Toitumisteraapia

 TOITUMISTERAPEUDI tegevust reguleerib toitumisterapeudi kutsestandard. Kutsestandard on tervishoiusüsteemis töötava toitumisnõustaja baasteadmiste kirjeldus. Seee on üldine toitumisspetsialisti kutsestandard. Toitumisterapeudile esitatakse rohkem nõudmisi. 

Tervisekooli toitumisterapeudid Annely Soots ja Sirli Kivisaar on nõutavatele baasteadmistele lisaks saanud ka spetsiaalse toitumisteraapiaalase väljaõppe (sarnane Inglismaa ning USA toitumisterapeutidele) ning täiendkoolitusi bioloogilise meditsiini ja funktsionaalse meditsiini teemadel.

Tutvu sellega, kes on toitumisterapeut, toitumisnõustaja, funktsionaalse toitumise nõustaja

Toitumisspetsialistid mujal riikides ja Eestis. Loe erinevate toitumisala spetsialistide pädevusest, nimetustest ning erisustest.


Toitumisteraapia tegeleb tervisehäirete põhjustega, korrigeerib toitumise ja toidulisandite abil ainevahetuslikke muutusi kehas.

Toitumisterapeut määrab ka haiguspuhuseid dieete.


Esimene kohtumine toitumisterapeudiga on eeskätt probleemide selgitamine ning edasiste teraapiaplaanide koostamine. Soovitav on panna paika edasiste kohtumiste kava mingite kindlate intervallidega. See võimaldab vaadelda tekkinud muutusi, abistada kõrvalnähtude puhul ning tegelda algselt mittemärgatud probleemidega.

Teraapiaplaan hõlmab enamasti dieedimuutusi ning tervisliku toitumise soovitusi ning suunab toitumise korrigeerimiseks edasi toitumisnõustaja juurde. Vajadusel soovitab terapeut ainevahetuse analüüse ning lähtudes nende tulemustest ka toidulisandeid. Analüüside alusel aitavad toitumisterapeudid koostada tervist toetava toitumiskava ning lisanditeprogrammi. Nende analüüsidega hinnatakse inimese toitumuslikku seisundit, need ei ole mõeldud haiguste diagnoosimiseks ja raviks, toitumisteraapia on toetav ja ennetav teraapia.

Jätkukoolitusega toitumisterapeut on saanud väljaõppe, mis lubab neid analüüse interpreteerida ning anda vastavaid toidu- ja toidulisandite soovitusi eesmärgiga edendada tervist ning toetada ainevahetust arsti poolt määratud ravi käigus. Toitumisteraapia toimub koostöös raviarstiga. Analüüse ei teostata kohapeal.

Alates 2017. aastast töötavad meie toitumisterapeutide meeskonnas funktsionaalse toitumise nõustajad. Kui toitumisterapeut määrab haigetele dieete, siis neid dieete juhendavad funktsionaalse toitumise nõustajad.

Teid võtavad vastu toitumisterapeudid Annely Soots ja Sirli Kivisaar ja funktsionaalse toitumise nõustajad Eliisa Lukk, Kati Lüüs-Ploomipuu ja Triin Muiste. Viimased kolm õpivad momendil edasi toitumisterapeutideks. 

Teisi toitumisterapeute leiad kodulehelt www.toitumisterapeudid.ee
Vastuvõtule registreerumiseks kirjuta info@vianaturale.ee või helista 7421509. Enne vastuvõttu tuleb täita registreerumisleht. Võib ka kirjutada otse annely@tervisekool.ee.

Analüüse teostatakse vaid terapeudi soovitusel. Kui soovite teostada mingit analüüsi, siis võtke ühendust oma toitumisterapeudiga.