analüüsid

Toitumisteraapia kasutab toitumissoovituste ja toidulisandite täpsemaks määramiseks anamneesi andmeid, kuid lisaks on sageli tarvis teostada ka mitmesuguseid ainevahetuse analüüse. Nende analüüside teostamiseks peab ühendust võtma oma terapeudiga. Ilma terapeudi saatekirjata neid analüüse ei vahendata.

Tervisekoolis võtavad teid vastu funktsionaalse toitumise terapeudid Annely Soots, Sirli Kivisaar ning Eliisa Lukk. Registreeri vastuvõtule: info@vianaturale.ee, 7421509.

TÄIELIK VEREANALÜÜS (Teostatakse Synlabi laboris)
See on kõige soovitatavam analüüs ainevahetuse kõrvalekallete, toitainete puuduse ja toidulisandite vajaduse kindlakstegemiseks. Toitumisterapeut ei diagnoosi ega ravi haigusi, analüüsib funktsionaalseid kõrvalekaldeid, mille alusel pannakse paika vajalik toidulisandite programm ja antakse toitumissoovitused. Vajadusel suunatakse arstile.

VITAMIINID, MINERAALAINED ja ANTIOKSÜDANDID (Teostatakse Synlabi laboris ja Prantsusmaal).
Eestis saab määrata B-grupi vitamiine, foolhapet ja D-vitamiini, kaaliumi, naatriumi, kaltsiumit, ioniseeritud kaltsiumit, magneesiumit, kloori, rauda ja vaske.
Prantsusmaal on võimalik lasta määrata antioksüdante: karotenoidid, tokoferoolid, koensüüm Q10, glutatioon ja C-vitamiin.
Eraldi on võimalik määrata ka ANEEMIAMARKEREID JA SÜDAME-VERESOONKONNA HAIGUSTE RISKI MARKEREID.

SEEDIMISE JA SOOLESTIKU SEISUNDI HINDAMISEKS soovitame väljaheite mikrobioomi ja sooleparasiitide analüüsi, mis teostatakse Saksamaal Medivere laboris. 

Täielik väljaheite analüüs annab infot jämesoole mikrofloora seisundi, soole limaskesta, seedeensüümide aktiivsuse, seedimise  ning parasiitide olemasolu kohta. See võimaldab toitumisterapeudil määrata õiged dieedid vastavalt inimese seisundile. 

Orgaaniliste hapete analüüs OAT (Organic Acid Test) teostatakse USA-s Metametrixi laboris.
Orgaaniliste hapete analüüs on ideaalne meetod seedeelundkonna ülemise osa tervise hindamiseks. Koos GI-Effects analüüsiga annab see meie seedeelundkonna tervisest täieliku pildi. Proovi kogumine on lihtne, selleks on vajalik vaid hommikust uriini. Analüüsi tulemused annavad infot toitainete imendumisprobleemidest, pärmseente olemasolust, valkude, rasvade ja süsivesikute ainevahetusest ning närvivahendusainete olukorrast, oksüdatiivse stressi, toitainete puuduse jt probleemide kohta, see on parim meetod mitokondriaalse sündroomi, detoksifikatsiooni- ja ainevahetusteede düsfunktsiooni kindlasktegemiseks. Orgaaanilised happed on ainevahetuse vaheproduktid, mis eritatakse uriini juhul, kui ainevahetuslikud reaktsioonid ei ole lõpuni viidud või need ei kulge õigesti.
Analüüs ei ole mõeldud haiguste diagnoosimiseks ja raviks, toitumisteraapia on ennetav ja toetav teraapia. Hinnatakse ja korrigeeritakse toitumislikku seisundit, kasutatakse dieete ning toidulisandeid.

HORMOONIDE MÄÄRAMINE VEREST (Analüüs teostatakse Quattromedi laboratooriumis). Analüüs annab ülevaate hormonaalse seisundi ning neerupealiste ülekoormuse kohta.

RASKMETALLIMÜRGISTUSE MÄÄRAMISEKS uriini porfüriinide analüüs (teostatakse Prantsusmaal)
Uriini porfüriinide profiil on väga tundlik mürgistuse näitaja. Porfüriinide sünteesiahel on tundlik kõikidele toksiinidele, nii majapidamis- kui tööstuslikele mürkidele, samuti raskmetallidele (viimastest saab eristada elavhõbeda-, arseeni-, alumiiniumi ja pliimürgistust). Porfüriine sünteesivad kõik elavate organismide rakud, mis transpordivad hapnikku, kindlustavad energiatootmise ja mürkide detoksikatsiooni. Mitokondrites ja tsütoplasmas on 8 ensüümi, mis kindlustavad porfüriinide sünteesi, nendel on erinev tundlikkus raskmetallidele ja nende orgaanilistele derivaatidele, mis võimaldabki mürgistust kindlaks teha. Kui mürkide poolt blokeeritakse ensüümid, siis kuhjuvad kindlad vaheproduktid, mida määratakse uriinist.

RASVHAPETE HINDAMINE (teostatakse Norras ja Synlabi laboris)
Rasvad omavad kehas väga tähtsaid funktsioone, mis sõltuvad nii rasvade rasvhappelisest koostisest kui nende omavahelisest vahekorrast, nad on peamised rakumembraani komponendid. Rasvhappeid on võimalik määrata täiesti uudse vere rasvhapete analüüsiga.
Rasvhapetest ja nende omavahelisest suhtest/tasakaalust sõltub palju aspekte meie tervises, see näitab keha vastupanuvõimet infektsioonidele, eelsoodumust krooniliste haiguste, psüühiliste probleemide jne tekkeks.

Kui rasvhapped on pikaajaliselt tasakaalust väljas, siis on kehas põletikku soodustav keskkond. See soodustab südame- ja veresoonkonnahaigusi, naha kehva kaitsevõimet, liigespõletikke, vaimseid ja psüühilisi probleeme, astmat ja allergiaid ning isegi vähki, langetab immuunsust jne. Oluline on oomega-3 ja oomega-6 rasvhapete omavaheline suhe, sest nendest toodetakse kehas kas põletikku soodustavad või põletikuvastased koehormoonid.

Vere analüüs annabki meile informatsiooni selle kohta,
1. kas meie kehas on rasvhapete profiil selline, mis soodustab põletikku ja haigusi, või takistab nende tekkimist
2. missugune on oomega-3 rasvhapete EPA ja DHA tase, omega-6 rasvhappe arahidoonhappe ja EPA tasakaal ja arahhidoonhappe moodustamise efektiivsus
3. missugune on rakumembraanide voolavus või jäikus ning
4. missugune on vaimse tervise tugevuse indeks