Seleen ja teatud vererõhuravimid mõjutavad koroonaviirusnakkuse kulgu

Seleen on oluline antioksüdant ja on leitud, et selle puuduse korral võivad näiteks leebed ja suhteliselt healoomulised gripiviirused väga patogeenseteks muutuda. Seleenipuudus võib nii meie kaasasündinud kui omandatud immuunsust mõjutada. Tavapärane toiduvalik ei pruugi meile nakkushaigustega võitlemiseks piisaval määral vajalikke mikrotoitaineid anda. Tõsisema toitainetepuuduse korral soovitatakse neid toidulisandina juurde võtta. On näiteks selgunud, et seleenist võib abi olla HIV, A-gripi ja ka Ebola viirusnakkuse korral.1 Koroonaviiruse puhul aga ei pruugi see nii olla.

Kõrge vererõhuga inimesed on koroonaviiruse raskete tüsistuste tekkimise riskigrupis. Eriti siis, kui nad tarvitavad vererõhku langetavaid ravimeid. Miks see nii on?

Et kopsu jõuda, seondub koroonaviirus hingamisteede madalamas osas teatava ensüümi (ACE2) retseptoritega. Uuringud näitavad, et nende retseptorite arv suureneb pärast selle ensüümi tööd pärssivate ravimite (ACE inhibiitorite) manustamist. Seega tekib viirusel nende ravimite toimel rohkem võimalusi organismi jõuda ja seal jõuliselt paljuneda. Selliseid ravimeid kirjutatakse välja näiteks infarkti, kõrgvererõhktõve, diabeedi ja kroonilise neerupuudulikkuse korral. Ning neid tarvitavad eeskätt paljud eakad.2

Ka seleenil on ACE ensüümi tööd pärssiv toime.3 See teeb seleenilisandite kasutamise immuunsüsteemi toetamiseks koroonaviiruse korral küsitavaks.

Soovitame praeguses olukorras vältida suures annuses seleeni sisaldavate lisandite tarvitamist. Eriti siis, kui on kahtlus, et oled nakatunud koroonaviirusesse.

Kasutatud allikad:

  1. Steinbrenner, H., et al. (2015). Dietary Selenium in Adjuvant Therapy of Viral and Bacterial Infections. American Society for Nutrition. Advances in Nutrition, 6, 73–82.
  2. ACE inhibitors and angiotensin receptor blockers may increase the risk of severe COVID-19, paper suggests. March 23, 2020. Science Daily.
  3. Seko, T., et.al. (2019). Inhibition of angiotensin-converting enzyme by selenoneine. Fisheries Science, 85, 731–736.