Tln 25

NB! Lõpetamine on 22. aprillil kell 16.30

Koolitused toimuvad Tervisekooli ruumides Pirita tee 26c-33.
Õppepäev algab kell 9.30 ja lõpeb orienteeruvalt 16.00- 16.30.
Kursused toimuvad kahe- ja kolmepäevaste tsüklitena. Õppepäeva pikkus on 8 tundi, millele lisandub praktiline nõustamine ja iseseisev töö.
Loe kindlasti lisaks rubriigist "Toitumisnõustaja õpe" - sealt leiad infot koolituse ja kooli astumise kohta.
Samast leiad infot kooli ja koolituse sisu kohta, viited kooli õppekavale koos koolituse väljundite ning õppe sisuga, viited õpetajatele, kooli õppetöö korraldusele ja õpetamise kvaliteedi kindlustamise põhimõtetele. Õpe on tasuline (vt samast õppetasu maksmise korda). II moodulist alates sõlmime õpilase ja kooli vahel lepingu. Lingid kõikidele dokumentidele "Toitumisnõustaja tervisenõustaja toitumise alal õpe" all.

TERVISEKOOLI toitumisnõustaja täisõpe koosneb kolmest erinevast tasemest (Iga tase eeldab eelneva(te) taseme(te) läbimist).
1. Tervisliku tasakaalustatud toitumise alused ja toidu valmistamine
2. Toitumisnõustaja baasõpe ja
3. Tervisenõustaja toitumise alal jätkuõpe.

Tervisekooli toitumise ja toitumisnõustaja õpe erineb teistest selle poolest, et rõhutakse TERVISE EDENDAMISELE. Meie jaoks peaks tarbitav toit olema funktsionaalne, ehk siis vajalik kehaliste funktsioonide toimimiseks. Õppes keskendutakse sellele, kuidas toit ja toidus sisalduvad toitained mõjutavad meie kehalisi funktsioone. Õpe on praktiline, õpetame toitumisnõustajale vajalikke teadmisi ja oskusi, seda, kuidas kõike praktilises kliendinõustamises rakendada.

TERVISLIKU TOITUMISE ALUSTE JA TOIDU VALMISTAMISE moodul koosneb 6 õppepäevast ja sobib kõigile huvilistele, ka nendele, kes ei soovi edasi õppida toitumisnõustajaks.

Koolitusel käsitletakse nii tervisliku toitumise aluseid kui õpetatakse neid praktikas rakendama. Koolituse hind sisaldab lisaks koolituse ja õppematerjalide ning käibemaksule ka valmistatava toidu maksumust. Õpilane valmistab koos õpetajatega koolis nii tervislikke vahepalad kui lõunasöögi.

Soovijad saavad edasi õppida TERVISENÕUSTAJAKS TOITUMISE ALAL. See hõlmab endas ka TOITUMISNÕUSTAJA õpet. Soovi korral võib õppe ka ainult toitumisnõustaja tasemel lõpetada. Toitumisnõustaja õpe vastab kutsestandardile, kuid kõikidele teemadele lähenetakse tervislikkuse seisukohast, toetudes tõenduspõhistele andmetele (vt meie häälekandjat, ajakirja „Toitumisteraapia“, mille 10 numbrit on tasuta saadaval www.toitumisteraapia.ee). Kooli konsultant ja õppematerjalide retsensent on biokeemik-toitumisteadlane Tiiu Vihalemm.

TERVISENÕUSTAJA TOITUMISE ALAL õpe annab toitumisnõustajale lisateadmisi ja oskusi inimese terviseseisundi toetamiseks. See on esimene osa toitumisterapeudi õppest. Enamus kooli lõpetanud isikutest omab sellel tasemel teadmisi ning oskusi. Selle taseme lõpetamine eeldab ka lõputöö kirjutamist. Teemad, mida õpitakse lisaks, on toiduallergia ja -talumatus, detoksifikatsioon ja veganlus, toitumisnõustaja meeskonnatöö terviseprobleemidega isikute nõustamisel. Õpilane saab kooli poolt supervisiooni praktilises kliendinõustamises.

Edasi on võimalik õppida veel süvendatult toitumise seost kehaliste protsessidega. FUNKTSIONAALSE TOITUMSIE NÕUSTAJA (FTN) õpe koosneb 12-st kahepäevasest tsüklist, kus keskendutakse sellele, kuidas toitumisega mõjutada kehalisi protsesse, kuidas interpreteerida erinevaid toitumislikku seisundit hinnata aitavaid analüüse. FTN ei ole toitumisterapeut, ta ei määra haiguspuhuseid dieete ega nõusta haigeid nende haigusspetsiifikast lähtudes. Ta on toitumisterapeudi meeskonnas töötav nõustaja, kes oskab juhendada klienti toitumisterapeudi või arsti poolt määratud dieetide järgimisel. Võib öelda, et FTN on toitumisterapeudi parem käsi, töötades toitumisterapeudi meeskonnas. FTN õpe on osa toitumisterapeudi õppest, soovi korral saab edasi õppida toitumisterapeudiks.

ÕPPEKAVA

I moodul (sobib kõigile, ei pea jätkama toitumisnõustaja õppega)
TERVISLIKU TASAKAALUSTATUD TOITUMISE ALUSED ja TOIDU VALMISTAMINE

Kokku 48 tundi teooria- ja praktikaõpet. Palju lisalugemist ja toiduretsepte.
Hind 360 eurot (kolmes osas, a´120 eurot). Igal õppepäeval valmistatakse koos tervislikke vahepalasid ning lõunasöök.

29. - 30. september 2016
1. tsükkel - Tervisliku tasakaalustatud toitumise alused. 

1. päev. Sirli Kivisaar ja Annely Soots. Toitumispüramiidid ja tervisliku tasakaalustatud toitumise alused. Erinevad toitumissoovitused. Toortoit ja küpsetatud toit. Erinevad toiduainegrupid ja nende tervislikkus. Põhitoitained, vitamiinid ning mineraalained, toidu lisaained. Erinevad süsivesikud ja nende mõju veresuhkrutasemele. Loomsed versus taimsed valgud ja rasvad.
2. päev. Laivi Mesikäpp ja Kati Lüüs-Ploomipuu. Köögivilja tarbimissoovitused ja taimetoidu hulga suurendamine menüüs – erinevad võimalused ja nipid läbi päevamenüü näidete. Fütotoitainete kasulikkus, taimetoitlus, veganluse ohud. Tervisliku toidu valmistamise meetodid ja toidunõud. Toiduhügieeni alused. Erinevad taimsed toiduained, toorsupid ning -salatid, salatiõlid. Praktika: Iseenda MENÜÜ ANALÜÜS toitumissoovituste järgi portsjonite alusel ning tasakaalus menüü koostamine.

24. - 25. oktoober 2016
2. tsükkel - Tasakaalus menüü rasvade ja valkude seisukohast.
1 päev. Annely Soots ja Triin Muiste. Tervisliku tasakaalustatud toitumise põhialuste kordamine. Valgurikkad toidud ja valgu vajadus. Rasvade vajadus ja menüü tasakaalustamine rasvade ja valkude seisukohast. Erinevad rasvhapped ja nenderohked toiduained. Seemnete ja pähklite tervistav toime, tarbimissoovitused. Erinevad õlid, rasvad ja võided /määrded. Õlide tootmine ja kvaliteet. Rasvade ja õlide kuumutamine, rafineerimine, suitsemispunktid. Hüdrogeenitud rasvad. 
2. päev. Külli Holsting ja Triin Muiste. Rasvade poolest tasakaalus menüü teooria kordamine. Kala ja mereannid, tarbimissoovitused. Liha ja piimatooted, muna, siseelundid, tarbimissoovitused. Praktika: Erinevate rasvhapete ja nenderohkete toidugruppide kordamine, rasvade tasakaalu hindamine menüüs.

24. - 25. november 2016
3. tsükkel -Tasakaalus menüü süsivesikute seisukohast. Tervislik kehakaal.
1 päev. Eva-Liisa Kaaristo ja Kati Lüüs-Ploomipuu.Tasakaalustatud toitumise alused rõhuasetusega süsivesikutele. Liht- ja liitsüsivesikud, nende tervislikkus, toitumissoovitused. Kiired ja aeglased süsivesikud, suhkrud ja kunstsuhkrud. Toiduainete GI ja GK, süsivesikurikaste toitude valimine, vajadus ja menüü planeerimine. Köögi- ja puuvili ning toortoit. Toiduainete GK leidmise harjutamine.
2. päev. Eva-liisa Kaaristo ja Triin Muiste. Teravili ja kaunvili, nende tervislikkus. Pudrud, makaronid jt tooted. Suhkruliiast ja kõrgest kehakaalust tingitud terviseprobleemid. Kaalu langetamise üldpõhimõtted. GK-sõbralikud maiustused, vahepalad. Praktika: Tervisliku tasakaalustatud menüü koostamine, mis võtab arvesse ka toiduainete GK-d.


TERVISENÕUSTAJA TOITUMISE ALAL koosneb kahest moodulist
õppe kestvus on 10 kahe- ja kolmepäevast tsüklit II moodulis ja 5 tsüklit III moodulis.
Hind on 1200 eurot (120 eurot kuus II moodulis), kestvus 10 kuud. NB! Hind ei muutu, kuid õppekavasse lisandus 2017.a alguses üks õppepäev. 

II moodul
TOITUMISNÕUSTAJA ÕPE

192 t teooria- ja praktikaõpet, 62 tundi superviseeritud praktikat ja 48 t iseseisvat tööd.
Kokku koos esimese praktilise osaga 350 tundi.
Teadmised ja oskused ning tegevusnäitajad vt kutsestandardist.

12. - 14. detsember 2016
4. tsükkel - Mineraalained. 
Vitamiinid. Menüü analüüs ja koostamine (arvuti vajadus). 
1. päev. Külli Holsting. Makro- ja mikroelemendid, kehale vajalikud ja mittevajalikud. Tarbimise erinevad tasemed. Igapäevane vajadus ja ohutud suurimad annused. Toitumisnõustaja pädevus lisandite määramisel. Erinevate mineraalainete- bioelementide kirjeldus, mõju tervisele, sisaldus toidus, toidulisandina manustamine. Ohud ala- ja ületarbimisel. Erinevad mineraalide vormid toidulisandites ja lisandite üldtutvustus.
2. päev. Külli Holsting. Vitamiinide tarbimise erinevad tasemed. Igapäevane vajadus ja ohutud suurimad annused. Toitumisnõustaja pädevus ja eetika lisandite määramisel. Erinevad vitamiinid: vesi- ja rasvlahustuvad. Kõikide vitamiinide lühitutvustus, mõju tervisele, sisaldus toidus, toidulisandina manustamine. Ohud ala- ja ületarbimisel. Erinevad vitamiinide vormid toidulisandites ja lisandite üldtutvustus.
3. päev. Sirle Nukk. Menüüde analüüsimise ja koostamise meetodid portsjoneid arvestades ja toitumisprogramme kasutades. Tarbitava toidu kvantiteet ja kvaliteet. Peamised toiduainetetööstuses kasutatavad toidu lisaained, nende ohutus. Tasakaalustatud päevamenüü toiduainete kvaliteeti silmas pidades. Praktika: tasakaalus menüü koostamine portsjonite süsteemis, menüü kontrollimine Nutridata programmiga ja selle tasakaalustamine. 
Kodune ülesanne: piimatoodetevaba kaltsiumirikka kahe päeva menüü koostamine ja B-vitamiinirikka kahe päeva menüü koostamine.

25. - 27. jaanuar 2017
5. tsükkel -
Toitumisnõustamise alused. Nõustamise alused (toitumisnõustamise tehnikad)Põhitoitained. 
1. päev. Külli Holsting. Toitumisnõustamise olemus, koostöö teiste tervishoiu- ja toitumisala töötajatega. Toitumisnõustajate erinevad tasemed, pädevuse piirid toitumisnõustajate meeskonnas jt spetsialistidega koostöös. Baas- ja jätkukoolitused. Toitumisnõustaja vastuvõtt jt tööülesanded. Nõustamise protsess. Toitumisnõustamise dokumenteerimine, andmekaitse ja konfidentsiaalsus. Teiste teenuste vajadus, kliendi edasisuunamine. Meeskonnatöö alused. Laiendatud meeskonnaliikmed ja nende funktsioonid. Nõustamise dokumentatsiooni kasutamise praktika. Toitumisnõustamise demonstratsioon.
2. päev. Sirli Kivisaar. Nõustamise teooria, selle erinevus tavasuhtlusest ja konsulteerimisest ning informeerimisest. Nõustamise efektiivsuse hindamine. Kliendi kuulamine ja intervjueerimine, efektiivsed ja ebaefektiivsed suhtlemistehnikad. Kliendi õpetamine. Aktiivse kuulamise praktika, näidisnõustamine.
3. päev. Annely Soots. Põhitoitained ja vesi. Erinevad süsivesikud ning nende seosed tervisega. Erinevad rasvad ja rasvade ainevahetus kehas. Valkude osatähtsus ja biorollid. Biokeemia.
Kodune ülesanne: kontrolltöö põhitoitainetest

27. - 28. veebruar 2017
6. tsükkel – Tervislik kehakaal. Toitumisnõustamise praktika.

1 päev. Tervislik kehakaal, ülekaal ja rasvumine. Ülekaalu ja rasvumise hindamine: KMI jt näitajad, nende mõõtmine. Kehakaalu mõjutavad faktorid. Erinevad kehakaalu langetamise viisid, nende mõju tervisele. Liikumine ja kehakaal. Raskused kaalu langetamisel.
Kaalugrupid ja individuaalne nõustamine. Toidulisandid kaalu langetamiseks. Praktika: Kaalu langetava päevamenüü koostamine. Kaalulangetaja menüüde analüüs ja kaalunõustamise alused.
2. päev. Toitumisalases teabes orienteerumine, teabeallikate kasutamine, kliendi juhendamine sobivate valikute tegemisel, individuaalse tasakaalustatud menüü koostamisel ning füüsilise aktiivsuse korrigeerimisel. Internetis pakutava kriitiline hindamine. Toitumisnõustaja kompetents, selle säilitamine ja tõendamine, elukestev õpe. Supervisioon. Eetika. Toitumisnõustaja ettevõtjana, praksise loomine, teenuse reklaamimine ja tasu küsimine. Erinevad tegevusvaldkonnad, sh töötubade läbiviimine ja töö kliendigruppidega. Andmekaitse ja nõustamise dokumenteerimine – teenuse kvaliteet. Praktika: Kaalunõustamise praktiseerimine.
Kodune ülesanne: järgida 2 nädalat tasakaalustatud menüüd ning GK-dieeti.
Kodune ülesanne: viia läbi kaks nõustamist: rollimängus nõustada oma kursusekaaslast, andes vastastikku tagasisidet ning nõustada ühte tuttavat.

23. - 24. märts 2017
7. tsükkel - 
Kliendijuhtumid, tõenduspõhine nõustamine. Söömishäired. 
1. päev. Reet Saia. Juhtumiteooria ja juhtumi vormistamine. Nõustamise protsessi etapid. Kliendijuhtumite arutelu. Tõenduspõhistest allikatest leitud materjalide tutvustus ja arutelud nendel teemadel.
2. päev. Reet Saia. Söömishäired, nende tekkepõhjused ja sümptomid. Toitumispsühholoogia. Kaal ja stress. Perepsühholoogia. Emotsionaalne söömine. Alakaalu põhjused, hindamine, ohud. Kaalu tervislik tõstmine. Praktika: kaalu tõstva 2 päeva menüü koostamine, kasutades toitainetetihedaid toite.
Kodune ülesanne: ühe kliendijuhtumi vormistamine arvestuseks.

20. - 21. aprill 2017
8. tsükkel – Raseda ja imetava ema toitumine, lapse toitumine (arvuti vajadus).

1. päev. Külli Holsting. Toidu- ja toitumissoovitused rasedale. Erinevad rasedusaegsed terviseprobleemid ning nendepuhused toitumissoovitused. Toidulisandid ja rasedus. Taimetoitlus ja rasedus. Isu muutused raseduse ajal. Imetava ema toitumine.
2. päev. Triin Muiste. Imiku lisatoitmine. Toitainetevajadus lapseea erinevatel perioodidel. Lapsele menüü koostamine lapse iga ja individuaalsust ning perekonna võimalusi ja eripärasid silmas pidades. Laste toitumisnõustamise eripära. Praktika: Lapsele menüü koostamine (erinevates gruppides koostatakse menüü erinevates vanustes lastele), ühe lasteaia menüü analüüs.
Kodune ülesanne: nõustada ühte last või rasedat.

22. - 23. mai 2017
9. tsükkel – Eaka toitumine. Anatoomia-füsioloogia
1. päev. Reet Saia. Toitumissoovitused ja toitainete vajadus vanas eas. Eaka toitumist mõjutavad faktorid, toitumis- ja terviseprobleemid, sh ala- ja ülekaal, sarkopeenia. Ühe eaka toitumisnõustamise praktiseerimine.
2. päev. Annely Soots. Erinevate elundkondade anatoomia-füsioloogia: meeleelundid, närvisüsteem, luud ja liigesed, südame-veresoonkond ja veri, kuse-suguelundkond, hingamiselundkond, hormonaalne-, immuun- ja lümfisüsteem. Toitumisnõustajale vajalikud teadmised, seosed kliendi terviseprobleemidega.

7. - 9. juuni 2017
10. tsükkel - Esmaabi.Tervislik liikumine ja tervisesportlase toitumisnõustamine (arvuti vajadus).  Toiduohutus ja töötubade läbiviimine. 
1. päev. Reet Saia. Kannatanu seisundi hindamine, eluohtliku seisundi äratundmine, esmaabi äkkhaigestumiste korral: infarkt, ohtlik kõhuvalu, allergilised seisundid, diabeet, lämbumine, minestamine, mürgistused, šokk. Stabiilse küliliasendi ja elustamise harjutamine.
2. päev. Reet Saia. Lihaskond. Tõenduspõhised liikumissoovitused. Mittevõistleva terviseportlase toitumine ja menüü koostamise alused. Energiabilanss ja energiavajadus. Rasvunu sportimine. Toitumisnõustaja pädevus sportiva inimese nõustamisel. Veevajadus, spordi- ja energiajoogid. Toidulisandid ja sportimine. Spordis keelatud ained. Liigse füüsilise koormuse negatiivne mõju kehale. Ühe spordiala harrastussportlase nõustamise läbiviimine, sh menüü analüüs. NB! toitumisnõustaja ei õpi baasõppe tasemel sportlase toitumist, see on jätkuõppe teema. 
3. päev. Laivi Mesikäpp. Toiduhügieeni alused. Toidu- ja toidu valmistamise ohutus. Toiduhügieen töötubade läbiviimisel. Seadusest tulenevad nõuded. Toitumisnõustaja pädevuse piirid. 
Kodune ülesanne:
nõustada ühte eakat või tervisesportlast.

6. - 7. juuli 2017
11. tsükkel – Seedeelundkond ja seedimise toetamine toitumisega.
1. päev. Triin Muiste. Toitumisnõustamine kergemate seedevaevuste puhul, nõustaja pädevus diagnoositud haigustega isikutega töötamisel. Soolestiku seotus teiste organsüsteemidega. Seedimise toetamine tervisliku toitumisega. Kõhukinnisus, reflukstõbi, puhitus jt seedimisega seotud tervisehäired ja toitumine. Seedehäiretega isikule menüü koostamine ja nende toitumisnõustamine.
2. päev. Annely Soots. Seedekulga anatoomia ja füsioloogia; Valkude, toidurasvade ja süsivesikute seedimine ja imendumine. 
Seedeensüümid. Seedehäirete tekkimine ja toitumissoovitused, lähtudes füsioloogiast.
Kodune ülesanne: nõustada ühte seedevaevustega isikut

24. -25. august 2017

12. tsükkel - Kliendteeninduse alused. Vaimse tervise toetamine toitumisega. Eridieedid, koostöö (arvuti vajadus).
Juhtumi ja referaadi esitamise tähtaeg.
1. päev. Annely Soots. Klienditeeninduse alused. Probleemsed kliendid, nendega toimetulek. Inimeste toitumiskäitumise kujunemine, selle mõjutajad. Kliendi motiveerimine ja jõustamine. Enesega toimetulek, kui kliendid ei edene. Läbipõlemise ilmingud, selle ärahoidmine. Enesekehtestamise teooria. Agressiivne, allaheitlik ja kehtestav suhtlemisstiil. Kliendi ja toitumisnõustaja õigused. Enesekehtestamise praktika.
2. päev. Triin Musite. Vaimse tervise toetamine tasakaalustatud toitumisega. Stress ja toitumine. Erinevate toitainete puuduse ja tasakaalustamata toitumise mõju vaimsele seisundile (õpi- ja keskendumisvõimele, meeleolule, energiatasemele).
Eridieedid, koostöö toitumisterapeutide ja meedikutega. Toitumisnõustajale vajalikud teadmised ja oskused, pädevuse piirid. Harjutatakse menüüde koostamist toitumisterapeudi poolt saadud juhiste alusel.

13. - 15. september 2017
13. tsükkel - 
 Südame-veresoonkonnahaiguste ja diabeedi ennetamine. Toitumisnõustaja igapäevatöö. Toitumisnõustaja baasõppe eksam.
Kõik kohustuslikud tööd peavad olema esitatud ja arvestatud ning nõustatud peab olema vähemalt 5 klienti. 
1. päev. TKülli Holsting. Eluviisi mõju terviseseisundile; metaboolse sündroomi ja II tüüpi diabeedi kujunemine. Toitumise seos enamlevinud haigustega (osteoporoosi ja vähi ennetamine), haigestumise riski vähendamine toitumise abil (südame-veresoonkonnahaigused – kõrge kolesteroolitase ja vererõhk). Toitumisnõustaja kompetentsuse piirid ja koostööpunktid. Praktiseeritakse erinevate terviseprobleemide puhul nõustamist nõustamisplaane koostades.
2. päev. Triin Muiste. Toitumisnõustaja reaalne tööpäev ja tööülesanded. Oma firma loomine ja meeskonna moodustamine. Toitumisnõustaja kutsesobivus. Jätkukoolitused. Toitumisnõustamise praktiseerimine.
3. päev. Laivi Mesikäpp.Toitumisnõustamise teooriaeksam - kasutada võib kõiki õppematerjale ja internetti. Eesmärk on leida kiiresti õiget tõenduspõhist teavet. Menüü analüüs ja menüü analüüsi hindamine. Toitumisnõustamise läbiviimine ning tagasiside andmine nõustamise kohta.
Nendele, kes ei jätka jätkuõppes, väljastatakse TOITUMISNÕUSTAJA BAASÕPPE tunnistus (esimene osa toitumisnõustaja koolituse täisprogrammist). Jätkajatele väljastatakse tõend toitumisnõustaja baasosa läbimise kohta.

Kursus jätkub piisava arvu õpilaste jätkamise korral. Kui jätkajaid on vähe, liidetakse kaks õppegruppi.

Toitumisnõustaja koolituse II osa
III
 moodul TERVISENÕUSTAJA TOITUMISE ALAL
564 eurot (tasuda 94 eurot kuus kuud) (NB! õppekavasse lisandus üks õppepäev alates 2017) Kestvus 6-7 kuud.
80 tundi teooria- ja praktikaõpet, iseseisvat tööd 30 tundi, superviseeritud praktikat 52 tundi. Lõputöö 88 tundi. Kokku 250 tundi.

Kestvus 7 kuud. Eeldab toitumisnõustajana tegutsema hakkamist ja klienditöö kogemust. Selle mooduli ajal tuleb nõustada supervisiooni all 15 erinevat klienti.

Kui toitumisnõustaja osaleb selles osas täiendkoolitusena, siis saab tõendi läbitud teemade osas. Pädevuse töötada tervisenõustajana toitumise alal ning nõustada kliente antud teemadel annab vaid praktikaosa läbimine ning lõputööga kooli lõpetamine.

12. -13. oktoober 2017
14. tsükkel - Taimetoitlus ja detoksifikatsioon

1. päev. Triin Muiste. Ekstreemsetele puhastuskuuridele hinnangu andmine. Vegani menüü analüüs ja toidulisandite vajadus.
Taimetoidurohke tervisliku tasakaalus detoksimenüü koostamine. 
2. päev. Annely Soots. Taimetoitluse erinevad vormid, ohud ja kasulikkus. Puhastumine ja detoksifikatsioon, maks keha puhastajana, detoksifikatsiooni etapid ja detoksifikatsiooni soodustamine toiduga. 

13. - 14. november 2017
15. tsükkel - Toidutalumatus ja – allergia.

Kursuse läbimine ei anna luba pakkuda klientidele toidutalumatuse teste ning määrata eliminatsioonideete. see vajab lisakoolitust.
1. päev. Annely Soots. Immuunsüsteemi toimimine ja immuunsuse mõjutamine toitumisega. Toiduallergia ja -talumatuse olemus, vormid, väljendmuine, tuvastamine, viimaste aastakümnete teaduslikud tõendused. Toitumisnõustaja pädevus, jätkuõpe ja teiste spetsialistidega koostöö vajadus.
2. päev. Triin Muiste. Kliendi nõustamine ja menüüde koostamine toidutalumatuse ja -allergia korral. Edasisuunamise ja koostöövajaduse leidmine.
Kodune ülesanne: esitada kahe nädala gluteeni- ja piimavaba dieedi kogemuse kirjeldus.

4. - 5. detsember 2017
16. tsükkel - Toitumisnõustamine enamlevinud kehaliste haiguste ja psüühiliste probleemide korral.

1. päev. Annely Soots. Erinevad psüühikahäired ja toitumisnõustaja pädevus ning koostöö arstide, psühholoogide ja toitumisterapeutidega. Suhtlemise alused. Depressiooni, ärevuse jt testid. Psüühikahäiretega klientide toitumisnõustamine. 
2. päev. Triin Muiste. Üldised toitumissoovitused enamlevinud haiguste korral: vähk, diabeet, liigesehaigused, kivitõbi, nahahaigused, astma, südamehaigused, metaboolne sündroom ja diabeet. Edasisuunamise vajadus ja koostöö aspektid, toitumisnõustamine.
Arvestus: haiguspuhuse toitumisnõustamise plaani koostamine toitumisnõustaja pädevuse piire arvestades ning ühe keerulise nõustamisjuhtumi esitamine.

18. - 19. jaanuar 2018
17. tsükkel - Tervisenõustaja toitumise alal praktika
Läbiviija Annely Soots
1. päev: Toiduallergiaga ja -talumatustega, taimetoitlaste ja terviseprobleemidega klientide nõustamine, toitumisnõustamise plaanide koostamine. Juhtumite analüüsid ja arvestus.
2. päev Lõputöö ja superviseeritud praktika. Tervisnõustaja toitumise alal igapäevatöö.
Lõputööde kirjutamise juhendamine. Tervisenõustaja toitumise alal tööpraktika, koostöö teiste erialade spetsialistidega. Teenuse kvaliteedi kindlustamine, kovisioon ja supervisioon. Jätkukoolitused.
Toitumisnõustaja tööstress, läbipõlemise ennetamine.

jaanuar- veebruar 2018

18. tsükkel
Superviseeritud praktika - 15 erineva kliendi nõustamine ja kliendijuhtumite superviseerimine. Eeldab õpitud teemade osas praktilist kliendinõustamist. 
Õpilane saab nõustatud klientide kohta õpetajatelt supervisiooni, tagasisidet ühele keerulise juhtumi nõustamisele (mille õpilane esitab juhtumina) ja esitatud menüüdele ning lõputöö juhendamist.

Enne lõpetamist esitada essee "Mina tervisenõustajana toitumise alal".

Lõputöö kirjutamine ja koolipoolne juhendamine – (80 tundi ehk kaks täisnädalat on ette nähtud lõputöö kirjutamiseks).
Lõputöö on kas teooriatöö, kus õpilane demonstreerib oma oskust analüüsida teaduskirjandust ning kasutada seda nõustajale vajaliku toitumisalase info hankimiseks või spetsiifilise menüü koostamine või kliendijuhtum, milles antakse lisaks ka lühike probleemiga seonduv teooriaosa. Lõputööks võib koostada ka toitumisnõustaja töö jaoks olulise juhendmaterjali.i.

Lõputöö kaitsmine 22. aprillil 2018

III mooduli teadmiste ja oskuste alused
Toitumisterapeudi kutsestandard, riiklikult tunnustatud toidu- ja toitumissoovitused; mujal maailmas rakendatavad toitumissoovitused (nt Põhjamaade, Vahemeremaade); teaduspõhine kirjandus, tõenduspõhine kirjandus ja praktika toidutalumatuse ja detoksifikatsiooni ning erinevate taimetoitluste kohta. Tõenduspõhised juhised haiguspuhuste toitumissoovituste andmiseks teiste spetsialistide meeskonnas.

Tervisenõustaja toitumise teadmised ja oskused/õpiväljundid

Tervisnõustaja toitumise alal põhitööks on elanikkonna tervise edendamine läbi tervisliku toitumise nõuannete jagamise. Lisaks baastasemel loetletud teadmistele ja oskustele (ehk kutsestandardi nõuetele) omandab tervisenõustaja lisateadmised ja oskused, mis võimaldavad nõustada taimetoitlasi, erinevaid “puhastusi” kasutavaid kliente ning kliente, kelle menüüst on välistatud toiduallergia või -talumatuse tõttu teatud toiduained. Tervisenõustaja toitumise alal töötab diagnoositud juhtumitega vaid toitumiseterapeudi või arsti meeskonnas, kuid oskab anda tervisliku toitumise soovitusi enamlevinud haiguste korral.

1. Tunneb detoksifikatsiooni teooriat ja erinevate „puhastuste“ plusse ning puudusi, oskab juhendada klienti, kes kasutab „puhastuse“, „paastu“ vm detoksifikatsiooni eesmärgil läbiviidavat dieeti tervislikku tasakaalustatud taimetoidurohket menüüd kasutama, kuid ei määra ise detoksifikatsiooni soodustavaid lisandeid ega -dieete;
2. Tunneb veganluse ohtusid ja tervisliku veganluse ja taimetoitluse põhimõtteid ning oskab nõustada veganit ja taimetoitlasi, sh veganist spordiharrastajat tervisliku ja tasakaalustatud toitumise osas, andes nõu toitainete ja toidulisandite kohta (et vegan saaks kätte kõik toitained), kuid ei määra ise vegandieeti.
3. Tunneb toidutalumatuse ja –allergia aluseid ja teatud toiduaineid välistava toitumise ning menüü koostamise põhimõtteid ning teab, millal klienti edasi suunata;
4. Oskab koostada tervislikku tasakaalus menüüd, kui kliendil on menüüst välja jäetud toiduallergia või -talumatuse tõttu teatud toiduained, kuid ise ei määra dieete (mida menüüst välja jätta, kui kauaks välja jätta jne.).
5. Haiguste puhul töötab toitumisterapeudi meeskonnas, koostades tasakaalus ja tervislikku menüüd haigetele, milles toitumisterapeut annab ette juhised kas toiduainete välistamiseks või põhitoitainete suhte muutmiseks, oskab juhendada ja jälgida toitumisterapeudi supervisiooni all kliente, kellele on toitumisterapeudi poolt soovitatud erimenüüd.