Toitumisnõustamine ja -teraapia

Toitumisnõustamine


Toitumisnõustaja aitab muuta teie toitumist tervislikumaks, aitab koostada teie terviseseisundile sobivat menüüd. Toitumisnõustaja ei tegele haiguspuhuste toitumissoovitustega, küll aga saavad enamus haigeid kasu menüü tervislikuks muutmisest. Haiguste puhul töötab toitumisnõustaja vaid toitumisterapeudi supervisiooni all, tema ülesanne on toitumisterapeudi poolt määratud piirangutega menüüde tasakaalustamine.

Kõik Tervisekooli lõpetanud toitumisnõustajad (350 tundi õpet)  on saanud mingil määral koolitust haiguspuhuse toitumise alal, kuid nad tegutsevad vaid oma kompetentsi piirides.


Toitumisnõustamise näidustused ja sihtgrupid tõenduspõhistele andmetele toetudes ja teenuse tõenduspõhisus avaldatud uuringute andmetel (koostatud 2013).

Tervisenõustaja toitumise alal


Tervisenõustaja toitumise alal (600 tundi õpet) on läbinud toitumisnõustaja baaskoolitusele lisaks 250 tundi tervisega seotud toitumise teemadel ning võib anda enda pädevuse piirides nõu terviseprobleemide korral. Funktsionaalse toitumise terapeudi meeskonnas töötades saab ta haiguspuhuse toitumise osas supervisooni toitumisterapeudilt. 

Toitumisnõustajad on koondunud ühingusse EESTI TOITUMISNÕUSTAJATE ÜHENDUS (ETNÜ), kust leiab ka nende kontaktid.


Funktsionaalse toitumise nõustaja

Funktsionaalse toitumise nõustaja erineb tavalisest toitumisnõustajast selle poolest, et ta on õppinud lisaks terviseprobleemidega isikute nõustamist 312 tunni ulatuses (kokku on kestnud toitumisnõustaja õpe 912 tundi). Funktsionaalse toitumise nõustaja oskab aidata toitumise osas sagedaminiesinevate terviseprobleemide korral. Keerulisematel juhtudel tegutsevad nad funktsionaalse toitumise terapeutide juhendamisel. Funktsionaalse toitumise nõustajad leiad sellelt lingilt.

Loe siit rohkem toitumisnõustaja, tervisenõustaja toitumise alal ja funktsionaalse toitumise nõustaja kompetentsuse kohta. Need on Eestis tegutsevate toitumisnõustajate erinevad kompetentsuse tasemed (dokument on muutmisel).


Toitumisteraapia


2018. aasta kevadel jagatakse Tervisekooli toitumisterapeudi õpe kolmeks tasemeks.
Lisandub ainult kutsestandardile vastav miinimumtase - TOITUMISTERAPEUDI ÕPE (kestab 6 kuud pärast toitumisnõustaja baasõppe lõpetamist). Toitumsiterapeudid leiad sellelt lingilt.

See on osa 1-aastasest FUNKTSIONAALSE TOITUMISTERAAPIA (FTT) BAASÕPPEST. Baasõppe taseme lõpetanud saavad töötada toitumisterapeudina, kuid on õppinud lisaks paljusid terviseprobleemide all olevaid mehhanisme, baseerudes uuematel tõenduspõhistel teadmistel ja biokeemial/patofüsioloogial. Sellel tasemel võivad saada täiendkoolitust nii toitumisterapeudid kui tervisenõustajad toitumise alal. Viimased saavad lõpetades FUNKTSIONAALSE TOITUMISE NÕUSTAJATEKS ning võimaluse töötada funktsionaalse toitumise terapeudi meeskonnas. Nad ei või ise määrata haiguspuhuseid dieete, kuid juhendavad neid terapeudilt supervisiooni saades. 


Funktsionaalne toitumisteraapia

Funktsionaalse toitumise terapeudid leiad sellelt ligilt. 

FUNKTSIONAALSE TOITUMISE TERAPEUDI VÄLJAÕPPEKURSUS kestab 1,6 aastat pärast baaskursuse lõpetamist. Selle lõpetanud terapeut on võimeline tegelema rohkemate haigusseisunditega kui TOITUMISTERAPEUT
 - Funktsionaalse toitumise terapeudi kompetentsi kuuluvad haigusseisundid
- Toitumisterapeudi kompetentsi kuuluvad haigusseisundid

 
Funktsionaalne toitumine

Tähendab toitumist, mis aitab parandada kehafunktsioone, andes nende toimimiseks vastavaid toitaineid. 

Tervisekooli lõpetanud funktsionaalse toitumise terapeudid saavad veel jätkukoolitusi bioloogilise ning funktsionaalse meditsiini teemadel. Sellise lisaõppe on läbinud Eestis kõik funktsionaalse toitumise terapeudid, kuid Annely Soots, Sirli Kivisaar, Ülle Hõbemägi ning Triin Eller oskavad teid juhendada ka bioloogilise meditsiini analüüside teostamisel ning interpreteerida neid. 
Toitumisterapeudid kuuluvad ühingusse EESTI TOITUMISTERAAPIA ASSOTSIATSIOON (ETTA), kust leiab ka nende kontaktid.

Erinevates maades tegutsevad toitumisterapeutidena erineva taseme ja teadmistega isikud. Loe siit erinevate spetsialistide ja nimetuste kohta Eestis ja mujal maailmas. 

Tervisekooli meeskonnas töötavad funktsionaalse toitumise alase väljaõppega toitumisterapeudid Annely Soots, Sirli Kivisaar, Eliisa Lukk ja Kati Lüüs-Ploomipuu ning toitumisterapeut ja funktsionaalse toitumise nõustaja Triin Muiste. 

Toitumisterapeudi vastuvõtule registreerumiseks ja analüüside teostamiseks

kirjuta info@vianaturale.ee või helista 7421509 või annely@tervisekool.ee.
Enne vastuvõttu tuleb täita registreerumisleht. Võite kirjutada ka otse meie terapeutidele, meiliaadressid leiad samalt lehelt "kontakt" alt.