toidutalumatuse testid

TOIDUAINETE TALUMATUSE TESTID


Loe toidutalumatusest rohkem rubriigist lugemist, kus kirjutame toidutalumatuse erinevates vormidest, toetudes uuematele teadusuuringutele (kuni 2015) toidutalumatuse teemal.

2016. aasta sügisene ajakirja Toitumisteraapia number on pühendatud toidutalumatuse teemale. Sellest saab lugeda erinevate toidutalumatuse testide tõenduspõhisusest ja tutvuda juhtumitega. 


Toitumisterapeudid aitavad välja selgitada toiduainete talumatust ning nõustavad menüü koostamisel


Analüüside teostamiseks soovitame eelnevalt terapeudiga/nõustajaga konsulteerida, sest toiduainete talumatust saab välja selgitada ka ilma kallite analüüsideta. Analüüse ja hindu vaata www.vianaturale.ee

Laktoositalumatuse DNA test (teostatakse Asper Biotech´is Tartus, testi on võimalik paluda teostada ka oma perearstil)
Tsöliaakia hindamise DNA test (teostatakse Asper Biotech´is Tartus, testi on võimalik paluda ka teostada oma perearstil)

Opioidsed peptiidid uriinist – piima- ja gluteenitalumatuse analüüs
(teostatakse Norras või Belgias)
Opioidid häirivad aju ja immuunsüsteemi tegevust jt füsioloogilisi protsesse, neil on otsene toime aju opiodsetele retseptoritele, muutes inimese käitumist ja psühholoogilisi reaktsioone. Normaalselt lõhustatakse toiduvalgud soolestikus üksikuteks aminohapeteks. Ensüümide puudulikkuse, soole suurenenud läbilaskvuse vm tegurite toimel võib lõhustamine puudulikuks jääda ning tekivad erinevad opioidse toimega peptiidid, mida saab määrata uriinist. Kasomorfiinid on peptiidid, mis moodustuvad piimavalgust kaseiinist, glutenomorfiinid tekivad teraviljavalgust gluteenist. Nende vähene sisaldus uriinis on normaalne, kasomorfiinide kõrgenenud taseme puhul aga on näidustatud piimavaba dieet, glutenomorfiinide puhul gluteeni- ehk teraviljavalguvaba dieet.

Tsütotoksiline toidutalumatuse test (teostatakse Tartus, hind sõltub määratavate toiduainete hulgas. vt www.vianaturale.ee).
Võõrsõna tsütotoksiline võib eesti keelde tõlkida kui rakkudele mürgine või rakkusid tappev. Rakud, mida nimetatakse vere valgelibledeks ehk leukotsüütideks, on keha esmaseks ja kõige olulisemaks kaitseliiniks haiguste, muuhulgas ka vähi vastu. Pole palju öelda, et vere valgeliblede tervisest sõltub kogu organismi tervis. Tsütotoksiline testimismeetod võimaldab mikroskoobi all vereliblede reaktsiooni jälgides kindlaks teha, missugused toiduained konkreetse inimese immuunsüsteemiga sobivad ja missugused mitte. Sobimatute toiduainete poolt põhjustatud immunoloogiline reaktsioon võib olla osaliselt või täielikult paljude terviseprobleemide põhjustajaks. Mikroskoobi all vaadeldakse leukotsüüte ja erütrotsüüte. Toidutalumatust näitab see, kui leukotsüüdid on muundunud, nende membraanid kahjustunud. Tõsisemal talumatuse juhtumil on muutused ka erütrotsüütides.