Tšiiaseemned

Sissejuhatus

Tšiiaseemned on kõrge toiteväärtusega toiduaine ehk „supertoit“, mis sisaldab tervisele kasulikke koostisosi ja bioaktiivseid ühendeid. Eelkõige teavad tarbijad tšiia kõrget oomega-3 rasvhapete sisaldust, mille tõttu on need seemned muutunud populaarseks just tervist edendada soovivate inimeste hulgas.

Tšiia kirjeldus

Tšiia ehk Salvia hispanica L. kuulub müntide perekonda. Tema õite värvus võib olla nii valge kui ka lilla. Õied on väikesed, läbimõõdult 3-4 mm ning moodustavad varre ümber arvukalt kobaraid. Taim kasvab kuni 1,75 m kõrguseks, tema lehed on 4-8 mm pikad ja 3-5 cm laiad. Seemned on ovaalsed 1-2 mm suurused ja nende värvus on varieeruv olles musta-, halli-, valgelaigulised.
Tšiiat kasvatatakse peamiselt Kesk- ja Lõuna-Ameerikas ning Austraalias, kuid see on ka üha populaarsemaks põllukultuuriks Kagu-Aasias.

Taime kasvuperiood on mõjutatud geograafilisest asukohast ning sobivates tingimustes võib saada aastas kaks saaki.1

Tšiia kultiveerimise ajalugu

Teadaolevalt ulatub tšiia kultiveerimise ajalugu ligi 6000 aasta taha, see on olnud peamiseks põllukultuuriks Mehhiko aladel koos maisi, ubade ja amarandiga. Sealsed põliselanikud kasutasid tšiiaseemneid toiduks, neist pressiti õli ning valmistati veega segades jooki. Samuti kasutati tšiiaseemneid paljude terviseprobleemide puhul raviotstarbel. Tšiiat on nimetatud „Indiaani jooksutoiduks“, sest seda tarbisid iidsed sõnumitoojad ja rändurid energiaallikana, asteekide sõdalased aga vastupidavuse suurendamiseks. Hispaania vallutajad lõpetasid vallutatud aladel tšiia kasvatamise, kuid alates 1960. aastatest on see „supertoiduaine“ maailmas laiemalt levima hakanud.2

Tšiiaseemnete toiteväärtus

Tšiiaseemned on väga head valgu (23 g 100 grammis) allikad sisaldades kõiki asendamatuid aminohappeid, samuti on tšiiaseemned head rasvade (33,9 g 100 grammis) ning süsivesikute allikad (34,6 g 100 grammis). Süsivesikutest moodustavad peamise osa kiudained (34,4 g kõikidest süsivesikutest). Rasvhappeid on 100 grammis kokku 29,4 g, millest küllastunud rasvhappeid 3,3 g, monoküllastumata rasvhapped  2,3 g, polüküllastumata rasvhapped 23,7 g.4

Vitamiinidest võiks tšiiaseemnetes esile tuua just B-grupi vitamiinide (B1, B3 ja folaadid) ning biotiinisisaldust, kuid tšiiaseemned on eriliselt rikkad mineraalainete, nt kaltsiumi ja magneesiumi poolest. Rikkalikult sisaldavad nad ka fosforit, vaske, mangaani, seleeni ja kroomi.4

Tšiiaseemnete kasutamine1

Tšiiaseemneid kasutatakse erinevate toiduainete koostisosana, lisandina erinevates tervisetoodetes ja ka loomasöödana. Tarvitatakse seemnetena, õlina, jahuna ja idanditena.

  • Toiduainete koostisosana
    Küpsistes, teraviljabatoonides, magustoitudes, leibades, tarretistes, emulsioonides. Lisatakse ka jahudele (15-20%), nt maisijahule, et suurendada jahu kiudainetesisaldust ja vähendada glükeemilist indeksit. Tšiia lisamine toitudele parandab nende veeimavust, neeldumisvõimet ja emulsiooni stabiilsust.
  • Tervise- ja kosmeetikatoodetes ning loomasöödas
    Paljudes toodetes kasutatakse tšiiat polüküllastumata oomega-3 rasvhapete rohke sisalduse tõttu, nt toidulisandites, nahakreemides, spordijookides jm.
  • Kasutamine toiduvalmistamisel
    Tšiiaseemnete kasutusvõimalused toidus on laialdased, neid võib lisada salatitele, hommikuhelvestele, jogurtile, smuutidele, putrudele, moosidele, küpsetistele, seemned sobivad ka idandamiseks. 

Kas tšiiaseemnete söömine võib ohtlik olla?5

Internetist võib lugeda juhtumist, kus 39-aastane mees pidi pärast tšiiaseemnete söömist pöörduma erakorralise meditsiini osakonda. Nimelt kui seemned vette panna, siis nad paisuvad kiiresti ning moodustavad paksu geelja massi. See mees sõi ainult lusikatäie tšiiaseemneid kuivalt ning jõi peale klaasitäie vett. Paisunud seemned ummistasid kiirelt tema söögitoru, mees ei saanud enam sülge alla neelata ja arstidel oli olnud päris raske seda ummistust likvideerida.

Seepärast soovitatakse lasta seemnetel enne tarbimist vees täies mahus paisuda. 

Tšiiaseemnetest saab näiteks väga maitsvaid pudinguid. 

Magustoiduretsepte

Tšiiapuding
  • Tassitäis pähkli- või mandlipiima
  • ¼ tassi tšiiaseemneid
  • 1 viilutatud banaan
  • Peotäis gojimarju
  • Peotäis hakitud kuivatatud puuvilju: viigimarju, mustikaid, datleid, maasikaid, viirpuumarju või õunu
  • Kes soovib magusamat, võib lisada veidi mett

Pane kõik koostisosad kaussi ja sega hoolikalt. Jäta toatemperatuurile seisma vahepeal segades. Kui tšiia kallerdub, tõsta külmikusse või söö koheselt. Kui segu jääb vedelaks, lisa seemneid juurde. Kuivatatud puuviljad tuleb kindlasti hakkida, sest siis paisuvad nad kiiremini.

Tšiia – kookosedessert mangoga6                                             
  • 6 spl tšiiaseemneid
  • 400 ml kookospiima
  • 0,5 tk laimi
  • 1 tk vanillikauna
  • 100 ml mangopüreed
  • 2 spl agaavisiirupit
  • Serveerimiseks kookoslaaste ja tumedat šokolaadi

Valmistamine: sega kokku kookospiim, tšiiaseemned, vanilliseemned, laimimahl ja agaavisiirup. Sega hästi läbi ja tõsta minimaalselt üheks tunniks külmkappi. Serveerimiseks jaota dessert klaasidesse, lisa mangopüree ning peale šokolaadi- ja kookoslaaste.

Kokkuvõte

Kokkuvõtteks võib öelda, et tšiiaseemned rikastavad meie toiduluda eeskätt oomega-3 rasvhapete ja mineraalainete ning B-grupi vitamiinidega. Tšiia on väärt toiduaine kõigi jaoks, seemned on gluteenivabad ehk sobivad inimestele, kellel on gluteenitalumatus. Tšiiaseemneid saab kasutada ka munaallergia korral munaasendajana.

Tšiiaseemnete toidus kasutamiseks on internetis lugematu hulk retsepte, nende lisamine toitudele on lihtne ning toidulauda ja maitseelamust rikastav.

Kasutatud allikad:

  1. Ali, N. M., Yeap, S. K., Ho, W. Y., Beh, B. K., Tan,S. W., Tan, S. G. (2012). The promising future of chia, Salvia hispanica L. Journal of Biomadicine and Biotechnology, 2012:171956.
  2. Soots, A., jt. (2019) Toiduainete Tervistav Toime. Tervisekool (lk 220-221).
  3. Salvia Hispanivca. Wikipedia. Kasutatud 24.11.2023, http://en.wikipedia.org/wiki/Salvia_hispanica 
  4. Toidu koostise andmebaas Nutridata. Kasutatud 24.11.2023,  https://tka.nutridata.ee/et/toidud/3250
  5. https://naine.postimees.ee/6847350/populaarse-tervisetoidu-valesti-soomine-voib-olla-eluohtlik
  6. https://umami.ee/retseptid/tšiia-kookose-dessert-mangoga/