Seedeelundkonna terviseprobleemidega kliendi toitumisnõustaja

Algus: 12.01.2020

Lõpp: 04.06.2020

Kohtade arv: 20

Maksumus: 480€ (80 eurot kuus)

Registreerimine:

SPETSIALISEERUMISKURSUS TOITUMISNÕUSTAJALE

LÜHITUTVUSTUS: Kui toitumisnõustaja soovib nõustada seedetrakti haigustega kliente, pakkuda nendele erinevaid teste, on oluline läbida jätkukoolitused. Kompetentsuse saab vastava tunnistuse olemasolul. Koolituses võivad osaleda toitumisnõustajad, -terapeudid ja funktsionaalse toitumise terapeudid.

Koolituse lõpetanud toitumisnõustaja/toitumisterapeut saab tunnistuse, mis lubab tal nõustada seedekulgla terviseprobleemidega isikuid, pakkuda nendele toidulisandeid ja interpreteerida teste enda pädevuse piirides ning funktsionaalse toitumise terapeudi meeskonnas töötades.

TOIMUMISE AEG JA KOHT: Õppe maht on 6 õppepäeva jätkukoolitust toitumisnõustajale, 5 päeva jätkukoolitust toitumisterapeudile, mille läbimine lõpeb arvestusega ning annab tunnistuse. Koolitus on praktiline, käsitletakse erinevaid kliendijuhtumeid ja nõustamist konkreetsetes situatsioonides. Õppepäevad on osa toitumisteraapia või funktsionaalse toitumise teraapia (FTT) õppest ning toimuvad Tartus või Tallinnas.

ÕPE ON TASULINE: Hind on 480 eurot, tasumine toimub kuumakstetena (80 eurot kuus 6 kuud), sh arvestuste vastuvõtmist ja käibemaksu.

Õppekava maht on:
Toitumisnõustaja tasemel õpilasele 168 tundi (ah 48 tundi teooriaõpet, 80 tundi iseseisvat õpet ja 40 tundi superviseeritud praktikat.
Toitumisterapeudi tasemel on 160 tundi (sh 40 tundi teooriaõpet, 80 tundi iseseisvat õpet ja 40 tundi superviseeritud praktikat).

KUIDAS TULLA ÕPPIMA: Õppesse asumiseks esita isiklik avaldus koos motivatsioonikirja ja vabas vormis tööalase tegevuse kirjeldusega, sh seedevaevustega klientide nõustamisest/teraapiast silvia@tervisekool.ee koos koopiaga Eesti Vabariigis lõpetatud toitumisnõustaja /toitumisterapeudi õppe tunnistusest, mis eeldab keskhariduse olemasolu. Õppega alustamiseks on nõutav vähemalt 15 kliendi nõustamise kogemus (sh seedevaevustega kliendid).

Muu oluline info:

Koolitusel osaleja saab õppe jooksul kooli kodulehelt mahuka õppematerjali iseseisvaks lisalugemiseks.

ÕPPEPÄEVAD, ÕPETAJAD & ÕPPEPÄEVADE SISU LÄHITUTVUSTUS

ÕPPEPÄEVÕPPE SISU
1. õppepäev
TT kursuse õppepäev.
Seedekulgla haigused, toitumisteraapia (1). Meeskonnatöö.
Koolitaja: Annely Soots.
12. jaanuar 2020
Eelnevalt korrata: kõhukinnisus, kõrvetised, reflukstõbi, sapikivitõbi, hemorroidid, toitumisjuhised seedevaevuste leevendamiseks, sapikivitõve ning kõrvetiste/refluksi korral.

Teooriaõppe teemad:
– Maksa ja sapiteede patoloogia ja toitumine: hepatiit, äge ja krooniline pankreatiit, sapipõiepõletikuaegne ja sapikivide eemaldamisejärgne toitumine, sapiteede sulguse märgid.
– Ärritunud soole sündroom: Erinevad mehhanismid, tekkimise põhjused ja lähenemised toitumisnõustamisele.
– Tsöliaakia jt põletikulised soolehaigused ja toitumine, eridieedid ja koostöö funktsionaalse toitumise terapeudiga.
H. Pylori gastriit, mao- ja duodeenumi haavandid. Haiguste olemus, toitumissoovitused, toitumisnõustaja/-terapeudi pädevus.
– Hea- ja halvaloomulised seedetrakti kasvajad. Polüübid. Mao- ja soolevähk, vähi tekkepõhjused ja ravi meedikute poolt. Stoomiga kliendi toitumine.
– Jämesoolega seotud terviseprobleemid: divertiikulid, laienenud sigmasool, proktiidid, hemorroidid, kõhulahtisus.
Kontrolltöö: seedeelundkonna haigustepuhune toitumisteraapia/toitumisnõustamine
2. õppepäev
FTT kursuse õppepäev.
Seedekulgla füsioloogia, mikrobioom, düsbioos.
Koolitaja: Eliisa Lukk.
29. jaanuar 2020
Eelnevalt korrata (TN) taseme õppematerjal: seedekulgla anatoomia/füsioloogia. Maksa ja pankrease funktsioonid, sapi koostis ja sapi tootmine. Seedimise toetamine toitumisega, toitumisnõustaja pädevus ja nõustamise sisu (vt Tervisekooli ja ETTA juhiseid).

Teooriaõppe teemad: Seedimise füsioloogia, toitainete seedimine ja imendumine. Ensüümid ja ensüümpreparaadid. Soolestiku immuunsus ja mikrobioota, seosed üleüldise tervisega. Mikrobioota erinevates soolestiku osades (liigid, funktsioonid jne), düsbioosi olemus, tekkimine. Peensoole bakterite ülekasv, soolepõletikud, ärritunud soole sündroom. Probiootikumid, nende soovitamine. Näidustused, vastunäidustused. Probiootikumide kvaliteet.
Kontrolltöö: Seedekulgla füsioloogiast, ensüümide ja probiootikumise manustamisest.
3. õppepäev
FTT kursuse õppepäev.
Seedeelundkonna haigused, toitumisteraapia (2).
Koolitaja: Eliisa Lukk.
14. veebruar 2020
Korrata: detoksifikatsioon
Teooriaõppe teemad:
Soole läbilaskvuse olemus – diagnoosimine ja parandamise võimalused. Düsbioos – patogeenide ülekasv, eridieedid, koostöö gastroenteroloogiga või funktsionaalse meditsiini arstiga. Seente ülekasv.
Soolepõletikud: haavandiline koliit, Crohni tõbi ja tsöliaakia, mis ei allu ainult gluteenivabale dieedile. SCDieet, selle määramise näidustused, juhendamine, FODMAP jt dieedid, toidulisandid.
Detoksifikatsiooni olemus – mis toimub sooles, maksas, igas keharakus? Maksast sapiga soolde eritatavad ained ja nende väljutamise olulisus.
Kontrolltöö: haigustepuhune toitumisnõustamine, koostöö FTT ja arstidega dieetide, toidulisandite ja testide määramisel ning testide interpreteerimisel.
4. õppepäev
FTT kursuse õppepäev.
Seedefunktsiooni testimine. Parasitoloogia. Toidutalumatus. Analüüsid düsbioosi hindamiseks.
Koolitaja: Annely Soots (Skype teel).
15. veebruar 2020
Teooriaõppe teemad:
– Funktsionaalse toitumisteraapia põhimõtted, TN taseme nõustaja pädevus, koostöö teiste meeskonnaliikmetega.
Patogeenide (E.coli, Klebsiella, C.difficile), parasiitide ja sooles põletiku olemasolul toitumisteraapia ja koostöö arstidega.
Parasiidid – analüüsid ja ravi, FTN ja FTT pädevus, koostöö gastroenteroloogiga või funktsionaalse meditsiini arstiga.
5. õppepäev
FTN kursuse õppepäev.
Seedeelundkonna eridieedid, nende juhendamine.
Koolitaja: Eliisa Lukk.
4. mai 2020
Teooriaõppe teemad:
– Erinevad soolehaigused ja toitumine, erineva tasemega spetsialistide kompetents, koostöö.
– Juhised FODMAP dieedi juhendajale (dieedi määramisest dieedist väljatulemiseni): arvestuse saamiseks peab juhendama supervisiooni all FODMAPi dieeti reaalses nõustamissituatsioonis (lisandub 20 tundi superviseeritud praktikat – siis väljastatakse vastav tunnistus).
– Juhised SCD dieedi juhendajale (dieedi määramisest dieedist väljatulemiseni): arvestuse saamiseks peab juhendama supervisiooni all SCD dieeti reaalses nõustamissituatsioonis (lisandub 20 tundi superviseeritud praktikat – siis väljastatakse vastav tunnistus).
Kontrolltöö: Kompetentsi piiride tundmisest FODMAPi ja SCD määramisel ja juhendamisel ja meeskonnatööst.
6. õppepäev
Praktika ja arvestus.
Koolitajad: Annely Soots ja Eliisa Lukk.
4. juuni 2020
Õppepäeval teostatakse kolmestes gruppides praktilised seedevaevustega kleintide nõustamised või vaadeldakse eelnevalt õpilaste poolt lindistatud nõustamisi. Hinnatakse TN ja TT taseme kompetentsi piiridesse jäämist, töötamist FTT ja arstide meeskonnas.

Eelnevalt peavad kontrolltööd olema esitatud ja arvestatud.
Arvestuse saamiseks peab olema eelnevalt nõustatud 5 erineva seedevaevustega klienti FTT meeskonnas.

Hindamismeetodeid ja -kriteeriumeid vaata õppekavast (leitav lehe alguses).

KOOLITUSE LÄBIMISEL VÄLJASTATAV DOKUMENT

6 õppepäeva läbimisel ja arvestuste sooritamise järgselt saab toitumisnõustaja/toitumisterapeut “Seedekulga terviseprobleemidega klientide toitumisnõustaja” tunnistuse (v.a spetsiaalsetete dieetide nõustaja, mis vajab eraldi tunnistust).

FODMAP ja SCD dieetide nõustajaks saamise kohta väljastatakse eraldi tunnistused pärast arvestuste sooritamist ja a´20 tundi superviseeritud praktika läbimist.