Toitumisteraapia

Praegusel hetkel on Eestis ka spetsialistide seas segadus termini toitumisteraapia osas.
Kuna TOITUMISTERAPEUDI tegevust reguleerib toitumisterapeudi kutsestandard, mis on tervishoiusüsteemis töötava toitumisnõustaja baasteadmiste kirjeldus, siis selle alusel saame eristada toitumisteraapias erinevaid tasemeid.

Toitumisterapeudi tase on miinimumtase ehk baastase.
Funktsionaalse toitumise terapeudi tase on jätkutase. Seda teraapiat õpetatakse praegu Eestis vaid Tervisekoolis. See on 2-aastane jätkuõpe pärast tervisenõustaja toitumise alal ja toitumisterapeudi õppe lõpetamist.

Tervisekooli funktsionaalse toitumise terapeudid Annely Soots, Sirli Kivisaar ja Eliisa Lukk on sellele veel lisaks saanud täiendkoolitusi bioloogilise/funktsionaalse meditsiini teemadel. Teised õpetajad on funkstionaalse toitumise nõustaja ja toitumisterapeudi tasemel baaskoolitustega. Triin Muiste on toitumisterapeut, kes on saanud jätkukoolitusi funktsionaalses toitumisteraapias ja funktsionaalses/bioloogilises meditsiinis.

Toitumisterapeudid määravad haiguspuhuseid dieete
Toitumisnõustajate mistahes tasemetel puudub see kompetents


Toitumisterapeudi kompetents

Toitumisterapeudi taseme lõpetanu töötab järgmiste haigetega ning tegutseb arstide ravijuhiste alusel:
SÜDAME-VERESOONKONNAHAIGUSED
DIABEET 
ANEEMIAD
NEERUPUUDULIKKUS
OSTEOPOROOS
ALLERGIA
VÄHK
PODAGRA
REFLUKSTÕBIi (GERD), ÄRRITUNUD SOOLE SÜNDROOM, TSÖLIAAKIA
BARIAATRILISED OPERATSIOONID


Funktsionaalse toitumise terapeut

töötab väljaspool haiglaid peamiselt tervisedenduse tasandil. Eesmärk on toetada haigete kehafunktsioone nii, et nad ei satuks haiglasse. Tegeleme tervisehäirete põhjustega, korrigeerides toitumise ja toidulisandite abil ainevahetuslikke muutusi kehas. Jätkukoolituse läbinud toitumisterapeut kasutab ka funktsionaalse/bioloogilise toitumisteraapia analüüse, hindamaks muutusi ainevahetuses, et neid toitumise ja toidulisanditega korrigeerida.

Funktsionaalse toitumise terapeut toetub tõenduspõhistele toitumissoovitustele ning funktsionaalse meditsiini teadmistele ja praktikale, tegeledes kõikide nende haigusseisunditega, mis on eespool loetletud (toitumisterapeudi kompetents), kuid lisaks aitab terviseseisundit parandada (mitte ravida) ka järgmiste terviseprobleemide korral: 

AUTOIMMUUNHAIGUSED
NEURODEGENERATIIVSED HAIGUSED
PSÜÜHIKAHÄIRED
NAHAHAIGUSED
LIIGESEHAIGUSED
SEEDESÜSTEEMI HAIGUSED JA HÄIRED
PEAVALUD
jt TERVISEPROBLEEMID
 


Esimene kohtumine toitumisterapeudiga on eeskätt probleemide selgitamine ning edasiste teraapiaplaanide koostamine. Soovitav on panna paika edasiste kohtumiste kava mingite kindlate intervallidega. See võimaldab vaadelda tekkinud muutusi, abistada kõrvalnähtude puhul ning tegelda algselt mittemärgatud probleemidega.

Teraapiaplaan hõlmab enamasti dieedimuutusi ning tervisliku toitumise soovitusi ning suunab sageli toitumise korrigeerimiseks edasi toitumisnõustaja juurde. Vajadusel soovitab terapeut ainevahetuse analüüse ning lähtudes nende tulemustest ka toidulisandeid. Analüüside alusel aitavad toitumisterapeudid koostada tervist toetava toitumiskava ning lisanditeprogrammi. Nende analüüsidega hinnatakse inimese toitumuslikku seisundit, need ei ole mõeldud haiguste diagnoosimiseks ja raviks, toitumisteraapia on toetav ja ennetav teraapia.

Jätkukoolitusega funktsionaalse toitumise terapeut on saanud väljaõppe, mis lubab neid analüüse interpreteerida ning anda vastavaid toidu- ja toidulisandite soovitusi eesmärgiga edendada tervist ning toetada ainevahetust arsti poolt määratud ravi käigus. Toitumisteraapia toimub koostöös raviarstiga. Analüüse ei teostata kohapeal.

Alates 2017. aastast töötavad meie funktsionaalse  toitumise terapeutide meeskonnas funktsionaalse toitumise nõustajad. Kui toitumisterapeut määrab haigetele dieete, siis neid dieete juhendavad sageli funktsionaalse toitumise nõustajad.

Teid võtavad vastu funktsionaalse toitumise terapeudid Annely Soots ja Sirli Kivisaar ja Eliisa Lukk ning toitumisterapeut, funktsionaalse toitumise nõustaja Triin Muiste. 

Teisi toitumisspetsialiste leiad kodulehelt www.toitumisterapeudid.ee

Vastuvõtule registreerumiseks kirjuta info@vianaturale.ee või helista 7421509. Enne vastuvõttu tuleb täita registreerumisleht. Võib ka kirjutada otse annely@tervisekool.ee.

Analüüse teostatakse vaid terapeudi soovitusel. Kui soovite teostada mingit analüüsi, siis võtke ühendust oma toitumisterapeudiga.