HPV viirus, emakakaela muutused ja toitumine

Toitumise mõju HPV viirusele

HPV ehk inimese papilloomviirus on väga levinud viirus, ning enamus meist nakatub sellesse elu jooksul vähemalt korra. Papilloomviirustest tekivad meil muuhulgas ka soolatüükad ja konnasilmad. Kõige enam aga kuuleme sellest viirusest seoses tema emakakaelavähi teket soodustava toimega. Muidugi mõjutavad emakakaela muutuste ja -vähi teket ka muud tegurid, näiteks on suurema haigestumisriskiga suitsetajad (2x suurem oht vähi tekkeks), suukaudsete rasestumisvastaste vahendite kasutajad, paljude seksuaalpartneritega naised ja samaaegselt mitme suguhaiguse põdejad. Hea uudis on aga see, et kui oleme saanud HPV viiruse ja isegi kui see on juba emakakaelas muutusi tekitanud, saame toitumise abil oma tervise toetamiseks üht-teist ära teha.

Alles üpris hiljuti, 2018. aastal, ilmus esimene uurimus, kus vaadeldi toitumisharjumuste seost HPV viiruse ja emakakaela muutustega. Leiti, et kõrgem HPV infektsiooni risk on neil, kellele on omane nn läänelik toitumisviis – eeskätt see, kui menüüs on rohkesti punast töödeldud liha, dipikastmeid, igasuguseid krõpse ja näkse, ning kasutatakse vähe oliiviõli. Mida enam terved naised „läänelikult“ toitusid, seda suurem oli nende hulgas HPV viirusega nakatunute osakaal. Niisugune toitumine soodustab põletikuliste seisundite teket ja vähendab vastupanu infektsioonidele. Kaitsev toime on aga Vahemeremaade traditsioonilise dieediga sarnaneval toiduvalikul, kust leiab rohkesti kaunvilju, köögiviljasuppe, värskeid ja küpsetatud köögivilju. Ka varasemad uuringud on leidnud seoseid ebatervisliku toitumise ja HPV viirusest tingitud emakakaela kahjustuste vahel. HPV viiruse vastane kaitse kehas on nõrgem, kui menüüs on vähe köögivilju (sh rohelisi lehtköögivilju ja erinevat värvi tervikvilju), puuvilju (sh puuviljamahlu), jogurtit, tofut, kala ja linnuliha. Rohke köögiviljade tarbimine seostub lausa 54% võrra väiksema HPV viiruse organismis püsimajäämisega.

Köögiviljadest saab meie keha kõige rohkem hädavajalikke toitaineid

Emakakaela muutuste tekkimise ja süvenemise vastu pakuvad kaitset näiteks oranžides, kollastes, punastes ja rohelistes köögiviljades leiduvad karotenoidid (luteiin, zeaksantiin, β-krüptoksantiin, lükopeen), aga ka C-vitamiin. Naistel, kelle vere lükopeenitase oli kõrge, tuvastati 56% madalam risk HPV viiruse püsimajäämiseks. Lükopeeni heaks allikaks on näiteks kuivatatud tomatid ja tomatist valmistatud toidud, kuid seda leidub ka kibuvitsamarjades, arbuusis, greipfruudis ja papaias. Kaitsvat toimet emakakaela muutuste süvenemise vastu pakuvad ka pähklid, laugud, E-vitamiin (seda saame taimeõlidest ja seemnetest), erinevad kapsad, roheline tee. Ja muidugi see, kui menüüs on rasvhapete tasakaal paigas. Niisiis – kui sul on diagnoositud emakakaela muutused, annab see veel ühe põhjuse toitumine tervislikumaks muuta!

Kasutatud allikad:

  1. Barchitta, M., et al. (2018). The Association of Dietary Patterns with High-Risk Human Papillomavirus Infection and Cervical Cancer: A Cross-Sectional Study in Italy. Nutrients, 10(4).
  2. Koshiyama, M. (2019). Effects of the Dietary and Nutrient Intake on Gynecologic Cancers. Healthcare (Basel), 7(3).