/toitumisteraapia.
   Teooriaõppe teemad: Vähki ennetav toitumine, vähihaige toitumine ravi ajal.

7. tsükkel

 • 2 õppepäeva: TOITUMISTERAAPIA NEERUPUUDULIKKUSE, LIIGESEHAIGUSTE JA OSTEOPOROOSI KORRAL.
  Koolitajad: Annely Soots, Eliisa Lukk või Pille Javed.
  Teooriaõppe teemad:
  – Krooniline neeruhaigus ja neerupuudlikkus, toitumine ja toidulisandid, ohud.
  – Podagra toitumisteraapia. Haiguse olemus, riskifaktorid, sh toitumuslikud,  tõenduspõhised toitumissoovitused.
  – Osteoporoosi toitumisteraapia. Haiguse olemus, riskifaktorid, sh toitumuslikud ja liikumisega seotud tõenduspõhised toitumissoovitused.
  – Liigesehaiguste toitumisteraapia, jätkuõppe vajadus autoimmuunsete haigustega haigetega töötamisel. Põletikuvastane toitumine.
  Praktikaõppe teemad:
  Toitumissoovituste jagamine erinevate diagnoosidega haigetele tõenduspõhiste toitumisteraapia juhiste alusel.
  Toitumisteraapia seansside läbiviimine koolikeskkonnas.
  Videoseansi vaatlemine ja kriitiliselt hindamine.
  Iseseisev töö: Toitumisteraapia videosalvestise ettevalmistamine, teostamine ja analüüsi koostamine (vajadusel koolitajapoolne supervisioon).

8. tsükkel

 • 2 õppepäeva: PIIRANGUTEGA DIEEDID TOITUMISTERAAPIAS.
  Teooriaõppe teemad:
  Tsöliaakia ja mittestsöliaakiline gluteenitundlikkus. Haiguste/seisundite olemus, testimine.
  Erinevad allergilised seisundid ning toitumine, toiduallergia. Laktoositalumatus. Seisundite olemus ja testimine.
  Nõuded välistusdieedile ja toitumisterapeudi kompetents välistusdieedi määramisel, koostöö teiste spetsialistidega;
  Praktikaõppe teemad: Piirangutega menüüde analüüs ja koostamine, toitainetesisalduse tasakaalustamine ja välistatud toiduainete asendamine samaväärsetega. Tsöliaakiahaige, laktoositalumatuse või toiduallergiaga isiku toitumisteraapia seansi läbiviimine.
  Iseseisev töö:
  2-päevase piirangutega eridieedi menüü analüüs ja
  2- päevase erideedi menüü koostamine kliendile.

9. tsükkel

 • 1. päev: TOITUMISTERAAPIA ALUSED (seminar).
  Koolitaja: Annely Soots, Pille Javed või Eliisa Lukk.
  Seminari teema: Õppijad esitavad kaasõpilastele toitumisteraapia teemadel vabalt valitud usaldusväärsete allikatega loengu või teabematerjali.
 • 2. päev: TOITUMISTERAAPIA JUHTUMID.
  Praktikaõppe teemad: Toitumisteraapia juhtumite arutelud ja õppijate poolt teostatud toitumisteraapiaseansside videosalvestiste analüüsid: Metaboolse sündroomiga ja/või diabeedi diagnoosiga isiku toitumisteraapia ja/või Kõrgvererõhktõve diagnoosiga kliendi toitumisteraapia ja/või Raua-, foolhappe- ja B12-vitamiinipuudusaneeemiaga isiku toitumisteraapia ja/või Bariaatrilise operatsiooni läbiteinud isiku toitumisteraapia ja/või Neerupuudulikkusega isiku toitumisteraapia ja/või Vaimse tervise probleemidega isikute toitumisteraapia (depressiooniga, ärevushäirega, sh terviseärevusega ja mäluprobleemidega) klient toitumisteraapias.
  Iseseisev töö:
  Kooli lõpetamiseks peavad kõik kohustuslikud tööd olema esitatud ja arvestatud. Esitatud on vähemalt 15 kliendi iseseisva nõustamise kokkuvõte, sh vähemalt 5 toitumisteraapia seanssi).

Jätkukoolitustena on võimalik läbida erinevaid toitumisterapeudi jätkukoolitusi.