Kõrvitsaseemneõli – Austria kuld meie toidulaual

Sissejuhatus

Kõrvitsaseemneõli on juba ammustest aegadest olnud kõrgelt hinnatud toiduõli. Kõrvitsaseemneõli pikka ajalugu ning väärtuslikkust tõendab asjaolu, et keskajal kandis see tumeroheline vedelik hüüdnime “must kuld“. 

Käesoleva artikli aluseks on teadustööd, kus on uuritud Austria kaguosas Steiermarki provintsis toodetava kõrvitsaseemneõli koostist, sealhulgas selles sisalduvaid rasvhappeid ja vitamiine. Steiermarki kõrvitsaseemneõli on valmistatud spetsiaalsest kõrvitsasordist Cucurbita pepo subsp.pepo var. Styriaca. Tänapäeval kasvatatakse seda sorti ka mujal maailmas nii söögiks kui ka dekoratiivsetel eesmärkidel.1

Erinevatest Cucurbita kõrvitsasortidest pressitakse õlisid nii Kagu-Euroopas, Hiinas kui ka Aafrikas. Kui sealsetes piirkondades pressitud õlid on enamasti kollased ning läbipaistvad, siis Austria kõrvitsaseemneõlile on iseloomulik tumeroheline värvus. Steiermarki kõrvitsasordi seemnetel on loodusliku mutatsiooni tagajärjel väga õhuke väliskest, mis hõlbustab õli tootmist ja annab sellele kauni tumerohelise värvuse.2 Nüüdseks on algsele Steiermarki kõrvitsasordile lisandunud palju hübriide, mille aretamise eesmärgiga on parandada saagikust ja suurendada seemnete hulka viljas. Tulenevalt tootmisprotsessist klassifitseeritakse Steiermarki kõrvitsaseemneõli looduslikuks toiduõliks, mis oma olemuselt jääb “neitsiõli” ja rafineeritud õli vahele, kuna tootmisprotsess hõlmab röstimist. 

Kõrvitsaseemneõli tootmine

Steiermarkis on kõrvitsaseemneõli tootmine endiselt käsitöö ja seda teevad peamiselt väikesed piirkondlikud õlivabrikud. Näiteks tegutseb juba 1382. aastast kõrvitsaseemneõli tootev väikefarm Kern, mille kvaliteetne õli on võitnud mitmeid auhindu.8 Nende toodangut müüakse ka meie kauplustes. Õli valmistamisel röstitakse seemneid enne pressimist temperatuuril kuni 130° C, mille tulemusel tekivadki õlile tema omapärane pähkline aroom ning maitse.3

Koostis

Steiermarki kõrvitsaseemneõlide analüüsist on selgunud, et kõige rohkem on seal polüküllastumata rasvhappeid (eeskätt oomega-6 rea rasvhapet linoolhapet) – 45,6%. Monoküllastumata rasvhapete sisaldus (peamiselt oomega-9 rasvhape oleiinhape) on 35,9% ja küllastunud rasvhappeid (eeskätt palmitiinhapet ja steariinhapet) leidub 18,5%. 

Uuringud näitavad, et Steiermarki kõrvitsaseemneõlide E-vitamiini sisaldus on samuti kõrge, keskmiselt 29 mg 100 g kohta,10 peamiselt gamma-tokeferoolina.1,5 E-vitamiin on oluline rasvakeskkonnas toimiv antioksüdant.6 

Steiermarki kõrvitsaseemneõlis on ka A-vitamiini eelühendeid karotenoide. Karotenoididest leidub seal kõige enam luteiini (10,6 mg/kg), beeta-karoteeni (1,8 mg/kg) ja beeta-krüptoksantiini  (0,8 mg/kg).1

Õli kvaliteet

Steiermargi kõrvitsaseemneõli on piirkondlik eritoode, mis peab läbima mitu kvaliteedikontrolli etappi enne liigitamist Euroopa seadustega geograafiliselt kaitstud tooteks, mille tähiseks on lühend P.G.I. (“Protected Geographical Indication” ehk “Kaitstud geograafiline tähis”).9

Steiermarki kõrvitsaseemneõli kaubamärgi peamiseks kriteeriumiks on nõue, et õli peab olema pressitud eranditult Steiermarki õlikõrvitsatest, mis on kasvanud Steiermarki provintsi piirkondlike õlivabrikute kaitsealal.  Oluline on ka see, et õli oleks saadud ainult esimesel pressimisel ja oleks seega kõrgeima kvaliteediga. Õli analüüse teostab sertifitseeritud ekspertlabor koostöös professionaalsete toidudegusteerijate rühmaga. Kvaliteedikontroll hõlmab ka happesuse ja peroksiidide mõõtmist ning keemiliste saasteainete määramist. 

Topeltpimedas uuringus hindavad eksperdid Steiermargi kõrvitsaseemneõli maitset ja aroomi. Kuna Steiermarki kõrvitsaseemneõli on valgustundlik, tuleb see villida tumedatesse pudelitesse. Kui õliproov ei vasta kasvõi ühele ülaltoodud kvaliteedikriteeriumile, ei vasta see märgistusele „Kaitstud geograafiline tähis”.

Kokkuvõte 

Kõrvitsaseemneõli on soovitatav menüüsse lisada just tema fütotoitainete (mis annavad tumerohelise värvuse) ja E-vitamiini sisalduse tõttu. Kuna aga kõrvitsaseemeneõlis on rohkesti oomega-6 rasvhapet linoolhapet, tuleks lisaks tarbida ka mingit oomega-3 rasvhapete poolest rikast õli (nt linaõli) või süüa piisavalt kala või muid mereande, et tagada oomega 6 ja oomega 3 õige vahekord. 

Mis puutub E-vitamiini, siis näiteks salatile, pudrule või püreesupile lisatav supilusikatäis kõrvitsaseemneõli võimaldab rahuldada selle vitamiini päevasest vajadusest (12 mg) kuni 20%.

Kasutatud allikad:

  1. Fruhwirth G., Hermetter A. ( 2007). Seeds and oil of the Styrian oil pumpkin: Components and biological activities. European Journal of Lipid Science and Technology, 109(11):1128 – 1140.
  2. Cucurbit Genetics Cooperative Report No. 23 July 2000, lk 99-100. Kasutatud 15.09.2021 https://www.ars.usda.gov/ARSUserFiles/60800500/CGC/CGC%2023%20(2000).pdf
  3. Siegmund B., Murkovic M. (2004). Changes in chemical composition of pumpkin seeds during the roasting process for production of pumpkin seed oil (Part 2: volatile compounds), Food Chemistry, Volume 84, Issue 3, February 2004, Pages 367-37.
  4. Fruhwirth G., Wenzl T. El-Toukhy R, Wagner F.S. (2003) Fluorescence screening of antioxidant capacity in pumpkin seed oils and other natural oils. 15.09.2021 European Journal of Lipid Science and Technology, 105, 266–274.
  5. Murkovic, M., Hillebrand, A., Winkler, J., Pfannhauser, W. (1996). Variability of vitamin E content in pumpkin seeds (Cucurbita pepo L). Z Lebensm Unters Forsch, 202(4):275-8.
  6. Pitsi, T. et al. (2015) Eesti toitumis ja liikumissoovitused, pt 4.1.3.
  7. Pitsi, T. et al. (2015) Eesti toitumis ja liikumissoovitused, pt 2.2.1
  8. Perekond Kern koduleht (2021). Kasutatud 20.09.2021 https://www.kern-kernoel.at/english/our-farm/
  9. European Comission. Aims of EU quality schemes. Kasutatud 19.09.2021 https://ec.europa.eu/info/food-farming-fisheries/food-safety-and-quality/certification/quality-labels/quality-schemes-explained_en#
  10. Kasutatud 28.12.2021. https://www.steirisches-kuerbiskernoel.eu/en/wertvolles-kuerbiskernoel