Kaalu langetamiseks valmistumine

Toitumisharjumuste ja elustiili muutmiseks valmistumine on nagu treeningkoormuse järkjärguline tõstmine. Esialgu võib tunduda, et vajalike muutustega on võimatu toime tulla, kuid nagu treeningutegi puhul, muutub see, mis esimesel korral tundus väga raske, harjutades üha jõukohasemaks. Samamoodi tuleks võtta aega uue toitumisviisiga harjumiseks ning suhtuda sellesse protsessi realistlikult. 

Samas lähenevad erinevad inimtüübid muutustele erinevalt. Vali endale kõige sobivam viis uutele toitumisharjumustele üleminekuks. Seda võib teha kohe ja päevapealt, kuid võid ka võtta endale nädala-paar sisseelamiseks. See on täiesti normaalne, et muutustega kohanemine on raske ning võtab aega. Järgnevalt kaks konkreetsemat soovitust, mis võivad selles aidata.

ESITEKS: PANE PAIKA REALISTLIKUD EESMÄRGID

Paljud loodavad dieeti alustades, et saavad kuu ajaga lahti liigsest kaalust, mis on kogunenud aastatega. Näiteks lubavad nad endale, et ei söö enam kunagi magusat ning hakkavad iga päev trenni tegema. Tavaliselt lõpeb niisugune üritamine läbikukkumisega

Pea meeles, et dieedi eesmärk on keha ümber programmeerida. Madala kalorsusega dieedid viivad ainevahetuse aeglustumiseni. Meie siht on teistsugune – uute toitumisharjumustega ainevahetust kiirendada ning programmeerida keha rasva põletama, mitte seda koguma. Dieet peab kaalu langetamise kõrval ka tervise säilitama. Selleks, et keha uue olukorraga harjuks, on vaja umbes 30 päeva. Kui see on saavutatud, siis edaspidi muutub kaalu langetamine palju kergemaks. Kuigi ka hiljem esineb perioode (nn platoosid), kus kaal ei lange – neil puhkudel vajab keha uue kaaluga harjumiseks aega.

Et oma eesmärke täpsustada, vasta järgmistele küsimustele:
Kui palju sa praegu kaalud?____________________________________________
Mis on sinu arvates sinu ideaalkaal? _____________________________________
Millal sa viimati olid oma ideaalkaalus?___________________________________
Kui palju sa oled erinevate dieetidega varem kaalu kaotanud?________________
Kui palju sa soovid kaaluda? ___________________________________________
Kas selle saavutamine on realistlik? _____________________________________

TEISEKS: OLE KAALU LANGETAMISE SUUNAS VAJALIKKE SAMME ASTUDES KANNATLIK

Tegutse järjekindlalt ja astu edasi sammhaaval

Liigne rasv on su kehale kogunenud aastatega ning sellest ei ole võimalik kohe ja kiiresti vabaneda. Kannatamatus muudab ahvatlevaks kiired kaalulangetusdieedid, millel ei ole pikaajalisi tulemusi ning mis võivad ka tervist kahjustada. 

Tervise hoidmiseks sea eesmärgiks lihtsalt muuta oma toitumist ning anda kehale regulaarset ja jõukohast füüsilist koormust. Küll kehakaal hoolitseb iseenda eest. 
Vähenda stressi ja lõpeta oma kaalu pärast muretsemine

Tihti sööme liiga palju sellepärast, et oleme pinge all või stressis. Igavus, frustratsioon, viha või mõtestatud tegevuse puudumine toovad kaasa negatiivsed tunded, mida mõnikord üritame söömisnaudinguga kompenseerida. Esialgu on ka muutused toiduvalikus stressitekitavad, nendega kohanemine võtab aega. Arvesta, et ka ümbrus ehk teised inimesed peavad sinu dieediga kohanema, see võib olla tõsine muutus kogu perekonnale.

KUI TEKIVAD TAGASILANGUSED, siis kinnita endale, et saad ka nendest võitu. Toitumisnõustaja aitab menüü üle vaadata ning näitab sulle kätte kitsaskohad – alati on võimalik uuesti alustada. 

Psühholoogiliste ja perega seotud probleemide puhul soovitame kasutada psühholoogi abi.