Toidutalumatus

Eesti Tsöliaakia Seltsi lehel: Juhendmaterjal gluteenivaba toidu kohta. https://tsoliaakia.ee/valmis-juhendmaterjal-haiglate-toitlustajatele/

Ajakirja Toitumisteraapia 20. number, sügis 2016 "TOIDUTALUMATUS" 
Telli ajakiri www.toitumisteraapia.ee

Ajakiri sisaldab:
Erinevad toidutalumatuse testid
: IgG antikehade testid, Cytotoxic test ja opioidsete peptiidide määramine. Artiklitest saate       lugeda nende testidega teostatud teadustöödest ja uurimuste tulemustest.
Juhtumid - inimeste endi lood, talumatuse väljendused ja välistamisdieedi mõju terviseseisundile.
Kaltsium piimavabalt toitudes, Annely Soots: Kaltsiumi omastamine ja kaltsiumisisaldus toiduainetes.
Soovitusi menüü koostamiseks, piimavabalt ja gluteenivabalt toitumiseks.

Toidutalumatus, mis ei ole laktoositalumatus ja tsöliaakia. Teadusallikaid refereerinud Annely Soots, viidatud allikate abstraktid allpool.

Tsöliaakia, mittetsöliaakiline gluteenitalumatus ja nisuallergia: 3 erineva haiguse võrdlus, mis vallanduvad sama toiduga
Artikli tõlge eesti keelde Tiia Kiho. Originaalartikkel: Catalina Ortiz, Romina Valenzuela, Yalda Lucero. Celiac disease, non celiac gluten sensitivity and wheat allergy: comparison of 3 different diseases triggered by the same food Rev. chil. pediatr. vol.88 no.3 Santiago June 2017.

Oslo Ülikooli prof. 
Karl Reichelti vastused piimast ja teraviljast pärit kaso- ja glutenomorfiinide kohta, ajakirjast Toitumisteraapia nr 2, 2012.

Gluteenivabalt toitumise ohud. Maiu-Maret Taidre, 2017

Kas allergiate algpõhjus võib peituda soolestikus? Merli Špitsmeister. Biokeemia ja biotehnoloogia MSc

Mitte-tsöliaakia gluteenitundlikkusega täiekasvanud terviseprobleemid ja õe võimalused terviseproblemeide leevendamisel. Mae Kruusing ja Ülle Rebane. Tartu Tervishoiu Kõrgkooli lõputöö. 2016
 

TOIDUALLERGIA JA -TALUMATUS, teaduslik alus, viited artiklitele jms


Toiduallergia ja selle diagnoosimine

Allergiline reaktsioon on kiire ja sümptomid tekivad vahetult pärast toiduaine tarbimist umbes tunni jooksul. Allergia diagnoosimiseks kasutatakse nahateste, aga ka IgE immuunoglobuliinide ehk antikehade määramist veres. Sensibiliseerumist (tundlikuks muutumist) mingi allergeeni suhtes väljendab spetsiaalselt selle aine vastaste IgE antikehade sisalduse tõus organismis. Hindamiseks saab kasutada mitmeid inhaleeritavate ja toiduallergeenide sõeluuringuks mõeldud paneelide (segude), üksikallergeenide ning allergeenide komponentide vastaste IgE antikehade määramist. Allergiatestid. http://synlab.ee/wp-content/uploads/2012/05/tooteflaier_allergia.pdf
Mõned lehmapiimaallergiat ja allergia olemust selgitavad teadusuuringud

Laktoositalumatus

Sage ja tuntud seisund on laktoosi- ehk piimasuhkrutalumatus. Piima joomine toob kaasa seedehäired (fermenteeritud piimatooted on sobivad, sest suhkur fermenteeritakse ära). Puudu on ensüümist laktaasist, mis lagundab sooles piimasuhkrut laktoosi. Piimasuhkur laktoos ja piimavalk kaseiin on erinevad ühendid. Isikul võib olla kas kaseiini- või laktoositalumatus või mõlemad. Kui isikul on kaseiinitalumatus, siis ta ei või tarbida poes müügilolevaid laktoosivabu tooteid, sest need sisaldavad kaseiini.
Primaarne laktoositalumatus on geneetiliselt päritav häire, mis sõltub vanusest ja avaldub tavaliselt 5. ja 20. eluaasta vahel. Neil inimestel on laktaasi produktsiooni kodeeriv geen “sisse lülitatud” ainult esimestel eluaastatel, pärast seda laktaasi tase langeb ja koos sellega väheneb võime seedida suurt kogust piima. Tavaliselt säilib laktaasi aktiivsusest 50–70%. See on kõige levinum laktoositalumatuse tüüp. Eestis esineb primaarset laktoositalumatust umbes 20–30% elanikkonnast. Haigus ei ole ravitav, kuid sümptoome on võimalik ära hoida õige toitumisega.
Laktoositalumatuse diagnoosimiseks geneetiline test- http://www.asper.ee/geenitestid/parilik-laktoositalumatus/
Sekundaarne laktoositalumatus on tingitud peensoole ajutistest kahjustustest või gastrointestinaalsetest haigustest nagu tsöliaakia, Crohn’i tõbi, ärritatud soole sündroom ja teistest haigustest. Sekundaarset laktaasidefitsiiti esineb ka beebidel ja väikelastel soolehaiguste järel. Haigusnähud kaovad tavaliselt 2–4 nädala jooksul.
NB! Laktoosi taluvuse testimiseks tuleks varuda vähemalt 1h. Testimiseks peab patsient jooma laktoosi lahust ja kogu protseduuri jooksul võetakse veeniverd kolm korda. Kindlasti peaks enne testimist olema vähemalt 12h söömata-joomata. 

Tsöliaakia

Haigus, mille vallandavad päriliku eelsoodumusega isikutel nisust, rukkist, odrast ja võimalik, et ka kaerast ja ka maisist valmistatud toidud ja tooted - kahjustub peensoole limaskest – järk-järgult hävivad limaskesta hatud kuni täieliku kaoni – atroofiani välja. Tsöliaakia tüüpilised haigusnähud väljendavad toitainete kadu organismist. Range gluteenivaba dieet ongi tsöliaakia peamine ravi, mida tsöliaakiahaige peab järgima väga rangelt läbi kogu oma elu.
Haigust diagnoositakse vastavate antikehade määramisega verest ja peensoole biopsia abil. Tsöliaakia kahtluse korral peaks peensoole biopsia uuringu läbi viima ka siis, kui verest antikehi ei leita. Mõlema uuringu läbiviimiseks peab patsient sööma gluteenirikast toitu.
Koe transglutaminaasi vastaste IgA antikehade ja immuunoglobuliin A määramine on esmane skriininguuring tsöliaakia diagnoosimiseks üle 2 aastastel inimestel. Alla 2 aastastel väikelastel on oluline haiguse avastamiseks määrata lisaks ka deamideeritud gliadiinivastaseid IgA ja IgG antikehi.
Tsöliaakia diagnostika.
Tsöliaakia geneetilise testi abil saab hinnata pärilikku eelsoodumust tsöliaakia tekkeks. Testiga määratakse pärilike riskifaktorite – HLA-DQ2/DQ8 haplotüüpide olemasolu, mis esinevad enam kui 95% tsöliaakia patsientidest.http://www.asper.ee/geenitestid/tsoliaakia-pariliku-eelsoodumuse-gluteenitalumatuse-maaramine/
- Tsöliaakia ja maisi talumatus
- Tsöliaakia ja piima talumatus
- Tsöliaakia seoses psüühiliste ja neuroloogiliste häiretega. Annely Sootsi loeng
- Glyfosaat ja tsöliaakia. Artikli refereering.

 

Laste piimatalumatus, teaduslikud allikad

- Toidu talumatus ja limaskesta põletik (Rahvusvaheline Pediaatria ajakiri, 2015) Yoshikazu Ohtsuka (eesti keeles)
- originaalartikkel: Yoshikazu Ohtsuka. Food intolerance and mucosal inflammation Pediatrics International 2015 Feb;57(1):22-29.


Mittetsöliaakiline gluteenitalumatus, teadusallikad (aastani 2017)

Uued, 2017 aasta artiklid (abstraktid ingl. keeles)


Piima- ja gluteenitalumatusest erinevate haiguste korral, teadusallikad

- skisofreenia ja toidutalumatus
- autism ja toidutalumatus


Leukotsütoksiline test - Cytotoxic test

Kaksikpime juhuvalikuga kontrollitud pilootuuring Cytotoxic testi kasutamisest reflukshaigusega patsientidel, kes ei allunud või allausid halvasti medikamentidega ravile: Testil baseeruv välistamisdieet gastroösofageaalse refluksiga patsientidel: juhuvalikuga kontrollitud pilootuuring.(World J Gastroenterol 2014) M. Caselli (eesti keeles )

Originaalartikkel Cytotoxic testi kasutamisest reflukshaiguse korral: Michele Caselli et al. Test-based exclusion diets in gastro-esophageal reflux disease patients: A randomized controlled pilot trial. World J Gastroenterol 2014 December 7; 20(45): 17190-17195.


Cytotoxic testi kriitikast – mis on tõde, mis mitte

Eritoitumise koduleht: www.eritoitumine.ee