Melatoniini sünteesi mõjutavad toitained ja ensüümid. Melatoniini tootmist soodustav toidulisand?
Ensüümid: TMO – trüptofaani monoksügenaas, AADC – aromaatse aminohappe dekarboksülaas, NAT – N-atsetüültransferaas; HIOMT – hüdroksüindool-O-metüültranferaas.
Melatoniin sünteesitakse eelainest trüptofaan ja selle moodustamise määr sõltub ensüümide aktiivsusest. Ensüümide toimimiseks on aga tarvis vitamiine ja mineraale, mis on nende nn kofaktorid.
Kehas aktiveeritud foolhappe vorm L-metüülfolaat aitab ajus läbi tetrahüdrobiopteriini (BH4) moodustamise toota serotoniini. Ilma nende kahe aineta on ensüümid inaktiivsed ning ei seondu eelaine trüptofaaniga.
Trüptofaanist serotoniini sünteesimisel on oluline ka B6-vitamiin (püridoksiin). 5-hüdroksütrüptofaan (5-HTP), selle protsessi vaheprodukt, muudetakse serotoniiniks ensüümi AADC abil, mis on püridoksaal-5-fosfaadist sõltuv ensüüm (selle moodustamiseks on vaja püridoksiini ehk B6-vitamiini).
Tsink ja magneesium soodustavad serotoniinist melatoniini tootmist, aktiveerides NAT ensüümi ja olles gamma-aminovõihappe (GABA) toime tugevdaja. GABA on peamine lõdvestav närvivahendusaine kesknärvisüsteemis ja on hästi tõestatud, et GABA retseptorite stimuleerimine parandab und.
Missugune võiks olla und soodustav toidulisand?
Hästi mõjub B-vitamiinide kompleks, kuid doosid peaksid olema üsna suured. B3- ja B6- vitamiini peaks mõlemat saama vähemalt 50 mg päevas. Sellises kompleksis on enamasti ka foolhapet ja B12-vitamiini korralikes annustes.
Vitamiini B12 aktiivne vorm on metüül-B12-vitamiin, mis mõjutab just une-ärkveloleku rütmi. Foolhappe aktiivne vorm on L-metüülfoolhape.
Oluline on ka B3-vitamiin. Seda vitamiini ehk niatsiini (nikotiinhappe amiidi) sünteesitakse samuti trüptofaanist. B3-vitamiini manustamine lisandina surub alla ensüümi, mis trüptofaani niatsiiniks muudab, seetõttu jääb rohkem trüptofaani serotoniini ja melatoniini tootmiseks.
Lisaks B-vitamiinide kompleksile võiks tarbida magneesiumit ja tsinki, head on nende mineraalainete aminohappekelaadid (Kelasini firma mineraalained, Zn-metioniin, Mg-tauraat jt)
Eriti hästi mõjub unele lisandite tarbimine siis, kui kehas esineb vitamiinide-mineraalainete puudus ning see ongi unehäirete peamiseks põhjuseks. Vitamiinid-mineraalained mõjutavad just une kvaliteeti ja une-ärkveloleku rütmi, mitte niivõrd une pikkust.
Oluline on korrastada menüüs ka oomega-3 ja oomega-6 rasvhapete vahekord, soovitav on tarbida kalaõlilisandit.
Apteekidest saab arsti retseptiga osta ka melatoniini. See aitab siis, kui uneprobleemide põhjuseks on melatoniinipuudus.