Ingver

Juba ammustest aegadest on ingver tunnustust leidnud nii ravitsemises kui kulinaarias

Ta lisab vürtsikust vokiroogadele, annab vunki taimeteedele ja on soojendava toimega. Ingver leevendab paljusid hädasid iiveldustundest artriidini, vaigistab valu ning vähendab seedevaevusi.

Ingveri ladinakeelne nimetus tuleb sanskritikeelsest sõnast singabera, mis tähendab „sarvekujuline“. Kasutatakse maa all kasvavat risoomi ehk juurt, mida võib tarvitada nii värskelt, kuivatatult, jahvatatult, suhkrustatult kui ka näiteks marineeritult. Kõige tervistavam on siiski kasutada vähemtöödeldud variante, kuna neis on kasulikud ühendid paremini säilinud.

Ingveri algseks koduks on Aasia lõunaosa, kuid praegu kasvatatakse seda ulatuslikult ka mujal troopikas, kõige suuremaks tootjaks on Jamaika.1 Hiina meditsiinis on ingverit kasutatud aastatuhandeid kõhuvalu, kõhulahtisuse, iivelduse, koolera, verejooksude, reuma ja hambavalu raviks, ning temast pidas lugu ka Konfutsius.2,3 Indias aga on ingver asendamatuks koostisosaks lugematutes toitudes. Euroopasse jõudis ingver tänu roomlastele, kuid populaarseks sai ta alles 16. sajandil, mil tõusis söögilauas aukohale juba tuntud soola ja pipra kõrval. Keskajal usuti ka, et ingver pakub kaitset katku vastu.3 Tänapäeval kasutatakse seda laialdaselt nii jookide, soolaste toitude, küpsetiste, puuviljaroogade, hoidiste kui ka maitseainesegude valmistamiseks. 

Nutridata andmebaasi alusel moodustab 14% ingverijuurest tärklis, 2% valk ning 0,8% rasvad. Mineraalainetest on ingverijuur rikas kaaliumi (415 mg), magneesiumi (43 mg) ja kroomi (13 mcg) poolest. 

Lisaks leidub seal ka 1-3% eeterikke õlisid, mille komponendid gingeroolid annavadki ingverile omapärase vürtsika maitse ja lõhna ning ka tervistavaid omadusi.1

Tervislikud omadused

Ingver on tuntud seedevaevuste leevendajana. Ta vähendab gaase, ergutab seedimist, aitab puhastada keha mürkainetest ning on iiveldusevastase toimega. Uuringud on näidanud, et ingver võib vähendada iiveldust merehaiguse korral ning on märksa tõhusam vahend kui merehaiguse vastu tarvitatav ravim Dramamine.4,5,6 Merel läbiviidud katsed näitasid, et ingver hakkab mõjuma 4 tundi pärast selle tarvitamist.6 Seepärast tasub merehaigusele vastuvõtlikel inimestel süüa ingverit juba aegsasti enne laevaleminekut, aga ka lennukisse või autosse istumist.

Uuringute kohaselt toob umbes 1 g ingveripulbrit päeva jooksul tarvitatuna leevendust ka rasedusaegse iivelduse korral.7,8,9,10 Kuigi lapseootuse ajal ingverit sageli peljatakse, ei ole väikestes kogustes tarvitatuna (nt tee sisse ingverilõike lisades) ei värskel ega kuivatatud ingveril negatiivseid kõrvalmõjusid rasedusele täheldatud.7,9,10 Pigem võivad probleeme tekitada sobimatuid lisaaineid sisaldavad kontsentreeritud ingverilisandid, aga ka ingveri söömine liiga suurtes kogustes.

Antioksüdantsete omadustega ingver pärsib põletikku soodustavate koehormoonide prostaglandiinide, tromboksaanide ja leukotrieenide moodustumist organismis, aidates sel viisil leevendada põletikku. On selgunud, et ingverist võib olla abi ka reumatoidartriidi ja lihasvalude puhul. Näiteks osalesid ühes uuringus 28 reumatoidartriidiga, 18 osteoartriidiga ja 10 lihasvaludega patsienti, kes kõik tarvitasid teatava aja jooksul ingveripulbrit. Uuringust ilmnes, et valu ja paistetus vähenesid 75 protsendil reumatoid- või osteoartriidiga patsientidest ning valud taandusid kõikidel lihasvaludega uuritavatel. Ingveripulbri kogus selles uuringus oli 500-1000 mg päevas, kuid enamik patsiente tarvitas kolm-neli korda suuremaid annuseid.11 Samas on loomkatsetes veelgi paremaid tulemusi saadud kurkumiga.12

Ingver võib ka leevendada migreenihooge, kuigi seda toimet on veel vähe uuritud. Ühes uuringus näiteks, kus osales 100 migreeni all kannatavat katsealust, vaadeldi ingveri mõju peavaludele, kusjuures võrdluseks kasutati  sünteetilist migreeniravimit Sumatriptan. Peale kuuajalist tarvitamist tõdeti, et ingveril oli sama mõju mis ravimil, kuid seda ilma kõrvalnähtudeta.13

Loomadega tehtud uuringutest on selgunud ingveri muidki kasulikke omadusi. Näiteks võib ingverist kasu olla kolesteroolitaseme langetamisel. Samuti on see aidanud hiirtel pärssida LDL kolesterooli oksüdatsiooni ning ateroskleroosi arengut.14,15 Katsetes on täheldatud ka ingveri südant tugevdavat ja maohaavandeid ravivat toimet.16,17,18,19,20

Annused ja võimalikud kõrvalnähud

Ingveri tervistava toime kogemiseks ei pea seda tarvitama suurtes kogustes. Enamikes uuringutes on kasutatud ingveripulbrit, mille kogused on piirdunud 1 grammiga päevas, kuid värske ingver võib olla veelgi tõhusam. 1 grammile kuivatatud ingverile või ingveripulbrile vastab umbes 10 g värsket ingverijuurt – see on ligikaudu poole sentimeetri paksune lõik keskmise jämedusega ingverijuurest.  

Iivelduse korral soovitataksegi päevas tarbida 10 g värsket ingverit või 1 g ingveripulbrit. Raseduse ajal on aga kõige ohutum valmistada ingverilõikudega teed. Põletikuliste haiguste puhul tuleks ingverit tarvitada kaks korda suuremates kogustes.1 Migreeni korral soovitatakse manustada 500-600 mg kuivatatud ingverit (ingveripulbrit) iga 4 tunni tagant vähemalt neli päeva.21

Soovitatud kogustes ingver halba ei tee, kuid liigsel määral (näiteks 5 g ingveripulbrit võib juba olla liiast) ning eriti just tühja kõhuga tarvitades võivad kaasneda ebamugavustunne kõhus, kõrvetised ja/või kõhulahtisus.22,1 

Võimalusi ingveri kasutamiseks

  • Lisa ingverit värskelt pressitavatesse mahladesse ja smuutidesse. Sobib eriti hästi porgandi, apelsini, õuna ja ananassiga.
  • Joo ingveriteed. Ingverit võib mistahes tee sisse tükeldada, kuid võib ka valmistada maitsva soojendava ingveritee, lisades sinna muidki vürtse. Pane näiteks kannu põhja 4-5 kaneelipulka, pöidlasuurune jupp ingverit (riivitult), 4-5 nelki ja kuivatatud pomerantsikoort (mõruapelsin). Kalla peale kuum vesi ja lase 15 minutit tõmmata. Kalla tõmmis tassidesse ja lahjenda kuuma veega.
  • Lisa toitudele vürtsi poole teelusikatäie ingveripulbriga.
  • Valmista ingveriga salatikaste: blenderda kokku 3 teelusikatäit tahiinit, ühe apelsini mahl, natuke laimimahla ja tükike ingverit.
  • Lisa vokiroogadele värsket riivitud ingverit. Kui soovid mahedamat maitset, lisa ingver juba alguses koos küüslauguga, kui soovid rohkem vunki, lisa see kõige lõpus.
  • Hoia ingverijuurt sügavkülmas, nii säilib see kauem ja seda on ka lihtsam riivida.
  • Lisa keetmise lõpus hommikupudrule värskelt riivitud ingverit. Söö putru koos banaaniga.
  • Joo hommikul vett värskelt riivitud ingveriga. Maitseks võid lisada ka sidrunit.

Kasutatud allikad:

  1. Murray, M. T. The Healing Power of Herbs. 2nd Edition. Three Rivers Press, NY 1995, lk 132-140.
  2. Leung A. Encyclopedia of Common Natural Ingredients Used in Food, Drugs, and Cosmetics. John Wiley & Sons, New York, 1980, lk. 184-186.
  3. Murray, M. T. The Encyclopedia of Healing Foods. Piatkus, London 2013.
  4. Lien, H., et al.  (2003). Effects of ginger on motion sickness and gastric slow-wave dysrhythmias induced by circular vection. American Journal of Physiology, 284(3), G481-G489 
  5. Mowrey, D., Clayson, D. (1982). Motion sickness, ginger, and psychophysics. Lancet, pp 655-57.
  6. Grøntved, A., Brask, T., et al. (1988). Ginger root against seasickness. A controlled trial on the open sea. Acta Otolaryngology, 105(1-2), 45-9. 
  7. Teraporn, V., Kraisarin, T., et al. (2001). Ginger for Nausea and Vomiting in Pregnancy: Randomized, Double‐Masked, Placebo‐Controlled Trial. Obstetrics & Gynecology, 97(4), 577-82. 
  8. Sripramote, M., Lekhyananda, N. (2003). A randomized comparison of ginger and vitamin B6 in the treatment of nausea and vomiting of pregnancy. Journal of the Medical Association of Thailand, 86(9), 846-53. 
  9.  Francesca, B., et al. (2005). Effectiveness and Safety of Ginger in the Treatment of Pregnancy-Induced Nausea and Vomiting. Obstetrics & Gynecology, 105(4), 849-56. 
  10. Fischer-Rasmussen, W., et al. (1991). Ginger treatment of hyperemesis gravidarum. European Journal of Obsterics & Gynecology and Reproductive Medicine, 38(1), 19-24. 
  11.  Srivastava, K. C., Mustafa, T. (1992). Ginger (Zingiber officinale) in rheumatism and musculoskeletal disorders. Medical Hypotheses, 39(4), 342-8. 
  12.  Gamal, R., et al. (2011). Anti-inflammatory and Anti-oxidant Properties of Curcuma longa (Turmeric) Versus Zingiber officinale (Ginger) Rhizomes in Rat Adjuvant-Induced Arthritis. Inflammation, 34(4), 291-301. 
  13.  Mehdi, M., et al. (2014). Comparison Between the Efficacy of Ginger and Sumatriptan in the Ablative Treatment of the Common Migraine. Phytotherapy Research, 28(3), 412-5. 
  14.  Fuhrman, B., et al. (2000). Ginger Extract Consumption Reduces Plasma Cholesterol, Inhibits LDL Oxidation and Attenuates Development of Atherosclerosis in Atherosclerotic, Apolipoprotein E-Deficient Mice. Journal of Nutrition, 130(5), 1124-31. 
  15.  Thomson, M., Al-Qattan, K. K. (2002). The use of ginger (Zingiber officinale Rosc.) as a potential anti-inflammatory and antithrombotic agent. Prostaglandins, Leukotrienes and Essential Fatty Acids, 67(6 ), 475-78. 
  16.  Haw-Yaw, Y., et al. Analgesic and anti-inflammatory activities of [6]-gingerol. Journal of Ethnopharmacology, 96(1-2), 207-10. 
  17.  Raji, Y., et al. (2002). Anti-inflammatory and analgesic properties of the rhizome extract of Zingiber OfficinaleAfrican Journal of Biomedical Reearch, 5, 121-4.
  18.  Johji, Y, et al. (1988). The anti-ulcer effect in rats of ginger constituents. Journal of Ethnopharmacology, 23(2-3), 299-304. 
  19.   Huang, Q., et al. (1990). The effect of ginger on serotonin induced hypothermia and diarrhea.Yakugaku Zasshi: Journal of the Pharmaceutical Society of Japan, 110(12), 936-42.
  20.   Shoji, N., et al. (1982). Cardiotonic principles of ginger (Zingiber officinale Roscoe). Journal of Pharmaceutical Sciences, 71(10), 1174-5. 
  21. Singh, C., et al. (2014). Natural Therapy of Migraine. Pharma Research, 2, 126-32. 
  22.  Akram, M., et al. (2011). Zingiber officinale Roscoe (A Medicinal Plant). Pakistan Journal of Nutrition, 10(4), 399-400.